SME

Marrákeš je červená perla Maroka

Podmanivá atmosféra Marakéša vás očarí množstvom farieb a pulzujúcim životom.

Ulica v marockom Marakéši.Ulica v marockom Marakéši. (Zdroj: Canva.com)

Marocký Marakéš patrí medzi najfascinujúcejšie miesta na svete. Čím to je, že si ľudí podmaní natoľko, že sa budú chcieť vrátiť?

Odpoveď treba hľadať v jeho bazárových uličkách, v dokonalých záhradách, na chaotickom námestí, ale aj pri poháriku mätového čaju. Marakéš je všetko a ešte o čosi viac, než ste si predstavovali pod slovíčkom Orient.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypočujte si podcast s Adinou Flimel, skvelou sprievodkyňou, ktorá žije v Maroku a sprevádza aj naše poznávacie zájazdy.

Načítavam... S7E15: MAROKO - Palacinka tisícich dier
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Červená perla pod zasneženými horami

Často sa hovorí, že Maroko je naša najbližšia exotika. Absolútna pravda. Stačí preletieť na sever afrického kontinentu a všetko okolo vás bude inak, než ste dosiaľ poznali. Marakéš pootvorí svoje exotické brány a orientálna rozprávka s vami v hlavnej úlohe sa môže začať.

Mesto má dokonalú polohu. Naokolo ho objímajú vysoké, zasnežené pahorky legendárneho Atlasu, dotýkajú sa ho nekonečné palmérie plné datľových paliem a čím bližšie sa k mestu približujete, tým viac počujete jeho zvodný tlkot, ktorý vás priťahuje tak silno, že sa nedokážete brániť.

Červená perla. Takto zvyknú Marakéš prezývať a stačí niekoľko pohľadov do jeho ulíc a hneď pochopíte prečo. Červené fasády domov, staré okenice, vyrezávané dvere, obchodíky, trhoviská a do toho chaos. Toto mesto je fantastická zmes histórie, súčasnosti, príbehov či legiend.

Vyberte sa sem na dovolenku a nebudete ľutovať. Striedali sa tu panovnícke dynastie a či už to boli Almoravidi, Almohadi, Merenidi či Saádovci, každý tu po sebe zanechal niečo unikátne. Vďaka tomu je Marakéš skutočnou perlou.

Námestie plné života

Môže byť jedno jediné námestie tak fascinujúce, že bez problémov zatieni všetky ostatné pamiatky celého mesta? Marakéš sa pri tejto otázke len pousmeje a nasmeruje vás do svojho srdca, ktorým je slávne námestie Jamma el-Fna.

Cesta k nemu vedie zo všetkých svetových strán, ale tá najkrajšia v sebe spája mešitu Koutobia. Jej hranatý minaret dominuje panoráme mesta, pretože žiadna budova nesmie byť vyššia ako on. Príjemný park naokolo obsadilo niekoľko domácich aj turistov hľadajúcich chvíľku pokoja a oddychu.

Mešita patrí k najhistorickejším stavbám Maroka a svojim vzhľadom pripomína rabatský minaret Hassan či dokonca La Giraldu v Seville.

Dnu sa návštevník nedostane, no aj tak stojí za to, byť v jej tieni a hľadieť na jej veľkosť. Odtiaľto je to na námestie len pár desiatok krokov. Jamma el-Fna je živý organizmus.

Taký, ktorý si žije vlastným životom s vlastnými pravidlami. Kedysi sa tu stretávali obchodné cesty, bolo tu popravisko, no dnes tu vidno celý svet. Každá hodina na tomto námestí je iná, než tá predošlá a zvykne sa tu hovoriť, že keby ste aj celý deň prežili tu na námestí, ten deň by stál za to.

Nielenže patrí medzi najzaujímavejšie miesta Maroka, ale pokojne aj celej Afriky. Ráno je tu pokoj. Prichádzajú prví obchodníci, domáci ním preletia, aby sa stratili v okolitých bazárových uličkách a turisti hľadajú miesto, kde si sadnú na raňajkový croissant s džúsom.

