SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Päť dôvodov, prečo piť mlieko

Mlieko a mliečne výrobky by mali byť súčasťou vášho jedálneho lístka. Obsahujú ľahko stráviteľné bielkoviny, tuky a množstvo vitamínov. Poznáme však aj ďalšie dôvody, prečo by ste mali piť mlieko.

Mlieko a mliečne výrobky by mali byť súčasťou vášho jedálneho lístka. Obsahujú ľahko stráviteľné bielkoviny, tuky a množstvo vitamínov. Navyše obsahujú vápnik, ktorý vám nielen spevní kosti a zuby, ale aj svaly a pozitívne pôsobí na nervy. Poznáme však aj ďalšie dôvody, prečo by ste mali piť mlieko.

1. Ochráni vám zrak

Mlieko obsahuje množstvo vitamínov. Jeden liter mlieka vám zabezpečí potrebnú dennú dávku vitamínu B12, ktorý je dôležitý pre tvorbu červených krviniek a fungovanie nervového systému. Zásobí vás aj vitamínom A, dôležitým pre ochranu zraku, slizníc a odolnosti proti infekciám. Okrem toho obsahuje vitamíny E, B1, B2, B6, C a kyselinu pantoténovú. Vďaka nej budete mať vyššiu výkonnosť a budete plní energie.

2. Bielkoviny vám znížia tlak

Mlieko a mliečne výrobky obsahujú vzácne mliečne bielkoviny, ktoré majú významné antibakteriálne, antivírusové a antikarcinogénne účinky. Znamená to, že vás ochránia pred vznikom rakoviny hrubého čreva. Kyslomliečne výrobky (tvaroh, jogurt, kefír) blahodarne pôsobia na činnosť žalúdka, čriev a zlepšujú imunitný systém. Syry navyše obsahujú mliečne bielkoviny peptidy, ktoré zabraňujú vzniku trombózy a pomáhajú znižovať krvný tlak.

3. Nemusíte sa báť kíl navyše

Súčasťou vašej stravy by určite mal byť aj mliečny tuk. Je ľahko stráviteľný, má vysoký obsah mastných kyselín, z nich je asi jedna tretina nenasýtených, ktoré pozitívne pôsobia na cievny systém. Bojíte sa, že mliečny tuk v strave vám pridá zopár kíl navyše? Žiadny strach. Tenká vrstva masla na chlebe a konzumácia mliečnych výrobkov s nižším obsahom tuku vám kilá v žiadnom prípade nepridajú.

Mlieko navyše obsahuje jód, ktorý aktivuje látkovú premenu a draslík. Nedostatok draslíka spôsobuje spavosť, nižší krvný tlak a poruchy rytmu srdca.

4. Zbohom, osteoporóza

Mlieko je jedným z najbohatších zdrojov vápnika a fosforu. Tieto látky sú doležité pre pevné kosti, najmä nedostatok vápnika spôsobuje osteoporózu. Aby vás tento „tichý zlodej kostí" vo vyššom veku netrápil, mali by ste denne prijať od 0,8 do 1,2 gramu vápnika. Zabezpečí vám ho 0,8 l mlieka, prípadne 0,5 l mlieka a 50 g syra alebo 0,25 l mlieka spolu s 30 g syra a s jedným jogurtom.

5. Dodá vám energiu

Dôležitým pre vaše zdravie je aj mliečny cukor. Najvýznamnejším sacharidom mlieka je laktóza, ktorá je ľahko stráviteľná a je výborným zdrojom energie. Priaznivo ovplyvňuje reguláciu telesnej teploty, pôsobí na činnosť čriev a pomáha vstrebávať minerálne látky, akými sú vápnik, fosfor a horčík.

Čo sa skrýva v pohári mlieka?

Vápnik: 30 % z dennej potreby. Je dôležitý pre pevné kosti a zdravé zuby, pre činnosť nervov a svalov.

Vitamín D: 25 % z dennej potreby. Pomáha telu vstrebávať tuk.

Vitamín B2: 24 % z dennej potreby. Premieňa jedlo (bielkoviny, tuky a uhľovodíky) na energiu.

Fosfor: 20 % z dennej potreby. Podieľa sa na tvorbe a udržaní pevných kostí.

Proteíny: 16 % z dennej potreby. Sú dôležité pre svaly.

Vitamín B12: 13 % z dennej potreby. Podieľa sa na tvorbe červených krviniek.

Zinok: 12 % z dennej potreby. Posilňuje vlasy a nechty.

Draslík: 11 % z dennej potreby. Zabezpečuje správne fungovanie svalov a reguláciu vodného hospodárstva organizmu.

Vitamín A: 10 % z dennej potreby. Podporuje imunitu a zdravý zrak.

Niacín: 10 % z dennej potreby. Je dôležitý pre činnosť viacerých enzýmov v tele.

Horčík: 10 % z dennej potreby. Aktivizuje enzýmy.

Koľko mlieka vypiť?

Konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku je veľmi nízka a najhoršia je u detí a mládeže. Epidemiologické štúdie Výskumného ústavu výživy zistili, že len 43 % detí pije mlieko denne, 12 % nepije mlieko vôbec a ostatných 45 % len nepravidelne. Odporúčaná dávka je pritom 5 - 6 dl mlieka, čo sa rovná 2 - 3 pohárom mlieka denne. Rovnaký prísun výživových látok ako z 5 - 6 dl mlieka si zabezpečíte, ak denne vypijete 2,5 dl mlieka, zjete 30 g syra a 1 jogurt.

Viac o mlieku a mliečnych výrobkoch sa dozviete na www.objavmlieko.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ovocné šťavy sa stali obľúbenou súčasťou ranných rituálov mnohých z nás.


4 h

Zo všetkých krajín V4 autá do dvoch rokov najviac zdraželi na Slovensku.


22. okt

Vycestujte na aktívnu dovolenku, z ktorej sa vrátite s plnou hlavou zážitkov.


INZERCIA 22. okt
Skryť Zatvoriť reklamu