SME
Pondelok, 27. jún, 2022 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Viete, že financie EÚ riadi Slovák?

"V europarlamente sa dajú ušetriť milióny," hovorí Vladimír Maňka, "opoziční europoslanci šetriť nechcú."

„V europarlamente sa dajú ušetriť milióny," hovorí Vladimír Maňka, „opoziční europoslanci šetriť nechcú."

 

 

Ako primátor Zvolena venoval celý svoj plat deťom a sociálne odkázaným rodinám. Hovorí, že v europarlamente nesedí pre peniaze. Peniaze chce, naopak, ušetriť daňovým poplatníkom, keďže má na starosti rozpočet európskych inštitúcií. Za svoje úsporné návrhy a ambíciu okresať európsky kolos si v Bruseli vyslúžil prezývku „Mr. Cut". Presvedčený ľavičiar, ktorý pravicovej opozícii nič nedaruje. Kvôli Dzurindovej dcére Zuzke, ktorú ako inštruktorku spoznal vo svojom charitatívnom projekte, však neváhal bývalému premiérovi poslať esemesku: „Mikuláš, máš fantastickú dcéru." Europoslanec Vladimír Maňka.

 

Europarlament je vnímaný ako synonymum prehnaného míňania, ako kolos požierajúci obrovské peniaze. Dokážete aj vy sám pripustiť, že to tak naozaj je?

Ako spravodajca pre rozpočet európskych inštitúcií vidím, samozrejme, rezervy. Hneď po mojom vymenovaní do funkcie som začal hľadať možnosti, ako ušetriť. Napríklad - budova v Štrasburgu sa využíva raz do mesiaca, ale početná strážna služba je tam nonstop. Vďaka môjmu návrhu sa tak ušetrí 2 a pol milióna eur každý rok - a to je len jeden z príkladov. Žiadal som, aby sa vypracoval audit, pohľad zvonka na seba - to sa mi osvedčilo, aj keď som bol primátor Zvolena, aj vtedy sme pomocou auditu ušetrili veľké peniaze. A je pre mňa nepochopiteľné, že to strany ako SDKÚ či SMK v europarlamente nepodporili.

 

A vy vidíte nejaký dôvod, prečo to nechceli podporiť?

Ja sa môžem len domnievať, že možno majú vo svojich výdavkoch v europarlamente „zašité" viaceré veci a nechcú, aby sa v tom vŕtalo. (smiech) Nechcem však špekulovať, pre mňa je podstatné, že moje návrhy naozaj šetria peniazmi. Ako napríklad návrh, aby tisícky prekladateľov, ktorí sedia pri počítači a denne prelozia priemerne 10 strán textu, nemuseli sedieť v Bruseli, či Luxemburgu, alebo Štrasburgu. Texty môžu prekladať zo svojej krajiny a navyše budú so svojimi rodinami. Nebudeme pre nich potrebovať budovy a všetky služby s tým spojené. Tak môžeme ušetriť ďalšie desiatky miliónov eur.

 

To sa síce dobre počúva, ale viete si predstaviť, že by ste siahli aj na svoje vlastné výhody? Že by ste iniciovali aj šetrenie vo vlastných radoch, medzi europoslancami? Veď reálne nás všetci stojíte veľké peniaze.

Až tak veľa to nestojí - Európsky parlament nás stojí asi 42 halierov (0,014 centov) denne na obyvateľa. V tom je množstvo užitočných projektov. Pritom efekt pre celú EÚ je veľmi pozitívny. Určite si však viem predstaviť zlepšenia a pozerám sa po možnostiach, ako to celé zefektívniť. Lenže viete, ono sa to celé veľmi zjednodušuje. Vyčítajú nám napríklad, že máme asistentov, ktorých treba platiť. Povedzte mi však, ako by som mohol, či už ako podnikateľ alebo ako primátor, robiť dobre svoju prácu bez tímu. To nejde. A môj tím nerieši len obrovskú agendu europarlamentu, zaoberá sa aj množstvom konkrétnych, ľudských príbehov. Len nedávno napríklad moja asistentka, ktorá je právnička, pomohla jednej Slovenke vyriešiť jej problém s prepravou chorej dcéry na Slovensko, lebo občania sa na nás obracajú aj s takými vecami. A pokiaľ ide o platy, ako chceme dostať do Bruselu kvalitného človeka bez toho, aby sme mu ponúkli bruselský plat? Veď by tam nikto nechcel pracovať. A ak by aj chcel, potom by nám napríklad Francúzi mohli hovoriť - moment, ale veď vy nám tu beriete pracovné miesta.

