SME
Štvrtok, 28. október, 2021 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

McDonald's Cup sa opäť vracia do škôl, a dokonca s novinkou

Najväčší školský futbalový turnaj otvára svoje „bránky“ malým futbalistkám a futbalistom

Najväčší školský futbalový turnaj McDonald's Cup je po dlhších „pandemických prázdninách“ naspäť a navyše ešte vo väčšom štýle. Základné školy mohli svoje vybrané tímy zložené z malých futbalistov a futbalistiek prihlasovať do konca septembra. Do celonárodného turnaja sa napokon prihlásilo 691 základných škôl, ktoré v školskom roku 2021/22 a v 23. ročníku McDonald's Cupu zabojujú o titul Majstra Slovenska.

McDonald's Cup oficiálne vyhlásilo pre aktuálny školský rok 2021/22 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom a hlavným partnerom, spoločnosťou McDonald's. Patronát si v novom ročníku rozdelia po prvýkrát dve známe futbalové tváre Róbert Boženík a Mária Korenčiová, hráči slovenskej mužskej a ženskej futbalovej A reprezentácie. „McDonald’s Cup sa po pandemickej pauze vracia vo väčšom štýle a veríme, že v závere ročníka aj so stovkami úspešne odohraných turnajov. Tešíme sa, že sa s futbalistami i futbalistkami opäť stretneme na zelených trávnikoch a zažijeme po dlhšom čase skutočnú športovú atmosféru. Registrácia škôl sa uskutočnila v priebehu septembra a dnes máme prihlásených 682 základných škôl z celého Slovenska,“ hovorí Lucia Poláčeková, PR supervízorka pre McDonald's na Slovensku.

V poradí 23. ročník turnaja a jeho pokračovanie víta aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a rovnako aj Slovenský futbalový zväz. „S novou koncepciou školského športu sa chceme pozrieť na pohybové a športové aktivity žiakov na školách komplexne a vytvoriť viac priestoru, nápadov a inšpirácie, ktoré podporia aktívny životný štýl školákov. Vytvorili sme priestor pre zmysluplnú spoluprácu ministerstva, národných športových zväzov, ako je napríklad Slovenský futbalový zväz, a súkromného sektora, aká funguje aj v zahraničí. Príklad futbalovej súťaže pre najmenších - McDonald's Cup - je výbornou ukážkou úspešnej spolupráce. Veríme, že zároveň napomôže aj zlepšeniu a zjednodušeniu práce samotných učiteľov a trénerov. Chceme vytvárať dostatočné množstvo pohybových aktivít pre žiakov pred, počas a po skončení vyučovacieho procesu, priniesť viac pohybu na školy, vytvoriť lásku a vzťah k pohybu či aktívne využívanie voľného času.“ povedal Pavol Smutný z kancelárie štátneho tajomníka pre šport z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. McDonald's Cup je dlhoročne súčasťou Grassroots programu Slovenského futbalového zväzu a ako hovorí Peter Palenčík, generálny sekretár SFZ: „McDonald's Cup je významným podujatím, kde príkladná spolupráca zainteresovaných organizácií a jednotlivcov vyúsťuje do futbalových aktivít – školskej súťaže pre deti prvého stupňa základných škôl z celého Slovenska. Verím, že v 23. ročníku McDonald’s Cupu opäť nadviažeme na úspešné ročníky, v ktorom sa do súťaže zapojilo množstvo účastníkov a z projektu nám vyrástlo viacero reprezentantov - futbalistov a futbalistiek šíriacich dobré meno slovenského futbalu.“

McDonald's Cup je postupový turnaj s jednoduchým mechanizmom: jednotlivé futbalové družstvá odohrávajú vlastné školské kolá, ďalej postupujú cez kvalifikačné kolá do okresných, prípadne regionálne, kôl. Víťazi okresov sa stretnú v ôsmich krajských kolách. Vyvrcholením McDonald's Cup-u je Finále – Majstrovstvá Slovenska, kde sa rozhodne o absolútnom víťazovi turnaja. Noví malí majstri Slovenska každoročne získajú atraktívnu hlavnú cenu, napr. zahraničný výlet spojený so zaujímavým futbalovým zápasom.ň