O pár hodín sa rozozvučia hudobné nástroje, pribudnú tanečníci v dlhých habitoch, objavia sa tu krotitelia hadov, opíc a predavači pomarančového džúsu sa prekrikujú v tom, kto ho má lepší.

Počas poludňajšej siesty sa zahalí do nezvyklého ticha, ale len na chvíľku a s podvečerom sa opäť roztočí nekonečný chaos. Námestie zaplnia ľudia, ženy maľujúce hennou, zubár s hrozivými kliešťami, príde sem partia boxerov, predavači datlí, slimákov či nepotrebných maličkostí.

Stred námestia zaplnia stánky s jedlom a z každého sa dvíha podmanivá vôňa grilovaného mäsa napichnutého na špajdli či iných dobrôt.

Večer ma marakéšske námestie príchuť streetfoodu, tak dokonalého aký si len viete predstaviť. Chutná tanjia, malé, pikantné klobásky merguez, kurací brochette či grilovaný baklažán, miska slimákov a napokon aj tradičná polievka harrira.

S plným bruchom už len stačí zdolať niekoľko schodov, sadnúť si na strechu kaviarne a s pohárikom zeleného čaju s mätou sledovať fascinujúce divadlo. Sedíte, hľadíte pod seba na ten život a telom vám chodia zimomriavky. Dovolenka na ktorú nezabudnete.

Bazár s vôňou korenín

Ak je marakéšske námestie Jamma el-Fna srdcom mesta, tak tepnami prinášajúcimi do neho život sú bazárové uličky rozlievajúce sa v jeho okolí.

Staré mesto má v Maroku prezývku „medina“ a tá miestna patrí medzi najzaujímavejšie v krajine spoločne so stredovekým Fezom. Medina sa stráca v čase a vy sa stratíte tiež. Netreba sa však báť, pretože len takto si dokonale užijete labyrint zaujímavostí, ktoré si bazárové uličky pripravili.

Vír zvolávania a predávania je tak silný, že hoci sa snažíte plávať, strhne vás a topíte sa v Oriente. Tu v maličkej dielničke opravujú topánky, vedľa šikovné ruky majstra vyrezávajú arabesky do cédrového dreva.

O pár krokov ďalej ťahajú medové motúzy popod nos o najkvalitnejšej koži akú ste videli a chlapík z dreveného vozíka predáva presladené sladkosti, okolo ktorých sa zlietavajú osi snáď z celého mesta.

Vôňa korenín z pootvorených dverí vás vtiahne dnu a ocitnete sa odrazu v jednej z mnohých berberských lekární. Marakéš nie je ani tak arabské, ako práve berberské mesto, teda ľudí, ktorí pochádzajú z hôr Atlasu a blízkeho okolia. K bylinkám, medicíne aj koreninám mali vždy blízko.

Korenie Ras-el Hanout, zmes viac než 30 korenín je tajomstvom marockej kuchyne a tu sú ho plné priehrštia. Voňavá ambra, šafran, koriander, kardamón a napokon aj argánový olej.

To všetko tu predvedú a vy odchádzate múdrejší o toľko informácii a ťažší o niekoľko balíčkov korenín či kozmetiky. Maročania to jednoducho vedia.

Najzaujímavejšie miesta Marakéša

Zaujímavé miesta Marakéša nájdete roztrúsené po celom meste. Všetky sú však akosi pri sebe a tak človek nepotrebuje ani taxík či dopravný prostriedok a všade sa pohodlne dostane po vlastných.

Palác Bahia, malá kópia slávnej, španielskej Alhambry, ako sa mu prezýva leží na pomedzí niekdajšej židovskej štvrte zvanej Mellah.

Charakterizujú ju vyčnievajúce balkóny, okenice, no inak je na nerozoznanie od ostatných. Palác postavil vezír Ba Ahmed a dnes ho považujú za najkrajšiu pamiatku celého Marakéša.

