SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom

Trnavské Mýto získa Novým Istropolisom na atraktivite.

Bratislava mení svoju tvár a prispôsobuje sa očakávaniam a nárokom jej obyvateľov. Život v meste je o spoločenskom vyžití, preto Bratislavčania s obľubou vyhľadávajú nové, príjemné zákutia a štvrte na trávenie voľných chvíľ s rodinou a priateľmi. Nielen centrum mesta sa tak mení na nepoznanie.

Zásadným prerodom už čoskoro prejde aj zanedbaný Dom odborov na Trnavskom mýte. Predstaviť si dnes, že tam už o 4 roky môže stáť nová štvrť plná zelene, pohostinných kaviarní a kultúrnych zážitkov, sa môže zdať nereálne, no plánovaný projekt Nový Istropolis podľa návrhu renomovaných holandských architektov KCAP a Cityförster čakajú finálne úpravy.

Čo bude obsahovať nová štvrť? Čo bude obsahovať nová štvrť?

Sála, akú nenájdete nikde v strednej Európe

Skutočne reprezentatívne kongresovo-kultúrne priestory, ktoré by ponúkli nie iba jednu sálu, ale priestory, kde by sa ľudia prirodzene radi stretávali, Bratislave chýbajú už dlhšiu dobu. Naše hlavné mesto, na rozdiel od okolitých európskych metropol, tak ťahá za kratší koniec nielen v organizovaní prestížnych kongresov, ale aj koncertov a iných kultúrnych podujatí.

Architekti Nového Istropolisu a jeho hlavnej sály chcú túto „dieru na trhu“ zaplátať unikátnym modulárnym dizajnom, ktorý bude hlavným lákadlom pre organizátorov väčších aj menších podujatí. Nové kultúrno-kongresové centrum tak budem mať vďaka flexibilite sály skutočne univerzálne využitie a stane sa dominantou projektu Nový Istropolis.

„Návrh hlavnej sály vznikol z dielne londýnskeho svetoznámeho štúdia Charcoalblue, ktoré stojí za mnohými významnými projektami v svetových metropolách. Našou spoločnou snahou bolo reflektovať požiadavky organizátorov veľkých aj menších spoločensko-kultúrnych podujatí, aby sme dali Bratislave to, čo tu doteraz chýbalo,“ hovorí Martin Šramko, CEO spoločnosti Immocap, ktorá projekt Nový Istropolis realizuje. Immocap má za sebou na Trnavskom mýte viacero projektov, stojí za výstavbou obľúbeného multifunkčného nákupného centra Central, ako aj rekonštrukciou podchodu na Trnavskom mýte v spolupráci s magistrátom hlavného mesta.

Charcoalblue majú množstvo skúseností s tvorbou prestížnych kultúrnych priestorov po celom svete, no Nový Istropolis vnímajú ako jedinečný projekt. „Nevieme o žiadnom inom mieste ako toto. Sála Nového Istropolisu ponúka neuveriteľne flexibilný priestor, ktorý má osobitý architektonický charakter vo všetkých rôznych konfiguráciách. Kľúčom k úspechu je rýchlosť. Aj veľké rekonfigurácie usporiadania priestoru sa tu budú môcť uskutočniť cez noc, pričom väčšina zmien sa bude dať zrealizovať aj počas obedňajšej prestávky alebo dokonca prestávky na kávu,“ prezradil Steve Roberts z Charcoalblue.

Pozrite si, ako bude vyzerať hlavná sála v Novom Istropolise

Načítavam video...

Hlavná sála sa bude dať flexibilne rozdeliť až na tri menšie na dvoch podlažiach – jednu väčšiu, dve menšie. V porovnaní s terajšou hlavnou sálou Domu odborov bude kapacita nového priestoru viac ako dvojnásobná a bude tak môcť hosťovať veľkokapacitné eventy rôzneho druhu. Flexibilné umiestnenie pódia sľubuje, že divákov vtiahne priamo do deja – či už si prídete vychutnať koncert, tanečné predstavenie, film alebo vypočuť prednášku na konferencii či kongrese.

Návštevníci kultúrnych podujatí budú mať možnosť ubytovať sa v špičkovom hoteli, ktorý bude priamo súčasťou projektu a bude stáť hneď pri kultúrno-kongresovom centre. Nebudú tak musieť hľadať ubytovanie v iných častiach, práve naopak budú mať všetko na jednom mieste a do hotela budú môcť prejsť „suchou nohou“.