Žezlo patróna po Marekovi Hamšíkovi prebral v minulom ročníku turnaja Róbert Boženík, jeden z najmladších hráčov slovenskej A reprezentácie. Novou posilu do McDonald’s Cup tímu a zároveň motiváciou pre malé futbalistky je brankárka ženskej A reprezentácie Slovenska Mária Korenčiová: „Šport ako taký, a špeciálne futbal, bol neoddeliteľnou súčasťou môjho detstva. Každý jeden turnaj či školská súťaž bola nezabudnuteľným zážitkom. McDonald’s Cup je bezpochyby už dlhé roky jedným z nich. Som preto rada, že sa môžem stať jeho súčasťou.“ Mária ako dieťa začínala hrať futbal v chlapčenských družstvách, jej láska k futbalu a obrovská chuť a snaha priniesli ovocie, dnes je úspešnou hráčkou talianskeho klubu AC Miláno. Za rok 2020 získala ocenenie Futbalistka roka. „Budem šťastná, ak aj s mojou pomocou, budú na Slovensku vyrastať nové dievčenské a ženské futbalové talenty, s ambíciou presadiť sa aj v reprezentačných výberoch, ale hlavne s láskou k futbalu a športu,“ dodáva na záver.

Novinka pre deti v podobe športového krúžku Po škole s McDonald's Cupom

Ďalšou novinkou 23. ročníka bude spustenie pilotného projektu školského športového krúžku Po škole s McDonald's Cupom: „Radi by sme základným školám, ktoré do turnaja prihlásili svoje tímy, ponúkli možnosť zapojiť sa do nášho nového projektu. Po škole s McDonald's Cupom bude športovo- futbalový krúžok, do ktorého sa môžu triedy, či jednotlivci zapojiť aj po vyučovaní. Je to príležitosť pre školy, ktoré napríklad nepostúpia v hracích kolách ďalej, aby sa športu a futbalu venovali ďalej počas celého školského roka. V pilotnom ročníku počítame so zapojením 30 škôl z troch krajov Slovenska a podľa aktuálnej situácie by sme radi spoločne s učiteľmi krúžok pravidelne organizovali,“ hovorí
L. Poláčeková z McDonald's na Slovensku a dodáva: „Pre zapojené školy do McDonald's Cupu sme pripravili hodnotné športové darčeky, ktoré im aj doručíme. Pre tých, ktorí sa turnajov nezúčastnia, no chcú s nami trénovať, môžu využívať seriál online tréningových videí na našej webstránke. V tomto ročníku sa tešíme na nové zážitky, priateľstvá a samozrejme nových majstrov Slovenska.“

P. Palenčík zo SFZ na záver dodáva: „Želám všetkým účastníkom 23. ročníka McDonald’s Cupu, aby si odniesli množstvo športových zážitkov, hrali v duchu fair-play a vyhrať síce môže len jeden tím, ale víťazom sú vlastne všetky deti, ktoré sa v tejto dobe pandémie COVID-19 a dobe ponúkajúcej veľa iných virtuálnych možností trávenia voľného času, pravidelne venujú športu a futbalu zvlášť. Zároveň by som chcel poďakovať všetkým organizátorom turnajov za ich nezištnú prácu a zaželať im veľa chuti a entuziazmu pri organizovaní ďalších ročníkov."

Viac sa o turnaji dozviete na www.mcdonaldscup.sk a aj na FCB www.facebook.com/mcdcupsk.

Na webovom portáli školského športu si môžete pozrieť zoznam prihlásených škôl do 23. ročníka McDonald's Cupu www.skolskysport.sk/sutaz/mcdonaldcup. Školy aj hracie kolá si viete vyselektovať podľa krajov Slovenska. Hracie kolá sa budú odohrávať podľa priloženého harmonogramu turnaja, ktorý taktiež nájdete v prílohách.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

METLIFE SLOVENSKO na základe environmentálneho auditu získala certifikát Zodpovedná organizácia.


1m

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


2 h

Biznis odštartovala ich vlastná love story.


2 h
Skryť Zatvoriť reklamu