SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Hudbou proti holorubom.

A nielen proti nim, ale proti bezbrehému ničeniu prírody a lesov.

Autor: Miroslav BrozAutor: Miroslav Broz

Ako malý chlapec som vyrastal v blízkosti lesa. A v ňom som trávil naozaj veľa času, obzvlášť cez letné prázdniny. Poznal som tam snáď každý strom. Miesta kde rástli huby.. plávky, kuriatka, hríby, bedle, rýdziky a ďalšie. A tiež aj lesné jahody či drienky.

V lese rástli staré buky v ktorých hniezdili ďatle a žlny, na vysokých boroviciach občas vrany. Drobných spevavcov tam bolo tiež veľa. Pamätám sa, že ma moji kamaráti požiadali, keďže som mal veľmi malú dlaň, aby som z diery v strome kde hniezdil ďateľ vytiahol aspoň jedno mláďa. Boli naň strašne zvedaví. Podarilo sa.. Mláďa som potom veľmi opatrne vložil do diery v strome späť.

Nuž a potom prišli ľudia čo sa často hrdia tým, že bez nich by nebol les. A obrovským holorubom zničili celé moje detstvo. Zážitky, spomienky a odkaz, ktorý som chcel nechať niečo ako duchovné dedičstvo mojim deťom. Nádherné zákutia, poznanie prírody, miesta kde rastú huby, spev vtákov a chuť skutočných lesných jahôd. Môj les už nikdy nebude tým mojim lesom so všetkým čo som v ňom prežil a asi nebude ani lesom mojich detí.

Nepochopil som prečo musia „záchrancovia“ lesa vyrúbať všetky stromy. Prečo nenechajú v holorube aspoň zopár dospelých stromov, aby mohli byť raz domovom ďatľov?! Ak by ich aj raz vyvrátil vietor, poslúžili by celému ekosystému. Aj hnijúce drevo má svoj význam..

Nie, na niektoré spôsoby študovaných „záchrancov“ lesa zdravý rozum žiaľ nestačí. Nechcú zachraňovať les, ale vidia za ním iba drevo a to je podstatné.

Bojovať s majiteľmi lesov a ich túžbou po zisku neviem. Ale využil som svoje hudobnícke skúsenosti a zložil som niečo ako protest song. Tak trochu s nádejou, že prebudím ľudí k boju za detstvo v lesoch a ochranu prírody. Ich emócie možno posunú snahu viacerých ľudí k tomu, aby sme si uvedomili akú obrovskú cenu má zachovalá príroda.. ale aj naše spomienky v ktorých sa vraciame do bezstarostného detstva.

A ďakujem za každé zdieľanie. :)

Načítavam video...

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spoznajte výdatnú prírodnú zásobáreň energie, zdravia a silnej imunity. Nerastie však v záhrade.


26m

Už žiadne ručné zdvíhanie imobilných osôb. Máme pre vás skvelého pomocníka. Neviete sa dostať do vane či na vozík?


4 h

Vyhlásenie Asociácie moderných benefitov k prerokovávaniu poslaneckej novely Zákonníka práce.


4 h
Skryť Zatvoriť reklamu