SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Vymeňme PET fľaše a smetiaky za čistejšie riešenie

Deň Zeme nám pripomína nenahraditeľnosť cenných darov. Našťastie, povedomie o udržateľnosti už nezostáva len v teoretickej rovine.

Za pár hodín zrecykluje až o 80 % takmer všetok organický kuchynský odpadZa pár hodín zrecykluje až o 80 % takmer všetok organický kuchynský odpad (Zdroj: Sage)

Podľa prieskumu spoločnosti KPMG je väčšina Slovákov ochotná priplatiť si za ekologické produkty. Eko-pozitívnu zmenu nákupného správania dokazujú aj skúsenosti z najrozšírenejšej siete elektropredajní PLANEO Elektro .

Zaznamenali sme zvýšený záujem o produkty šetrné k životnému prostrediu. Zákazníkov neodrádza ani o čosi vyššia cena, pretože si uvedomujú, že je v nej zahrnutá kvalita a udržateľnosť. Najväčší záujem je o domáci výrobník perlivej vody SodaStream a svetový hit v segmente bezodpadovej domácnosti FoodCycler od Sage. Rastie aj dopyt po elektrických kolobežkách SENCOR a to prekvapivo aj v období, keď počasie kolobežkám príliš neprialo,“ hovorí Peter Matuška, obchodný riaditeľ siete predajní PLANEO.

Namiesto jednorazových PET fliaš SodaStream

Triedenie odpadu, bezodpadový životný štýl či zálohovanie sú len zlomok z toho, čo môžeme spraviť pre lepšie životné prostredie. Najlepším riešením však stále zostávaodpad jednoducho netvoriť. Na Slovensku sa ročne predá vyše 1,3 miliardy nápojov v PET fľašiach a plechovkách, väčšinou ide o sýtené nápoje, resp. o sýtenú vodu. Aj keď sa zálohovanie dobre rozbehlo, uvedomelí zákazníci sa radšej rozhodnú odpad vôbec netvoriť. „Výroba domácej perlivej vody je vo svojej podstate udržateľná: každý používateľ SodaStreamu ušetrí tisíce jednorazových plastových fliaš. Fľaše SodaStream sú bez škodlivých BPA a vydržia až tri roky každodenného používania bez toho, aby vám do pitia uvoľňovali škodliviny. Na výber je tiež najekologickejšia verzia SodaStream Crystal so sklenenou fľašou,“ vyratúva Matuška. Originálnu bombičku vymeníte aj pri bežnom nákupe známych potravinových reťazcoch, u elektro špecialistov, v známych sieťach kancelárskych potrieb a ďalších stovkách predajní a vďaka exkluzívnemu partnerstvu vám ju LUNYS dokonca privezie až domov. „Stačí len naplniť fľašu vodou z kohútika, nasýtiť podľa chute a máte vždy čerstvý nápoj bez vláčenia a skladovania PET fliaš,“ dodáva.

Rovnako ako domácností sa zálohovanie týka aj firiem. A rovnako ako v domácnostiach, ani tu nie je problém vymeniť jednorazové obaly za udržateľnejšie riešenie. Tak to už spravil výhradný distribútor značky SodaStream FAST PLUS. „Každý zo zamestnancov má svoju vlastnú fľašu My Only Bottle, v kuchynkách sú k dispozícii prístroje SodaStream Spirit a v zasadačkách dizajnové prístroje Crystal so sklenenou fľašou a pohármi. Z kohútikov predsa tečie kvalitná pitná voda, nemusíme ju piť balenú,“ hovorí Peter Matuška.

Namiesto smetiaka FoodCycler

Ďalšou značkou s pozitívnym prístupom k ekológii je Sage. Do sortimentu kuchynských spotrebičov zaradil aj inovatívny produkt kanadských vývojárov FoodCycler -hygienickejšiu a ekologickejšiu alternatívu odpadkového koša. Kuchynský odpad sa zbiera do hermeticky uzavretého vedierka a po jeho naplnení vznikne z odpadu za 3 – 6 hodín kôpka sterilného substrátu.

Ide o absolútne prelomový produkt v kategórii domácich kompostérov,“ vysvetľuje Matuška. „Za pár hodín zrecykluje až o 80 % takmer všetok organický kuchynský odpad, ktorý by inak putoval do smetí, pričom neprodukuje žiadne plyny ani zápach.“ FoodCycler je dobrá voľba pre všetkých, ktorí nemôžu mať tradičný kompostér, pre ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí a aj pre tých, ktorí hľadajú riešenie, ako by sa dal zužitkovať kuchynský odpad.

Veľmi vhodný je aj pre ľudí hendikepovaných, chorých a pre seniorov, pretože odbúrava povinnosť vynášať smeti, čím prakticky uľahčuje svojmu majiteľovi život. „Veľký dopyt je po ňom najmä v mestách a satelitoch, kde je kuchynský odpad predovšetkým v letných mesiacoch skutočne nepríjemný problém. Hitom sa stal aj medzi chatármi a chalupármi. FoodCycler určite patrí medzi spotrebiče, ktoré výrazne prispievajú k čistejším domácnostiam aj k čistejšej prírode,“ uzatvára Peter Matuška.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jeden z najväčších folklórnych festivalov v regióne ostáva úrovňou kvality verný svojmu menu.


12 h

O dôvodoch kandidovať, o politike a prešovskom futbalovom štadióne.


13 h

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug
SkryťZatvoriť reklamu