SME
Nedeľa, 8. december, 2019 | Meniny má Marína
INZERCIA

Superbaktéria zatvorila časť nemocnice, lieky na ňu nie sú

Len 300 km od Slovenska skončila v nemocnici pacientka so superbaktériou, voči ktorej nefungujú žiadne antibiotiká.

Časť nemocnice v poľskom meste Piotrkow Trybunalski preto zatvorili. Podľa vyjadrenia poľského hlavného hygienika pre portál medonet.pl počet infikovaných ľudí v krajine rastie, ide o tisícky nositeľov. V prípade, že sa baktériou New Delhi nakazí človek s oslabenou imunitou, riziko úmrtia je vysoké. Baktéria je odolná voči všetkým antibiotikám.

Na túto hrozbu, ktorá sa môže objaviť v ktorejkoľvek krajine na svete, teda aj na Slovensku, upozorňovali vedci i lekári už dávno. Za vznikom odolnej baktérie je totiž nezodpovedné, nadmerné užívanie antibiotík. Najmä pri vírusových ochoreniach, ako je chrípka a nachladnutie. Na vírusy totiž antibiotiká nepôsobia.

„Mal som osobne opakovane negatívne skúsenosti, keď si pacienti prišli po pracovnej dobe na pohotovostnú ambulanciu a pýtali si antibiotiká. Na druhý deň som ich prípad konzultoval s ich všeobecným lekárom, ktorý povedal, že pacient bol v ten deň aj u neho a mal prejavy chrípky trvajúce jeden deň. Keď však pacient prišiel poobede ku mne na pohotovosť, tvrdil, že kašle už týždeň alebo si inak prifarbil okolnosti ochorenia, aby ma ovplyvnil pri rozhodovaní o podaní antibiotickej liečby,“ hovorí všeobecný lekár pre dospelých Stanislav Semjan z Vranova nad Topľou.

K lekárovi bez čakania

V prípade, že príznaky chrípky alebo nachladnutia neustupujú ani po troch dňoch, treba navštíviť lekára. Ten vie prostredníctvom CRP vyšetrenia do troch minút určiť pôvod infekcie, a teda správne rozhodnúť, či sú potrebné antibiotiká alebo nie.

Objednávkový systém zdravotnej poisťovne Dôvera umožňuje bezplatne si dohodnúť presný termín vyšetrenia. Pacienti z Košického, z Prešovského a z Nitrianskeho kraja tak nemusia vysedávať v čakárni u svojich praktických lekárov ani u špecialistov. Objednať sa môžu na čísle 0850 850 888 (voľba č.1) alebo u svojho všeobecného lekára. Viac informácií a zoznamy lekárov, ku ktorým sa dá objednať nájdete tu.

Ako vzniká odolnosť baktérií na antibiotiká

1/ Keď pacient prestane užívať ATB skôr, ako mu predpísal lekár - lieky nestihnú zabiť všetky baktérie, resp. zastaviť ich rozmnožovanie. Tie, čo prežijú, si už nesú so sebou vyššiu odolnosť na ATB.

2/ Keď si pacient zníži dávkovanie (vynecháva dávky) – lieky nemajú dostatočnú silu, baktérie prežijú, ďalej sa množia a ešte si aj vypestujú odolnosť na podávané ATB. Podobne, ako človek na hadí jed, keď si ho dlhodobo podáva v malých množstvách.

3/ Keď pacient užíva ATB, hoci na to nemá dôvod – každý človek má vždy v sebe určité množstvo baktérií, ktoré, ak sa nepremnožia, sú neškodné. Ak pacient užíva ATB bezdôvodne, umožňuje „svojim“ baktériám zvyknúť si na ne.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny

Kedy a komu sa oplatí rezervovať dovolenku s predstihom?

Tlačové správy

7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu

Patríte medzi majiteľov malých kuchýň? Tak určite viete, ako je niekedy ťažké navrhnúť jej priestor tak, aby sa do nej vše vošlo.

Tlačové správy

​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile

Ahoj vtáčik, si tu? Gorila ti radosť z Vianoc nepokazí. Priatelia sa dali dokopy a vyrobili vtipnú kvízovú hru o známych kauzách.