SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky
INZERCIA

4 body úspechu realizácie stavby

Stavba vlastného domu býva v živote každého človeka veľmi dôležitou udalosťou.

Stáva sa, že pri plánovaní stavby sa všetko nakopí a potom sa zabúda na základné veci. Neočakávané výdavky a komplikácie, ktoré môžu nastať pri stavbe domu by sme mali mať pevne podchytené a myslieť na časovú aj finančnú rezervu. Viete, ktoré 4 veci rozhodujú o úspechu realizácie vašej stavby?

Stavebné povolenie

Ako jedna z najdôležitejších vecí pre začatie stavby je stavebné povolenie, ktoré je potrebné vybaviť osobne na úrade. Na povolenie sa väčšinou čaká 2-5 mesiacov, preto je potrebné vybaviť ho čo najskôr. Pre náročnejších je možné túto úlohu hodiť na stavebnú firmu, ktorá by mala všetko na starosti od A po Z, a však ide o Váš dom a pokiaľ ho chcete mať presne podľa Vašich predstáv zaberie Vám to viac času ako by ste si predstavovali.

Projekt

Ďalšou dôležitou súčasťou stavby, na ktorú sa zabúda, je projekt. Nájdite si architekta, ktorý vám dom nakreslí. Projekt potrebujete aj pre stavebné povolenie. Navrhnete si Váš vysnený dom a architekt Vám ho prekreslí do reálnych rozmerov, so všetkými parametrami potrebnými pre schválenie stavby. Preto je dôležité mať certifikovaného architekta, ktorý vie ako na to. Kvalifikovaný architekt Vám povie aj finančnú náročnosť stavby, prípadne nájde riešenia na ušetrenie materiálov.

Bezpečnosť

Na čo by sa rozhodne nemalo pri stavbe domu zabúdať, je bezpečnosť. Okrem bezpečnosti práce počas stavby, je dôležitá aj bezpečnosť hotovej stavby. Zákon napríklad nariaďuje, že dvere z garáže do obytnej časti domu musia byť protipožiarne. Vybrať si takéto dvere, nie je jednoduché. Pozerajte sa na bezpečnostnú triedu (BT). Dôležitá je aj výška oplotenia a bezpečnostná trieda okien a dverí. Aby sa vám nestalo, že výhľad na ozdobnú záhradu bude musieť prekryť okenná mreža. Vhodná bezpečnosť predchádza k problémom a ak by došlo k poistnej udalosti, vyplatenie odškodného bude omnoho jednoduchšie.

Ochrana rozpočtu

Počas stavby sa môže stať veľa nepríjemných situácií. Od krádeže stavebného náradia až po škody spôsobené okolitým susedom. Najčastejšou škodou počas stavby býva krádež náradia, pád stavebného materiálu na pozemok suseda a zničenie spoločného plotu. Svoj stavebný rozpočet môžete najlacnejšie ochrániť správnym poistením. Výber poistky konzultujte s profesionálom. Všetky informácie Vám detailne vysvetlí a najmä dá pozor na to, aby ste mali skutočne poistené riziká súvisiace so stavbou. Ak máte záujem o poistenie domu a domácnosti, kontaktujte nás na https://www.bcas.sk/o-nas/kontakt.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Podcast: Jeden lístok, veľa tratí

Vypočujte si rozhovor s Mirkou Miškechovou, tvárou a hlasom kampane SAD Trenčín.

Tlačové správy

Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi

Posledné mesiace nám ukázali, že zdravie by sme si mali vážiť viac, ako inokedy. Je to predsa to najcennejšie, čo v živote máme.

Tlačové správy

Nová škôlka 21. storočia na Kramároch

Moderná škôlka sa otvára začiatkom decembra a prvé dve triedy začnú chodiť do škôlky už v januári.