 

Práca poslanca musí byť zrejme naozaj veľmi lukratívna - veď ako inak si máme vysvetliť, že všetci doterajší poslanci vrátane vás chceli opäť kandidovať? Asi je to pre nich naozaj silná motivácia, nie?

Nechcem sa nikoho dotknúť, ale sú ľudia, aj medzi europoslancami, ktorí sa boja, že sa už neuplatnia nikde inde, také typy nájdete v politike všade. Ja som mal predtým vyšší plat ako teraz  na poste europoslanca. Moja motivácia, či už v minulosti ako primátora, alebo teraz ako europoslanca, spočíva v tom, že využívam všetky možnosti, aby som pre obyvateľov Slovenska priniesol lepšiu budúcnosť. Ak by som zistil, že sa to nedá, tak aký zmysel by malo sedieť v Bruseli? Teraz ako hlavný spravodajca pre rozpočet presne vidím, ako európske peniaze využívať lepšie. Sú to peniaze obyvateľov celej Európskej únie a ja urobím všetko, aby aj Slováci mohli byť spokojní, že sa tieto zdroje využívajú racionálne.

 

Verejnosť vníma europoslancov ako ľudí, ktorí nás stoja veľa peňazí, ale o ich reálnom prínose sa vie málo - povedzte napríklad vy - čo ste vy osobne urobili za posledný rok pre ľudí?

Ja som okrem toho, že mám na starosti rozpočet, aj stály tieňový spravodajca pre štrukturálne fondy vo Výbore pre rozpočet. Pri čerpaní týchto peňazí panovala obrovská byrokracia. Potom sa, prirodzene, dostatočne nečerpali. Prišla kritika a chceli nám preto krátiť zdroje o 10 percent. Ja som poukázal, kde je chyba, a inicioval som, aby sa zmenili pravidlá hry, aby sa zjednodušil proces- a finálne to znamená zníženie byrokracie zo strany EÚ. Lenže byrokrati sedia aj na ministerstvách v každom štáte a brzdia využívanie financií. V januári preto parlament odsúhlasil môj návrh, aby Komisia a predstavitelia všetkých štátov okresali byrokraciu aj u seba, čo v čase krízy, keď je dôležitá každá koruna, znamená, že sa naši ľudia ľahšie dostanú k podpore z fondov.

 

Nie sú tieto vaše aktivity len súčasťou predvolebnej kampane?

Vo funkcii hlavného spravodajcu pre rozpočet sa mi už podarilo ušetriť milióny eur a parlament mi to odsúhlasil. Tak ako som to robil ako podnikateľ, tak ako som to robil ako primátor Zvolena - všade sú dôležité výsledky. Ak ich nemáte, treba uvoľniť miesto tým, ktorí vedia, ako na to. Inak nebudeme napredovať. Od kresla europoslanca nie som závislý. Keď vidím, že moje návrhy prinášajú reálne zmeny, že sa ušetria obrovské peniaze z vrecka daňových poplatníkov, to je niečo, čo považujem za vec osobnej cti a za motiváciu v ďalšej práci.

 

Podľa štatistík ste v pléne EP vystúpili za 5 rokov 32-krát. Nie je to málo?

Teraz možno poviem niečo, za čo ma niektorí moji kolegovia nebudú mať radi. Viete, ako sa robia tieto štatistiky? Napríklad tak, že poslanec, ktorý vystúpi 200-krát v pléne, v skutočnosti možno viac ako 150-krát vystúpi len preto, aby zdôvodnil svoje hlasovanie. Čiže len preto, aby mal čiarky, aby vykázal aktivitu. A do vymyslených štatistík sa to započíta tak, ako keby vystúpil s nejakou zásadnou agendou. Kvôli médiám. Šikovný novinár na to ľahko príde aj sám. Aj na to, prečo niekto, kto 2 roky v pléne nevystupoval, zrazu po kritike trhá svetové rekordy. Reálna práca sa robí vo výboroch, nie v pléne a určite nie podľa toho, kto koľkokrát vystúpi v pléne, aby za jednu minútu vysvetlil, ako hlasoval. Podľa mňa je dôležitý výsledok práce poslanca, či jeho práca má reálny prínos pre EÚ a Slovensko. Na mojom poste som presadil vo výboroch a pri rokovaní s kľúčovými odborníkmi politických frakcií množstvo užitočných zmien a nepokladal som za potrebné vystúpiť ešte aj v pléne, aby som si urobil v jednominútovom vystúpení čiarku len preto, lebo si niekto vymyslel, že práve tieto čiarky bude počítať a hodnotiť ako výsledok mojej práce. Pri mojej práci hlavného spravodajcu pre rozpočet EÚ som od januára do mája každý pracovný týždeň rokoval s desiatkami predstaviteľov európskych inštitúcií a so zástupcami vlád krajín EÚ, analyzoval možnosti lepšieho využitia zdrojov. Aby som to stihol, z práce som odchádzal každý deň po polnoci. Výsledkom sú milióny eur nájdených rezerv a vyššia efektívnosť práce inštitúcií. Ak by som si namiesto toho pripravoval stovky jednominútových vystúpení v pléne a hovoril na témy od vtáčej chrípky po jadrovú energetiku a niekto by ma vyhodnotil ako perspektívneho a aktívneho, na takúto hru nikdy nepristúpim a takú EÚ si určite ani naši obyvatelia neželajú. Či áno? (úsmev)

