SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?

Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?

Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje?Autokamera s parkovacím režimom nahrá záznam hneď, ako zaznamená náraz, aby ste mali dôkaz pred nehodou aj po nej. Ako to funguje? (Zdroj: MIOkamery.SK)

Čo sa stalo s vaším autom, keď ste boli preč? Často sa stane, že prídete k svojmu autu a zistíte, že vaše auto je poškriabané, nabúrané alebo má "len" rozbité okienko a zrkadlo. Ako potom môžete žiadať náhradu škody alebo aspoň odškodnenie od poisťovne? Veľmi obľúbenou funkciou moderných autokamier je dnes parkovací režim, ktorý zaznamená "zloducha" pred a po tom, ako poškodí vaše vozidlo. Ale ako sa takýto režim vôbec nastaví, aby fungoval vo vašom aute, aké režimy prevádzky má a aké zábery z palubnej kamery môžete očakávať?

Zaznamená len náraz alebo aj pohyb okolo vozidla?
Základné kamery sa môžu prepnúť na natáčanie, ak ich G-senzor zaznamená náraz vozidla. Treba povedať, že nie každá autokamera dokáže nastaviť citlivosť G-senzora - takže ak vás niekto poškriabe, kamera sa nemusí zapnúť. Preto sa oplatí investovať do výkonnejšej autokamery. Špecialitou je samostatné nastavenie G-senzora pre bežnú jazdu a samostatne pre režim parkovania, podobne ako pri kamerách MIO.
K dispozícii je aj funkcia, ktorá umožňuje zapnúť nahrávanie, keď sa niekto pohybuje okolo vášho vozidla. To môže byť dôležité v mnohých situáciách. Lepšie vybavené kamery majú aj túto funkciu. Výhodou je možnosť zaznamenať narušiteľa dlhší čas pred incidentom, alebo aj identifikovať vykrádača domov (pozri video nižšie) atď. Nevýhodou je vyššia spotreba energie, prípadne rýchlejšie odpojenie od smartboxu alebo množstvo falošných záznamov okoloidúcich ľudí, ak zaparkujete na ulici.
Ale aj tu ide vývoj kamier do auta veľmi dopredu, napríklad pri novom rade Mio MiVue 8xx môžete priamo nastaviť nielen citlivosť snímania pohybu v okolí auta, ale aj zóny záznamu - napr. ak vás zaujíma len pohyb v hlavnej zóne a nezaujímajú vás prelety lietadiel na oblohe alebo pohybujúce sa listy na zemi atď.

Načítavam video...

Nie je vôbec možné nastaviť parkovací režim v autokamere?
Samozrejme, musíte brať do úvahy recenzie a reálne testy, pretože nie každá kamera do auta má parkovací režim, a ak ho má, nemusí byť pre používateľa dobre vybavená, ale hlavne praktická a funkčná. Preto by ste sa mali poobzerať po značkových a osvedčených palubných kamerách (viac informácií nájdete na stránke MIOkamery.SK).
Moderné kamery majú v súčasnosti rôzne možnosti nastavenia nahrávania počas parkovacieho režimu, nezávisle od nastavenia bežného nahrávania počas jazdy vozidla. Okrem spomínanej citlivosti G-Senzora alebo zón (a citlivosti) záznamu pohybu môže ísť aj o nastavenie rýchlosti, ktorou kamera prejde do parkovacieho režimu, či bude režim aktívny alebo pasívny.

Načítavam video...

Aktívny alebo pasívny režim parkovania? Ktorý režim zaznamená udalosť aj predtým, ako sa stala?
Hlavný rozdiel je v napájaní. Ak má kamera funkciu pasívneho parkovacieho režimu, je schopná nahrávať bez pripojenia k napájaniu vozidla, t. j. len z internej batérie. Kamera MiVue 866 môže po zaparkovaní zostať v pasívnom režime až 48 hodín (samozrejme, v závislosti od vašej starostlivosti o internú batériu). To je jeho výhoda. Nevýhodou je, že reaguje len na otrasy (G-senzor), zaznamenáva len po incidente a batéria sa pri opakovanom zapnutí rýchlo vybíja.

