SME
Utorok, 5. júl, 2022 | Meniny má Cyril, Metod

Fúkaná izolácia – ekologicky, čisto, rýchlo

Dnes nevieme, kedy sa rast cien energií zastaví a tak je ich šetrenie v domácnosti dôležitejšie, ako kedykoľvek predtým.

Ak by vaša strecha či strop potrebovali zatepliť, oplatí sa zvoliť minerálnu fúkanú izoláciu – je cenovo dostupná, práca je hotová za jeden deň, účinne a bez odpadu. Čo by ste mali o nej vedieť?

Zateplenie strechy či stropu fúkanou izoláciou v poslednej dobe získava na obľube vďaka svojej rýchlosti a jednoduchosti aplikácie, bez obmedzenia pri bývaní. Pomocou špeciálneho prístroja, ktorý materiál rozvlákni sa cez hadicu a úzky otvor dostane aj na ťažko prístupné miesta a zaizoluje aj detaily okolo väzníkov, trámov, CD profilov, káblov či rozvodov. Navyše ušetrí približne 30 % energií a investícia sa tak vráti už za 3 – 5 rokov. Mnohí majitelia domov tento spôsob volia aj preto, že sa jedná o ekologické izolačné materiály, ako napríklad rozvláknenú minerálnu vlnu bez pridaných chemických látok.

Fúkanie nie je striekanie

Pri tepelnej izolácii striech a stropov si niektorí majitelia domov mýlia fúkané izolácie so striekanými. Striekané izolácie vznikajú miešaním chemikálií v kvapalnej podobe, najčastejšie sa takto aplikujú mäkké striekané PUR peny. Prifúkanej izolácii sa používajú pevné prírodné materiály, ako je minerálna vlna, drevovlákno alebo celulóza. Rozvláknený izolačný materiál sa aplikuje pomocou špeciálneho prístroja, ktorý ho poháňa vzduchom do hadice priamo na určené miesto. Pri výbere fúkaného materiálu treba zvážiť rozdiely vo vlastnostiach izolácií. Okrem tepelnoizolačných vlastností a spomínanej rýchlosti aplikácie je veľmi dôležitá aj ochrana proti požiaru a obsah prídavných látok, ktoré sa môžu počas užívania strechy uvoľňovať do interiéru. V tomto smere je rozumnou voľbou minerálna fúkaná izolácia Supafil, ktorá je absolútne nehorľavá aj bez pridaných chemických látok.

Bez medzier a tepelných mostov

Nafúkaný materiál spoľahlivo zaizoluje aj ťažko prístupné miesta, medzery a škáry. Tak sa vytvorí súvislá izolačná vrstva, nevznikajú medzery ani tepelné mosty, čím je zabezpečená vysoká účinnosť. V pultových strechách je v priestore medzi stropom a strešným plášťom odvetrávaná vzduchová medzera. Pohyb v takejto konštrukcii je obmedzený len na plazenie a fúkaná izolácia je tak vysoko účinným spôsobom zaizolovania stropu. Pri trámových stropoch zas nie je potrebné úplné vypratanie priestoru. Fúkaná izolácia je vhodná na zatepľovanie povaly v nových i starších domoch so sadrokartónovými, betónovými, keramickými a trámovými stropmi.

Zateplenie bez odpadu za pár hodín

Rýchla aplikácia pri bežnej prevádzke domácnosti, malé montážne otvory, nutné prípravné práce sa znížia na minimum. Pri izolácii metódou fúkania nevzniká takmer žiadny odpad, prístroj, ktorý je na to potrebný, môže zostať vonku. Izolácia stropu bežného rodinného domu tak trvá asi 3 až 4 hodiny. Zateplenie fúkanou izoláciou sa navyše môže robiť v ktoromkoľvek ročnom období a bez ohľadu na počasie, teda aj za dažďa, sneženia či mrazu. Nevznikajú ani žiadne náklady na skladovanie, firma, ktorá realizuje zatepľovanie, privezie izoláciu v aute, spolu so strojom na fúkané izolácie.

Skutočne ekologická a prirodzene nehorľavá

Na trhu síce nájdeme mnoho fúkaných produktov pod názvom “ekologická izolácia” , toto označenie však býva často sporné. Netreba sa uspokojiť skutočnosťou, že základ izolácie je rastlinného pôvodu, vždy je potrebné zistiť aj ďalšie pridané látky, ktoré izolácia obsahuje a hodnotiť ich z hľadiska vplyvu na zdravie človeka. Medzi najznámejšie prídavky fúkanej celulózy patrí napríklad kyselina boritá, borax alebo amónne soli. Minerálna fúkaná izolácia Supafil žiadne pridané látky neobsahuje, je to 100%-ne prírodný materiál vyrobený z čistého minerálneho vlákna bez spojiva, teda bez chemických prímesí, akými sú napr. spomaľovače horenia. Vyrába sa z recyklovaného skla a kremičitého piesku, čo znamená, že je úplne nehorľavý a ponúka najvyššiu protipožiarnu ochranu A1, ktorú nemá žiadny iný izolačný materiál. Je odolná voči vlhkosti, takže neplesnie, a odpudzuje aj hlodavce a hmyz.

Minerálna izolácia „nesadá“

Minerálna izolácia Supafil má najlepšiu triedu sadania S1, menšiu ako 1 %, kým výrobcovia celulózových izolácií uvádzajú sadavosť 10 – 15 %, tepelnoizolačné vlastnosti tak môžu postupne časom klesnúť. Supafil je zároveň aj maximálne priedušný a tak, ako všetky vláknité materiály, výborne izoluje hluk.

Zateplite vašu strechu rýchlo a bez odpadu, informujte sa na supafil.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vyšlo júlové Doma v záhrade s extra prílohou Letná kuchyňa.


INZERCIA 20 h

OverenaSpolocnost.sk spája konzultingové spoločnosti a ponúka jedným klikom zistiť finančný stav spoločnosti, s ktorou obchodujú.


INZERCIA 20 h

Workshopfest plný inšpirácií.


4. júl
SkryťZatvoriť reklamu