 

Vy sám sa považujte za eurooptimistu. Neprekáža vám však, že čoraz viac a viac kompetencií prechádza zo Slovenska na Brusel? Neprekáža vám, že nám napríklad Brusel môže v budúcnosti diktovať výšku daní?

 

Európska únia je dobrý systém, aj keď nie dokonalý. Práve od nás sa však očakáva, že budeme v europarlamente ovplyvňovať veci tak, aby boli výhodné aj pre Slovensko. Nie som jednoznačne za harmonizáciu všetkých daní, lenže keď si zoberiete - koľko peňazí odchádza zo Slovenska preto, lebo ich bohatí ľudia presúvajú do daňových rajov? Dnes 50 percent celosvetových bankových operácií ide cez daňové raje. V čase krízy tieto peniaze nepomáhajú bojovať s krízou. To je niečo, o čom musíme hovoriť, aj keď určite nie formou diktátu z Bruselu. Harmonizácia postupov pomôže riešiť daňové úniky. Keby dnes neexistovali daňové úniky, každý obyvateľ Slovenska vrátane detí a dôchodcov by mohol mať v peňaženke o 500 eur viac. To stojí za to, aby sme o tom hovorili a hľadali cestu a riešenia.

 

Ešte otázka k voľbám. Dnes všetci politici vrátane vás europoslancov vyzývajú na účasť vo voľbách. Nemyslíte si však, že nízka účasť je práve aj vaša vizitka - že ľudia nevedia, čo robíte, a nepovažujú to za dôležité?

Považujem za paradox, že podľa prieskumov Slováci vnímajú europarlament ako najdôveryhodnejšiu inštitúciu, ale neodráža sa to na ich záujme o voľby. Myslím, že nízka účasť pred piatimi rokmi pramenila hlavne v tom, že išlo o nové voľby, novú inštitúciu, bolo to niečo nepoznané. Dnes už majú občania s europarlamentom skúsenosti a verím, že sa to prejaví aj na vyššej účasti. Zároveň si myslím, že médiá by sa činnosti europarlamentu mohli venovať viac - lenže poznáte to - keď ide všetko hladko, keď niečo funguje, nezapĺňa to titulné strany. Kto dnes napríklad vie, že sme v parlamente vydobyli za odstavenie Jaslovských Bohuníc o 6 miliárd korún viac ako predchádzajúca vláda? Alebo že na základe rozhodnutia EP sa začali vyvíjať lieky určené špeciálne deťom?

 

Kto je Vladimír Maňka:

Vladimír Maňka je poslanec Európskeho parlamentu od roku 2004. V januári tohto roku bol zvolený za hlavného spravodajcu pre rozpočet Európskej únie na rok 2010, pričom túto významnú funkciu získal ako prvý a jediný z našich poslancov v EP. V eurovoľbách pred piatimi rokmi ho podporil celý ZMOS (v tejto organizácii je združených takmer 2 800 starostov a primátorov) a ako bývalý primátor Zvolena (1999 - 2005) naďalej spolupracuje so starostami a s primátormi z celého Slovenska. Pod jeho vedením bol Zvolen dlhodobo najlepšie hospodáriace mesto na Slovensku - mesto získalo ocenenie Strieborný Golem.

Popri svojich povinnostiach sa dlhodobo venuje charitatívnym projektom. Spolu s moderátorom Patrikom Hermanom niekoľko rokov organizujú letné tábory pre deti zo sociálne odkázaných rodín.

Vladimír Maňka kandiduje v eurovoľbách za stranu SMER-SD z druhého miesta na kandidátke.

Viac na www.europoslanec.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už tak dynamický trh s prenájmami sa vplyvom príchodu utečencov z Ukrajiny stal ešte aktívnejším.


9 h

O víťazovi sa rozhodne koncom leta.


11 h

Masážne kreslo je vhodné pre celú rodinu a umožní vám užívať si dokonalé uvoľnenie a relax kedykoľvek potrebujete.


INZERCIA 23 h
SkryťZatvoriť reklamu