SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Biopredpoveď nie je šarlatánstvo

Na meteosenzitívnom Slovensku vznikla ojedinelá online služba bezplatnej individuálnej biopredpovede, ktorá sa opiera o dlhoročný vedecký výskum.

Počasie nie je len otázka toho, či nám bude teplo alebo zima, ale významnou mierou ovplyvňuje aj to, ako sa cítime. Napríklad, keď dlho prší, mnohí z nás majú zlú náladu, bolí ich hlava alebo kĺby. Ako hovorí biometeorologička RNDr. Zlata Čabajová, CSc., je to preto, lebo všetky živé organizmy majú zložitý regulačný mechanizmus, pomocou ktorého sa vyrovnávajú s častými zmenami atmosférického prostredia. Každý jedinec pritom reaguje na tieto zmeny rôznou intenzitou. Aj keď počasie nedokážeme ovládať, je dobré vedieť, čo od neho môžeme očakávať. Práve na tento účel slúži špeciálna aplikácia Individuálna biopredpoveď, ktorú vám ponúkame na našej webovej stránke spolu s predpoveďou počasia.

Predpoveď šitá na mieru

Novinkou je, že nejde o všeobecnú biopredpoveď, ale o biopredpoveď ušitú presne na vás. Po vyplnení niekoľkých osobných parametrov, ako je vek, nadváha, choroby či krvný tlak, si môžete vypočítať prognózu vlastnej biozáťaže na ďalší, respektíve daný deň. Užívateľsky jednoduchá aplikácia tak umožňuje sprostredkovať širokej verejnosti informácie založené na poznatkoch vedeckého výskumu. Odborným garantom správnosti výsledkov je biometeorologička RNDr. Zlata Čabajová, CSc., ktorá sa tejto problematike venuje už vyše tridsať rokov.

Načo je to dobré?

Individuálna biopredoveď má okrem informatívnej aj preventívnu funkciu. Umožní vám pripraviť sa na potenciálne zdravotné riziká vyplývajúce zo zmien počasia a prijať opatrenia, ktoré zlepšia priebeh týchto zmien, resp. zmiernia ich vplyv, a zamedzia komplikáciám. Budete napríklad vedieť, že sa máte vyhýbať stresovým situáciám, pripraviť si potrebné lieky alebo zmeniť denný rozvrh. Možno ste nevedeli, že kontinentálne mierne pásmo, do ktorého svojou polohou patrí aj Slovensko, sa vyznačuje častými a prudkými zmenami počasia. Preto je u nás aj častejší výskyt meteorotropných chorôb. Podľa vedeckých štúdií sa v populácii nachádza 35 až 75 percent meteosenzitívnych ľudí.

Pripravte sa na ďalší deň

Na Individuálnu biopredpoveď sa dostanete kliknutím na odkaz pod Počasím na našej domovskej internetovej stránke alebo zadaním adresy www.sme.sk/biopredpoved do svojho internetového prehliadača. O 17. hodine sa aplikácia aktualizuje, takže po tomto čase získate prognózu už na nasledujúci deň. V prípade záujmu si môžete biopredpoveď dať zasielať do svojej e-mailovej schránky alebo si aplikáciu stiahnuť ako softvérový gadget priamo do počítača.

Náhľad: Na hlavnej stránke aplikácie treba zadať osobné parametre, na základe ktorých sa vypočíta individuálna biopredpoveď.

02.jpg

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


9 h

V Bratislave mali okoloidúci možnosť ochutnať 4 druhy vegánskych bagiet, ktoré chutia ako klasické bagety so syrom a šunkou.


INZERCIA 9 h

Výsledky hlasovania verejnosti v ankete Shell Parádna jazda.


13 h
Skryť Zatvoriť reklamu