Aktívny režim parkovania je oveľa pohodlnejší a má viacero výhod. Vyžaduje však trvalé napájanie, ideálne prostredníctvom SmartBoxu (pozri nižšie), ktorý sa dá kúpiť za malý peniaz. Hlavnou výhodou je priame pripojenie k elektronike vozidla, t. j. kamera je napájaná z autobatérie. Môže tak zaznamenať nespočetné množstvo incidentov a nahrať dlhšiu nahrávku. Okrem toho vytvára videozáznam nielen z incidentu, ale aj pred ním. Z vozidla zmizne aj kabeláž bežnej nabíjačky, uvoľní sa zásuvka zapaľovača. Smartbox potom chráni autobatériu dvoma spôsobmi (čas a najnižšie prípustné napätie), aby ste mohli naštartovať vozidlo, keď sa k nemu vrátite. Musí však byť správne nainštalovaný. Hoci je to jednoduché, radšej si pozrite inštalačné videá, tlačené pokyny alebo to prenechajte kvalitnému autoservisu!

Načítavam video...

Čo je to smartbox?
Napájací zdroj SmartBox sa odporúča na lepšiu prevádzku a napájanie autokamery s parkovacím režimom. Nie je to síce nevyhnutnosť, ale dôrazne sa odporúča. Dá sa povedať, že autokamera nedokáže monitorovať vaše vozidlo počas celej vašej neprítomnosti len na základe internej batérie. Jednoducho to nie je mobilný telefón (a ani ten by nevydržal natáčať 10 hodín v kuse, nieto ešte 24 hodín atď.).
Ak by teda došlo k havárii, kamera by nahrávala len malý čas bez smartboxu a potom by sa vypla. Takže zvyšok času by vaše auto bolo bez dozoru. Preto je lepšie zapojiť malé zariadenie známe ako smartbox, ktoré nielenže chráni napájanie autokamery na desiatky hodín, ale chráni aj štartovaciu batériu vášho vozidla pred nedostatočným nabitím. Vždy však používajte smartbox od výrobcu kamery do auta, konektory nemusia byť vždy rovnaké, aj keď sú oba označené ako "miniUSB", pretože sa môžu líšiť aj počtom pinov!
Kľúčovými funkciami sú teda napájanie v parkovacom režime - podporuje parkovací režim kamery pri vypnutom motore a tiež zabraňuje vybitiu autobatérie. Prispôsobené na inštaláciu napájania v osobnom (12V) a nákladnom (24V) automobile alebo autobuse.

Načítavam video...
Načítavam video...

Ako zistíte, či kamera zaznamenala incident počas vašej neprítomnosti?
Bohužiaľ, poškriabaného auta si nemusíte všimnúť hneď po príchode. Vystopovať, kedy a kde sa to stalo, je takmer nemožné. Preto sú najmä autokamery MIO naprogramované tak, aby vás upozornili na zaznamenané zábery počas parkovania, hneď ako prídete k vozidlu. Okrem toho, ak máte na kamere funkciu WIFI, náhľady týchto záznamov sa aktualizujú v mobilnej aplikácii MiVue Pro a môžete si ich okamžite stiahnuť do telefónu.

V parkovacom režime jednoducho zhromažďujete dôkazy, aj keď nie ste v aute. Koniec koncov, nie každý je v dnešnej dobe taký slušný a zodpovedný, aby vám za stieračom nechal lístok so svojím telefónnym číslom po tom, čo vám (samozrejme neúmyselne) poškodil auto, však?

MIOkamery.SK

Mio Česká republika a Slovensko www.MIOkamery.sk www.MIOnavigacie.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pripravte sa na folklórny zážitok s magickým výhľadom.


3 h

S týmto predplatným si odomknete SME.sk až na 6 zariadeniach.


INZERCIA 3 h

Častejšia potreba tankovať môže poukazovať na oveľa vážnejší problém.


5. aug
SkryťZatvoriť reklamu