SME
Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Pri zimných športoch nepodceňujte riziká a dbajte na prevenciu

Pripraviť sa správne na zimnú lyžiarsku sezónu je základným pravidlom každého lyžiara a návštevníka horských stredísk.

Pripraviť sa správne na zimnú lyžiarsku sezónu, ktorá sa nezadržateľne blíži, je základným pravidlom každého lyžiara a návštevníka horských stredísk. Patrí k tomu nielen správna výstroj, oblečenie ale aj prevencia v podobe správne nastaveného poistenia.

V prvom rade by sa človek nemal vo voľnom teréne v zimných podmienkach pohybovať sám. V prípade lavínovej nehody je práve rýchlo poskytnutá kamarátska pomoc najdôležitejšia a významne zvyšuje šancu na prežitie. Dôležitá je znalosť a dodržiavanie zásad bezpečnosti pri pohybe v lavínovom teréne, ale aj v zimných podmienkach všeobecne,“ uvádza riaditeľka Operačného strediska tiesňového volania Horskej záchrannej služby (HZS) Jana Krajčírová.

Počas poslednej zimnej lyžiarskej sezóny v období od 01.12.2018 do 15.04.2019 záchranári HZS zasahovali celkovo 1042 krát pri úrazoch lyžiarov či snowboardistov na lyžiarskych tratiach. Už tradične najviac úrazov ošetrili záchranári HZS v Nízkych Tatrách, pod Chopkom. Počet úrazov v tomto stredisku, tak ako sezónnu predtým presiahol počet 1000,“ priblížila Krajčírová. Podľa jej slov najčastejšie sa jednalo o úrazy končatín, či už zlomeniny alebo poranenia kĺbov ale aj úrazy hlavy či chrbtice. „V mnohých prípadoch je to práve bezohľadná jazda lyžiarov, ktorá je príčinou zrážok lyžiarov či snowboardistov a žiaľ častokrát na to doplácajú práve nevinní návštevníci strediska pohybujúci sa na lyžiarskej trati,“ dodala na záver riaditeľka.

Dôležité je ešte pred samotnou cestou na hory nezabúdať na správne poistenie. Nemusí to byť pritom iba klasické cestovné poistenie, ktoré kryje riziká spojené so zimným športovaním na Slovensku či v zahraničí. S úrazovým a zdravotným poistením, ktoré si ľudia bežne uzatvárajú, získa človek finančnú podporu napríklad v prípade zlomeniny, ktorou si môže zabezpečiť odľahčenú verziu sadry, prípadne uhradiť rehabilitáciu. Správne nastavené úrazové a zdravotné poistenie taktiež vykompenzuje ušlý príjem v prípade práceneschopnosti.

Klasické cestovné poistenie hradí predovšetkým liečebné výdavky v prípade úrazu v zahraničí. Úrazové a zdravotné poistenie chráni pred ďalšími následkami úrazu a poskytne finančnú kompenzáciu, ktorú je možné použiť napríklad na úhradu nadštandardnej liečby, rehabilitácie alebo pomoc v domácnosti. Napríklad v rámci poistenia denných dávok za liečenie úrazu vám v prípade otrasu mozgu budeme po dobu 15 dní vyplácať dennú dávku. Pokiaľ by išlo o zlomeninu stehennej kosti, tak ide o dobu 185 dní,“ vysvetlila produktová špecialistka MetLife Slovensko Erika Poleková.

PodľaPolekovej by si mali ľudia overiť, čo pokrýva ich poistenie špeciálne pred cestou do zahraničia. „Netreba zabúdať na to, že náklady spojené s úrazom v zahraničí sú mnohonásobne vyššie,“ dodala. Každoročne totižto pribúda aj počet zranených slovenských lyžiarov napríklad v Rakúsku, Taliansku či iných krajinách.

MetLife úspešne pôsobí na Slovensku od roku 1995. Spoločnosť poskytuje široké spektrum produktov životného a úrazového poistenia. Spoločnosť sa stala synonymom finančnej istoty a profesionalizmu. Pre viac informácií, navštívte www.metlife.sk .

MetLife , Inc. (NYSE: MET) je prostredníctvom svojich dcérskych a prepojených spoločností („MetLife“) jednou z popredných spoločností na svete poskytujúcich finančné služby, poistenie, dôchodky, zamestnanecké výhody a riadenie aktív, aby pomohli svojim individuálnym a inštitucionálnym zákazníkom orientovať sa v meniacom sa svete. Spoločnosť MetLife bola založená v roku 1868, svoju činnosť vykonáva vo viac ako 40 krajinách a má popredné postavenie na trhu v USA, Japonsku, Latinskej Amerike, Ázii, Európe a na Strednom východe.


Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pripravené sú hodnotné ceny, tombola aj bohatý sprievodný program.


INZERCIA 13 h

50 percent áut, ktoré boli registrované pred embargom, je stále funkčných.


INZERCIA 19. aug

Hyundai chce spojiť ľudí v záujme trvalej udržateľnosti.


INZERCIA 19. aug
SkryťZatvoriť reklamu