SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne

Počas pandemického roka sa zastavil dlhodobý pokles počtu odcudzených vozidiel

Pandémia krádeže automobilov na Slovensku nespomalila. V roku 2020 boli v priemere odcudzené takmer tri automobily denne, čo je približne na úrovni roka 2019. Počas pandemického roka sa zastavil dlhoročný trend, kedy počty ukradnutých vozidiel medziročne klesali rádovo o stovky prípadov.

„Za rok 2020 podľa údajov zverejnených ministerstvom vnútra bolo na Slovensku evidovaných 982 krádeží motorových vozidiel, čo je o 60 prípadov menej ako v roku 2019. V porovnaní s predchádzajúcimi medziročnými poklesmi to vyzerá, že sa dlhodobý klesajúci trend spomalil, ak nie priamo zastavil,“ podotýka Erika Fischerová, vedúca oddelenia underwritingu a likvidácie neživotného poistenia poisťovne Wüstenrot.

Minimálne od roku 2015 sa medziročne znižoval počet odcudzených áut o približne 200 až 300 prípadov. Pokles o 60 krádeží je jedným z najnižších za posledné roky. Len pre porovnanie v roku 2015 bolo odcudzených približne päť áut denne.

Do vývoja krádeží áut v roku 2020 sa však mohli na mesačnej báze premietnuť protipandemické opatrenia. V marci počet krádeží vozidiel významne klesol. V porovnaní s rokom 2019 o takmer polovicu. Naopak, počas uvoľnenia opatrení, v letných mesiacoch predpandemický rok 2019 predbehol.

Vývoj krádeží áut počas minulého roka korešponduje s číslami poistných udalosti, ktorými sa zaoberala poisťovňa Wüstenrot. Pričom neraz sa na priebehu odcudzenia podpísala aj neopatrnosť vlastníka. Podčiarkuje to prípad z novembra 2020, kedy sa zlodej vlámal do vozidla, ktoré parkovalo pred rodinným domom. V automobile zlodej našiel kľúč od domu, do ktorého následne vnikol. Z domu odcudzil elektroniku, osobné veci a objavil aj kľúč od druhého vozidla, ktoré rovnako parkovalo pred domom. Vozidlo si následne otvoril a odišiel s ním. Našťastie pre majiteľa, po troch týždňoch bolo auto vypátrané v Rakúsku, hoci v poškodenom stave.

„Základné pravidlo ako predchádzať problémom je v žiadnom prípade nenechávať v aute kľúče, cennosti a vôbec predmety, ktoré zbytočne zvyšujú riziko vlámania do auta či priamo krádeže vozidla,“ pokračuje Erika Fischerová.

Podľa odborníkov z poisťovne Wüstenrot sa ukazujú ako účinné aj dodatočne nainštalované zariadenia, napríklad kvalitné mechanické ochranné systémy alebo kombinované mechanicko-elektronické zariadenia.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spoznajte výdatnú prírodnú zásobáreň energie, zdravia a silnej imunity. Nerastie však v záhrade.


1 h

Už žiadne ručné zdvíhanie imobilných osôb. Máme pre vás skvelého pomocníka. Neviete sa dostať do vane či na vozík?


5 h

Vyhlásenie Asociácie moderných benefitov k prerokovávaniu poslaneckej novely Zákonníka práce.


5 h
Skryť Zatvoriť reklamu