SME
Piatok, 27. máj, 2022 | Meniny má Iveta

Takto pijú kávu vo svete. Nabrali by ste odvahu aj vy?

Káva so syrom, uhlím či vajíčkom patrí medzi vyhľadávané kávové špeciality

Radi si s východom slnka alebo neskôr s pribúdajúcimi hodinami vychutnáte šálku kvalitného espressa? Niekto ho má rád s kvapkou smotany, iný zasa kávu nevypije bez kocky cukru. Okrem espressa a ďalších, dnes už veľmi bežných kávových nápojov ako ristretto, cappuccino či lungo sa káva pije aj ako súčasť obľúbených drinkov. Vo svete však kávové experimentovanie siaha oveľa ďalej, než by ste si možno vedeli predstaviť. Nechajte sa inšpirovať, alebo od 28. apríla do 1. mája zavítajte do Incheby, kde v rámci veľtrhov Danubius Gastro, ITF Slovakiatour a Autosalonu objavíte aj bohatú ponuku kávy.

Goth Latte...

...alebo inými slovami, najčernejšia čierna káva, akú ste kedy videli. Za temnú farbu môže prídavok čierneho aktívneho uhlia. Nemusíte sa však báť, káva uhlie pripomína len svojím zafarbením, rozhodne nie chuťou.

Hubová káva

Ide o kávu, do ktorej sa pridáva výťažok z húb – najčastejšie z huby Chaga, ktorá sa pomerne hojne vyskytuje na Sibíri. Konzumácia takejto kávy posilňuje imunitný systém a do organizmu dodáva hojné množstvo antioxidantov, minerálov, vitamínov a aminokyselín.

Kaffeost

Ako sme už spomínali, smotana do kávy je bežná vec. Predstavte si však, že by ste si do šálky s kávou dali syr. V severských krajinách, najmä vo Fínsku, takto kávu pijú skutoční fajnšmekri. Kocky syra s názvom leipäjuusto, ktorý sa vyrába z kravského, kozieho a niekedy aj sobieho mlieka, sa zalejú kávou a nasiaknuté konzumujú. A, samozrejme, zapíjajú horúcim nápojom.

Egg Coffee

V preklade: káva s vajíčkom. Samozrejme, s nie s hocijakým, ale s našľahanou penou zo žĺtka spolu so sladeným kondenzovaným mliekom. Takúto kávu, ktorá už skôr pripomína zákusok, si môžete dať najmä vo Vietname, ale pokojne si ju pripraviť aj doma.

Ak ste dostali chuť na šálku voňavej kávy a spoznávanie nových destinácií, pozývame vás do Kávového mestečka, ktoré bude súčasťou obľúbených veľtrhov gastronómie a cestovania Danubius Gastro a ITF Slovakiatour v Inchebe. Od 28. apríla do 1. mája sa vám predstavia vystavovatelia zo Slovenska i zahraničia, medzi ktorými sa nachádzajú uznávaní pražiari, známe značky kávy a kávové príslušenstvo. Zároveň sa môžete tešiť na baristické súťaže či prednášky a prípravu kávy si vyskúšať aj sami. Na veľtrhu na vás čakajú aj gastronomické trendy, potraviny, nápoje, víno a vybavenie pre segment HoReCa.

Veľtrh cestovného ruchu ITF Slovakiatour zasa predstaví inšpirácie na cestovateľské zážitky, prezentácie turistických miest a cieľov a praktické rady pre cestovateľov i dovolenkárov.

Veľtrh má v tomto roku dvoch partnerov: národná organizácia pre podporu a propagáciu cestovného ruchu SLOVAKIA TRAVEL ponúkne návštevníkom tipy na trávenie dovolenky na Slovensku na miestach, ktoré možno ešte nepoznáte, ale i „stálice“ slovenského cestovného ruchu, napr. pamiatky UNESCO, slovenské kúpele, historické mestá, najvýznamnejšie hrady a zámky, zážitkový cestovný ruch a ďalšie atrakcie. V expozícii bude mať premiéru nová komplexná publikácia o Slovensku, ktorú si môžu návštevníci interaktívne prehliadať na dotykových obrazovkách v digitálnej podobe.

Ďalším partnerom je Košický samosprávny kraj v spolupráci s Košice Región Turizmus. V rámci jeho expozície objavíte napríklad foto kútik s maskotmi, ochutnávku vín z tokajskej vinohradníckej oblasti či reálnu sedačku lanovky na Geravy, ktorá vďaka virtuálnej realite navnadí skutočný zážitok.

Navyše, popri veľtrhoch cestovného ruchu a gastronómie sa môžete tešiť aj na Autosalon, ktorý prinesie prierez možnosťami osobnej aj úžitkovej dopravy, elektromobility a súvisiacich služieb. Nebude chýbať sekcia Caravan Show, ktorá poteší všetkých milovníkov dlhých ciest a oddychu na štyroch kolesách prostredníctvom karavanov, obytných vozidiel či prívesov.

Nezmeškajte túto obľúbenú trojicu podujatí v Incheba Expo Bratislava od 28. apríla do 1. mája.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Agresívne brzdenie a spôsobenie dopravnej nehody - čí je to vina? Bez palubnej kamery to nedokážete, ako na tomto zázname!


4m

Ako zvoliť ten správny model a čo by mal alebo nemal smartfón pre deti spĺňať


4 h

Fúkanou izoláciou sa dá zatepliť strecha či strop za pár hodín a bez odpadu. Prinášame vám odpovede na 6 najčastejších otázok.


7 h
SkryťZatvoriť reklamu