SME
Sobota, 3. december, 2022 | Meniny má Oldrich

Primár očnej kliniky: Čelíme epidémii krátkozrakosti

Oční lekári sa v Košiciach nenudia. Ako sa správne starať o svoj zrak?

Porozprávali sme sa s primárom MUDr. Jaroslavom Kolesárom, MPH z VESELY | Očná Klinika, ktorá pred rokom otvorila v Košiciach svoje tretie pracovisko na Slovensku po Bratislave a Poprade.

Po roku už je možné bilancovať. S čím vás Košičania navštevujú najčastejšie?

Najčastejšie vykonávame operácie sivého zákalu, výmenu šošovky po štyridsiatke metódou PRELEX a laserové odstránenie dioptrií zákrokom iLASIK. Pacienti k nám však chodia nielen z Košíc, ale z celého východného Slovenska – od Rimavskej Soboty až po Sninu, na severe po Bardejov.

Je východ Slovenska z pohľadu očného lekára niečím špecifický?

V porovnaní so západom na východe prichádza väčšie množstvo pacientov v pokročilejšom štádiu ochorenia. Je to spôsobené tým, že pacienti zanedbali svoj stav alebo nemali možnosť dostať sa ku kvalitnej liečbe. Oftalmológia sa však v posledných rokoch posunula výrazne vpred. Diagnózy, ktoré boli donedávna neliečiteľné, dnes dokážeme efektívne riešiť. Aj malé zlepšenie niektorým pacientom výrazne zlepší kvalitu života.

S čím všetkým dnes dokážu oční lekári ľuďom pomôcť? Aké vyšetrenia a zákroky vykonávate?

Na klinike poskytujeme komplexnú ponuku vyšetrení a zákrokov. Okrem skôr spomenutých vykonávame aj operácie rôznej patológie a tumorov mihalníc i spojoviek, transplantácie rohoviek a amniovej membrány. V budúcnosti tiež plánujeme zaviesť glaukómové filtračné operácie, operácie sklovca i sietnice. Prínosom pre región je aj naša detská očná ambulancia, ktorých je v Košiciach akútny nedostatok.

Aký bol prvý rok pre VESELY | Očná Klinika v Košiciach?

Priznám sa, na začiatku som mal malú dušičku, ako sa bude klinike na novom mieste dariť. Brány sme otvorili vlani na prelome marca a apríla a do konca roka sme úspešne vykonali vyše 1000 operácií. Ďalších vyše 2300 pacientov sme vyšetrili. Osobne som veľmi rád, že sa nám darí skĺbiť špičkovú odbornú starostlivosť, profesionalitu a ľudský prístup v príjemnom modernom prostredí, čo ocenili viacerí odborníci zo Slovenska i zahraničia.

Dnes sa veľa hovorí o prevencii. Čo môžu ľudia spraviť pre svoj zrak už dnes?

V prvom rade by som odporúčal zájsť na preventívnu prehliadku k očnému lekárovi. Po dovŕšení 40. roku života je vhodné absolvovať prehliadku každý rok, pretože mnohé očné ochorenia sa začnú prejavovať s pribúdajúcim vekom. Mnohí tiež dnes pracujú dlhé hodiny pri počítači. Neustále zaostrovanie na krátku vzdialenosť môže spôsobiť chronickú únavu očí a zhoršenie zraku. Jednoduchým riešením je tráviť viac času v exteriéri, v ktorom si oko dokáže odpočinúť.

Čo by ste odporučili rodičom? Ako sa správne starať o zrak detí?

Je zrejmé, že vývoj ide dopredu. Chcieť, aby dieťa nepoužívalo mobil alebo počítač, je dnes prakticky nemožné. Riziko spočíva v tom, ak deti trávia väčšinu času pozeraním na displeje. Pestujeme si takto populáciu krátkozrakých ľudí. Preto je dôležité, aby sa rodičia usilovali vytvárať dieťaťu zmysluplný program aj s pohybom a pobytom vonku. Nie je to len o zraku – môžu tak predísť aj iným neduhom, akými sú obezita či ochorenia chrbtice.

Kto je MUDr. Jaroslav Kolesár, MPH

  • Oftalmológii sa venuje viac než 25 rokov. Pôsobil ako prednosta očnej kliniky UNLP v Košiciach.
  • Je jedným z najskúsenejších očných chirurgov na Slovensku. Venuje sa najmä vnútroočným operáciám.
  • Pochádza z Košíc. Má rád prírodu, knihy a modelárstvo, vo voľnom čase sa venuje športu.

Vedeli ste, že...

  • VESELY | Očná Klinika poskytuje v Košiciach komplexnú starostlivosť o zrak vrátane detskej očnej ambulancie. Stačí sa objednať.
  • Lekári na klinike za prvý rok úspešne vykonali viac než tisíc zákrokov a tisícky vyšetrení.
  • Ako jediní na Slovensku používajú laserový zákrok iLASIK s technológiou, ktorá je certifikovaná vesmírnou agentúrou NASA. Vďaka svojej technickej dokonalosti je to jediná metóda, ktorou môžu byť operovaní piloti NASA.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nová Historická revue je už v predaji, získajte aj knihu od Timothy Snydera.


INZERCIA 24 h

Deti cestujú zdarma, dovolenka v Thajsku za 1000 eur a darček môžete vrátiť.


INZERCIA 24 h

V porovnaní s minulým rokom evidujeme aj vyššie percento Slovákov do 45 rokov s cirhózou pečene.


2. dec
SkryťZatvoriť reklamu