SME
Pondelok, 27. jún, 2022 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Investičná súťaž o Porsche má prvý týždeň za sebou, darí sa najmä obchodníkom s komoditami

Počas prvého súťažného týždňa súťažiaci využívali najmä volatilitu na komoditných trhoch, keď drvivá väčšina z najlepších obchodov bola realizovaná práve na komoditách. Okrem zhrnutia súťažného týždňa Vám prinášame aj mená výhercov multimediálnych zariadení HTC.

Počas prvého súťažného týždňa súťažiaci využívali najmä volatilitu na komoditných trhoch, keď drvivá väčšina z najlepších obchodov bola realizovaná práve na komoditách. Okrem zhrnutia súťažného týždňa Vám prinášame aj mená výhercov multimediálnych zariadení HTC.

Nižšia likvidita na komoditných trhoch má za následok vyššiu volatilitu a tým sľubuje aj príležitosť pre vyššie zisky. To mali možnosť okúsiť na vlastnej koži aj naši súťažiaci, ktorí dokázali dosiahnuť najväčšie zisky práve na komoditných trhoch, keď všetkých desať najlepších obchodov bolo realizovaných na komoditách. Vyšší ziskový potenciál láka na komoditné trhy čoraz viac súťažiacich a v prvom týždni bolo vykonaných viac ako 40 % obchodov na komoditách.

Komoditám pomohol v priebehu prvého súťažného týždňa k ziskom najmä oslabujúci dolár. Keďže sa komodity obchodujú v dolároch, tak ich oslabujúci dolár zlacňuje a zvyšuje tak dopyt pre obchodníkov z krajín, v ktorých sa neplatí dolármi, a vďaka negatívnej korelácii s dolárom sa komodity využívajú aj ako nástroj na zaistenie voči jeho ďalšiemu poklesu. Dolár v tomto týždni poslala nadol najmä tajná schôdzka predstaviteľov arabských krajín s predstaviteľmi Číny, Ruska, Japonska a Francúzska ohľadom možnosti nahradenia dolára ako meny v ktorej sa obchoduje ropa košom aktív. Realizácia tohto plánu sa momentálne síce zdá veľmi nepravdepodobná, ale už samotné úvahy o ukončení obchodovania v dolároch ho dostali pod predajný tlak, keďže by to pre dolár znamenalo stratu významných kupujúcich.

Obchodovanie na komoditných trhoch však ovplyvňujú aj iné faktory, napríklad cukor zaznamenal v priebehu týždňa mimoriadny prepad, keď správy o rastúcej produkcii a dobrom počasí z Brazílie a Indie uvoľnili napätie na trhu s cukrom, ktorého cenu vyhnali obavy o nedostatok ponuky v týždni pred začiatkom súťaže k dvadsaťosemročným maximám. Práve viac ako desaťpercentná korekcia ponúkla súťažiacim mimoriadnu príležitosť k ziskom, keď až šesť z najlepších desiatich obchodov bolo realizovaných na cukre.

Najvyšší týždňový zisk však priniesla iná komodita, zemný plyn, keď súťažiaci využil volatilitu na trhu počas zverejňovania týždňových zásob. Pred ich zverejnením využil negatívne očakávania obchodníkov a predajom desiatich lotov zarobil takmer 35 tis eur a po zverejnení správy z amerického trhu so zemným plynom vstúpil do nákupnej pozície, ktorá mu priniesla takmer 32 tis. eur.

Ani mimoriadne príležitosti k zisku na komoditných trhoch zatiaľ nedokázali ohroziť pozíciu menových párov ako najobchodovanejšieho segmentu, keď takmer polovica obchodov bola realizovaná práve na menách, najviac na euro-dolári. Meny však nesľubujú také jednorázové zisky ako komodity, euro-dolár v priebehu týždňa aj napriek ďalším negatívnym správam pre dolár vzrástol len o 0,9 %. Vyššiu volatilitu nepriniesli ani štvrtkové zasadnutia Európskej centrálnej banky a Bank of England, ktoré nerozhodli o žiadnych zmenách v smerovaní monetárnej politiky.

Darilo sa aj akciám, keď im k tomu pomohlo aj úspešné zahájenie výsledkovej sezóny za prvý kvartál, keď americký hlinikárenský gigant Alcoa vykázal vyšší zisk a tržby ako bol trhový konsenzus. Optimistické pred hospodárskymi výsledkami ďalších spoločností sú aj investičné spoločnosti, ktoré zvyšujú investičné ratingy na konkrétne akcie a sektory v očakávaniach pozitívnych výsledkov. Dobré správy na podnikovej úrovni spolu s pozitívnymi správami z amerického a britského sektora služieb a amerického trhu práce pomohli akciovým indexom nahor, širší americký index S&P vyrástol počas týždňa o 4,5 %. Aj napriek vyššej volatilite ako na menových pároch obchodovalo akcie a akciové indexy len 10 % súťažiacich.

1.gif

Čo sa týka samotných súťažiacich, zatiaľ je takmer 54 % účastníkov X-Trade Brokers Cup 2009 zo Slovenska, pričom najaktívnejší sú obchodníci z Bratislavského kraja. Súťaž vzbudila väčší záujem u mužov, ktorých je takmer päťnásobne viac ako žien. Aj napriek tomu je na čele spomedzi súťažiacich po prvom týždni žena. Šancu ovplyvniť tieto štatistiky majú stále aj ďalší záujemcovia o obchodovanie na finančných trhoch, keďže registrovať sa je možné do konca súťaže 30. októbra na stránkach www.xtb.sk.

Týždňové ceny za najlepších obchodníkov v podobe multimediálnych zariadení HTC si odnesú za najlepšieho obchodníka a obchodníčku v Čechách Ladislav Hrubý a Věra Pajková s týždňovým zhodnotením 724 %, resp. 576 %. Spomedzi Slovákov si ceny odnesú Vladimír Barčik a Viera Holienčinová so zhodnotením 669 %, resp. 808 %. Pripomíname, že súťažiaci, ktorý počas mesiaca október zhodnotí virtuálne prostriedky najviac, odíde na novom Porsche Cayman.

Veľa šťastia a pozitívne trendy praje v ďalšom priebehu súťažiacim spoločnosť X-Trade Brokers.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už tak dynamický trh s prenájmami sa vplyvom príchodu utečencov z Ukrajiny stal ešte aktívnejším.


8 h

O víťazovi sa rozhodne koncom leta.


10 h

Masážne kreslo je vhodné pre celú rodinu a umožní vám užívať si dokonalé uvoľnenie a relax kedykoľvek potrebujete.


INZERCIA 22 h
SkryťZatvoriť reklamu