SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Pomocník v boji proti zadlženiu

Veľký fenomén súčasnej doby - trend zadlženia firiem - je čoraz výraznejší. Dochádza k platobnej neschopnosti a v jej dôsledku sa nielenže nekupujú nové tovary a služby, ale zákazníci často ani neplatia za to, čo im už bolo poskytnuté.

Veľký fenomén súčasnej doby - trend zadlženia firiem - je čoraz výraznejší. Dochádza k platobnej neschopnosti a v jej dôsledku sa nielenže nekupujú nové tovary a služby, ale zákazníci často ani neplatia za to, čo im už bolo poskytnuté. Tento stav pochopiteľne nevyhovuje žiadnemu účastníkovi obchodného vzťahu. Ako si môžu firmy v tejto situácii pomôcť?

Ten najjednoduchší prípad je, ak ide o dve spoločnosti, ktoré majú medzi sebou vzájomné pohľadávky aj záväzky. Ich problém vyrieši vzájomný zápočet, v rámci ktorého si svoje záväzky vyrovnajú pohľadávkami. Toto riešenie však nie je možné uplatňovať vo všeobecnosti a v praxi je skôr ojedinelé. Na to, aby mohli manažéri svoje pohľadávky riadiť, musia mať v prvom rade detailnú a prehľadnú informáciu o ich stave, k čomu im môže značne dopomôcť dobre zvolený informačný systém. „Softvér na riadenie pohľadávok firmám zabezpečí, že budú mať presnú informáciu o vývoji každej svojej pohľadávky. Budú mať k dispozícii informácie ako je okamžitý stav, uskutočnené čiastkové úhrady, vystavené upomienky, penalizačné faktúry, vytvorené opravné položky. Takto je práca s pohľadávkami omnoho efektívnejšia.“ uviedla v tejto súvislosti Martina Mošková, finančná riaditeľka Asseco Solutions, ktorá ďalej dodáva: „Naši zákazníci mali prvotne požiadavku iba na automatické generovanie upomienok, tento stav však pre nich nebol postačujúci a tak nás inšpirovali k vytvoreniu nástroja na riadenie pohľadávok“. Aj napriek tomu sa stane, že niektoré pohľadávky sú od zákazníkov jednoducho nevymožiteľné a ak sú pohľadávky neuhradené nad určený limit, je potrebné vytvoriť ku nim opravné položky. Aj takúto činnosť však možno v dnešnej dobe robiť automaticky, pričom niektoré softvéry na trhu dokážu automaticky znížiť opravné položky v prípade došlej úhrady alebo v prípadne ich použitia.

Napriek globálnej ekonomickej kríze si firmy uvedomujú, že stopnutie investícií dlhodobo ich finančnú situáciu nevyrieši. Akékoľvek investície však v súčasnosti realizujú oveľa obozretnejšie. Investovať do informačných technológií sa však v takomto prípade určite oplatí.

Viac na: www.assecosolutions.eu

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


5 h

Zo všetkých krajín V4 autá do dvoch rokov najviac zdraželi na Slovensku.


22. okt

Vycestujte na aktívnu dovolenku, z ktorej sa vrátite s plnou hlavou zážitkov.


INZERCIA 22. okt
Skryť Zatvoriť reklamu