INZERCIA

BMW xDrive – najinteligentnejší pohon všetkých kolies

Systém xDrive priniesol revolúciu do sveta automobilov s pohonom všetkých kolies. Jeho schopnosti prevyšujú konkurenčné technológie vďaka reálnemu prínosu k zlepšeniu bezpečnosti aj dynamiky jazdy.

Prívlastok „inteligentný" sa pripisuje živým bytostiam, schopným nejakej formy myslenia a interakcie s okolím. Pohon všetkých kolies xDrive sa však svojím spôsobom ozaj správa ako živá bytosť, aktívne komunikujúca s ďalšími systémami a za istých okolností dokonca až predvídavo riešiaca danú situáciu.

Technický základ inteligencie

Hardvérovým srdcom systému je viaclamelová spojka. Tá dokáže v priebehu niekoľkých milisekúnd presmerovať až sto percent pohonnej sily na jedinú nápravu. Obrovská výhoda tejto schopnosti sa preukáže napríklad v situácii, keď sa predné kolesá ocitnú na ľade a pod zadnými je ešte asfalt. Systém vtedy prenesie všetok pohon na zadné kolesá. Vďaka tomu majú modely BMW vybavené pohonom xDrive k dispozícii za každých okolností tú najefektívnejšiu trakciu.

Plné presmerovanie pohonu na zadnú nápravu dokáže xDrive zariadiť aj pri rýchlej jazde, čím dodá aj vysokému SAV modelu, ako je napríklad BMW X5, vlastnosti nízkej športovej limuzíny.

Elektronický mozog systému

Softvér systému xDrive úzko spolupracuje s elektronikou a senzormi stabilizačného systému DSC. Z toho vyplýva výrazné zlepšenie dynamiky aj bezpečnosti jazdy pri hroziacich kritických režimoch: keď napríklad senzory DSC zaregistrujú hrozbu nedotáčavosti alebo pretáčavosti, skôr než by si to vodič vôbec všimol, dajú pokyn pohonu xDrive, aby presmeroval pohon na patričnú nápravu a vozidlo z hroziacej situácie „vytiahol" alebo „vytlačil". Presmerovanie pohonu sa deje plne variabilne, teda nie vo fixných stupňoch, čo znamená, že sa vždy presmeruje len presne taký jeho podiel, aký je potrebný.

Cenné bonusy

Pohon xDrive okrem výrazného príspevku k dokonalej stabilite a trakcii pomáha systému DSC aj pri jeho doplnkových funkciách, napríklad pri bezpečnom zjazde zo svahu, alebo pri stabilizácii prívesu.

Viac informácií nájdete na: www.bmw.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky

Kde sa dvaja bijú, tablet víťazí.

Tlačové správy

Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?

Dotykový displej, GPS, radary a řada funkcí - jak dopadne autokamera Mio MiVue 785 Touch s nekompromisním testem youtubera JeezyJ?

Test youtubera JeezyJ autokamerky MiVue 785 Touch
Tlačové správy

Burza pracovných príležitostí opäť na Stavebnej fakulte STU

Po niekoľkoročnej prestávke sa opäť konala Burza pracovných príležitostí spojená s prezentáciou stavebných firiem.

Tlačové správy

Počet ochorení na rakovinu stále stúpa. Nepodceňujte prevenciu

Až jedno zo štyroch úmrtí v rámci Európskej únie je zapríčinené rakovinou.