Urban zóna bez áut a so živými námestiami

Okrem interiéru a multifunkčnej sály chce Nový Istropolis zaujať aj vonkajšími verejnými priestormi a zákutiami, ktoré ponúknu umenie, oddych aj spoločenské vyžitie. V novej štvrti tak vzniknú tri nové námestia a aktívny parter s menšími obchodmi a službami, či gastro prevádzkami a kaviarňami, ktorý z jednej strany vytvorí energický mestský bulvár a z druhej strany vnútroblok pre rezidentov. Autá sa presunú výlučne do podzemia, kde bude doplnená aj potrebná kapacita parkovacích miest, ktorá súčasnému Domu odborov chýba. Územie Nového Istropolisu bude zónou bez áut.

Nový Istropolis ponúkne rôzne typy verejných priestorov Nový Istropolis ponúkne rôzne typy verejných priestorov

Kultúru si návštevníci budú môcť vychutnať nie len vo vnútri samotnej budovy, ale aj vonku, či už pôjde o koncerty pod holým nebom, umelecké inštalácie a výstavy alebo trhy, ktoré sa stanú súčasťou mestského života v časti Bratislavy, ktorej priestor na podobné podujatia chýba. Priestory tak budú žiť aj cez deň, aj v noci. Zatiaľ čo počas dňa tu nájdu zázemie ľudia pracujúci v okolí, večer to budú návštevníci kultúrnych podujatí a počas víkendu rezidenti.

„Verejný priestor by malo byť miesto, kde sa stretáva komunita, a kde si každý nájde to svoje zázemie. Mal by byť rôznorodý, aby vyhovoval viacerým vekovým kategóriám, bezpečný, no zároveň plný života a energie. Snažili sme sa to zakomponovať aj do návrhu Nového Istropolisu a jeho verejných priestorov,“ približuje architekt Jeroen Dirckx, partner v holandskom architektonickom štúdiu KCAP, ktoré navrhlo Nový Istropolis.

Nový Istropolis ako nová štvrť

Načítavam video...

Zelenšie Trnavské mýto

Betónové plochy a neudržiavané parkovisko pred Domom odborov nahradia vodné plochy a zeleň – stromy, kvety a trávniky. Nový Istropolis počíta s rozšírením verejných priestorov s prístupnou zeleňou až o polovicu, pričom pôjde nielen o stromy a kríky, ale aj kvety, čo doteraz v území chýbalo. Aj centrálne námestie pred kultúrno-kongresovým centrom sa zväčší takmer o tretinu voči existujúcemu. Zelená však bude aj budova Nového Istropolisu.

„Záleží nám na životnom prostredí, čo sa prejavilo aj na samotnom návrhu Nového Istropolisu. Zakomponovali sme doň veľa zelených prvkov v okolí budovy, vznikne nové zelené nádvorie spojené s detským ihriskom, množstvo relaxačných zón a dokonca plánujeme aj zelenú strechu na budove Nového Istropolisu. Zároveň bolo naším cieľom navrhnúť budovu, ktorá nebude príťažou pre životné prostredie, či už energeticky alebo materiálovo,“ upresnil šéf developmentu spoločnosti Immocap Jakub Gossányi, odkazujúc na aktuálny Dom odborov, v ktorom sa nachádza azbest a od trendu energeticky nenáročných budov má ďaleko.

Okrem centrálneho námestia vzniknú v novej štvrti aj námestie pred Filiálkou, mestské námestie a komunitné námestie vo vnútrobloku, ktoré bude primárne k dispozícii pre rezidentov. Rezidenčná časť projektu bude zahŕňať dva menšie bytové domy, ktoré zaberú ani nie tretinu celkovej zastavanej plochy. Tieto budovy sú v rámci projektu umiestnené tak, aby boli orientované do vnútrobloku alebo na pokojnejšiu Škultétyho ulicu, a rezidentom tak ponúkli príjemné bývanie a zároveň možnosť naplno využiť všetko, čo im Nový Istropolis ponúkne.

Príležitosť, ktorá sa Trnavskému mýtu ponúka s vybudovaním Nového Istropolisu, môže celú štvrť oživiť a urobiť opäť zaujímavou nielen pre turistov, ale najmä Bratislavčanov. Renomované holandské štúdio KCAP v spolupráci s medzinárodným štúdiom Cityförster pri navrhovaní Nového Istropolisu vychádzalo z genia loci lokality a ich cieľom bola práve regenerácia celého územia. Časť Trnavské mýto sa tak opäť môže dostať na mapu atraktívnych lokalít hlavného mesta.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

INDEX a Slovenská sporiteľňa vyhlásili výsledky prvého ročníka súťaže.


INZERCIA 11 h

Sladké plody brusnice si okrem lahodného koláča spájame i s liečbou ochorení vylučovacej sústavy. Právom.


12 h

V rozvíjajúcom sa digitálnom svete je bezpečnosť najvyššou prioritou.


INZERCIA 20 h
Skryť Zatvoriť reklamu