Miestnosti zdobia marocké obkladačky, kachličky, ornamenty vyrezávané do sadry, cédrové drevo a takmer každý kúsok stien na sebe nesie výzdobu či kaligrafiu. Palácové miestnosti v sebe ukrývajú aj nádvoria plné stromov pôsobiace aké malé rajské záhrady.V okolitých uličkách za malým bazárom sa dvíhajú ruiny paláca El Badi. Kedysi nebolo honosnejšieho miesta v celom Marakéši ako tento palác. Dnes je tichým mementom na pominuteľnosť sveta. Keď ho v 16. storočí stavali panovníci bohatej dynastie Sáadovcov, tak sa vyjadrili v duchu, že postavia palác tak obrovský, že z neho zostane krásna ruina. Ani netušili pred stáročiami akú obrovskú pravdu vyslovili.

El Badi dnes pripomínajú hradby, kde našli svoj domov stáda bocianov, no inak ho charakterizuje vše obsiahla prázdnota. Ak chcete pochopiť, aká významná bola táto dynastia, musíte prejsť pár stoviek metrov k ich hrobkám.

Dlhé storočia sa nevedelo, že takéto miesto v sebe Marakéš ukrýva a keď ich v 20. storočí objavili, svet žasol. Okázalé hrobky s kararského mramoru, najdrahšieho cédrového dreva tu vytvorili najzručnejší remeselníci a dodnes sú obrovským prekvapením. Marakéš však tých prekvapení má v zálohe niekoľko.

Mesto pre bohémov

Na prahu starej, chaotickej mediny sa v labyrinte uličiek nachádza najznámejšia medresa mesta (náboženská škola). Volajú ju Ben Youssuf a hoci chvíľku trvá, kým ju človek nájde, je skutočnou odmenou. Aj ju overili stáročia a dnes má brány otvorené pre návštevníkov.

Prítmie, ktorým sa vchádza, sa rozplynie na obrovskom nádvorí a naokolo vyrastú steny ozdobené okenicami. Kedysi bola táto medresa centrom vzdelanosti a mala v meste významné postavenie. Triedy, izby, učiteľské miestnosti. To všetko tu zostalo a vy sa týchto miest môžete dotknúť.

Ak vás trúbenie áut, uhýbanie pred naplnenými vozíkmi či uličky nasiaknuté chaosom unavia, Marakéš vie, čo vám treba.

Nasadnite do lacného taxíku a nechajte sa odviesť do nového mesta k záhrade menom Majorelle. Oáza pokoja v chaotickom meste. Za jej bránou sa otvorí svet ticha, krásnych kvetov, kaktusov a príbehu s módnou ikonou menom Yves Saint Lauren.

Práve on totiž v excentrickej vile na konci záhrady býval a hovorilo sa, že sa tu odohrávali tie najlepšie party v krajine. Jednou dobou bol Marakéš vyhľadávaným miestom pre hippie komunitu, zastavil sa tu Jimmy Hendrix, beatnici a mnohí slávni spisovatelia, hudobníci či herci.

Získal tak auru bohémskeho mesta a tá mu dokonca zostala dodnes. Práve tu, na mieste akým je Majorelle, to človek pochopí. Dnes je vo vile múzeum berberských šperkov, no meno YSL sa odtiaľto nevytratilo. Stále tu poletuje a dokáže prilákať davy.

Marakéš je fascinujúci v tom, že po chvíľke ticha opäť zatúžite stáť na rušnom námestí a sledovať ten neskutočný život.

Vráťte sa na námestie, dajte si chutný tadžín, vypite svoj pomarančový džús u vášho pouličného predavača a nechajte na seba Marakéš pôsobiť. Hlboko sa vpíše do pamäte a vy pri odchode viete, že sa sem raz vrátite. Vie to aj Marakéš, preto sa s vami nelúči, iba vás vyprevádza po dokonalej dovolenke domov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 695
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 377
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 768
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 676
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 983
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 627
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Zolná, kostol za hradbami
  2. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Tematín
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky III.
  4. Ladislav Kucharik: Bahrain - panské pieskovisko na zimu
  5. Michal Drotován: Singapur - mesto budúcnosti. Naozaj?
  6. Aleš Tvrdý: Ľudské povolania
  7. Ľuboš Vodička: Kam vo Viedni, keď prší? Albertina
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Lokca
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 092
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 456
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 334
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 230
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 341
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 329
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 695
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 415
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  8. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
SkryťZatvoriť reklamu