SME
Pondelok, 27. jún, 2022 | Meniny má Ladislav, Ladislava

Desatoro úspešného investora v roku 2011

Ako lepšie spravovať majetok a zlepšiť výkonnosť portfólií?

1. Postrážte si osobnú infláciu. Prečo?

Inflácia sa tento rok vracia do hry a bude ukrajovať z hodnoty peňazí. V SR klesla reálna kúpna sila 50 000 eur za posledných 10 rokov o 17 300 eur. Z garáže tak prakticky zmizla jedna Škoda Octavia. Tohtoročné inflačné očakávanie okolo 3,5 % je rozhodne vyššie ako priemerné úrokové sadzby z vkladov v bankách (1,07 % v marci 2011). Kto chce svoje úspory chrániť, musí začať investovať.

2. Cesta k vyššiemu majetku sa točí po pozvoľnom schodisku.

História ukazuje, že požadovanú odmenu prinášajú na kapitálových trhoch dlhodobé investície a trpezlivosť. Peniaze robia peniaze a „trend is your friend“, napovedá investorom anglické príslovie. Čas hrá pri osobných investíciách dôležitejšiu úlohu než špekulácie a časovanie trhu.

3. Ani tento rok nedávajte všetky vajcia do jedného košíka.

Kríza priniesla jeden zaujímavý efekt – v roku 2008 sa ceny väčšiny investičných aktív pohybovali jedným smerom. Táto výnimočná krátka etapa je však už za nami. Potreba vyvažovať investičné portfólio vlastne nikdy nezmizla. Správnym rozložením portfólia, napr. medzi podielové fondy, ktoré investujú do akcií, dlhopisov, komodít a nehnuteľností, znížite riziko až o 30 %.

4. Okoreňte svoje portfólio silným príbehom.

Nájdite silnú „story“ a môžete zarobiť. Fondy zamerané na rozvíjajúce sa trhy, Latinskú Ameriku aj východnú Európu boli hitom roka 2009 i 2010. Analytici predpokladajú, že tento trend sprevádzaný rastom cien komodít môže pokračovať.

5. Nemožno za rok zarábať 20%bez rizika.

V roku 2008 z nami sledovaných 80 prevažne akciových fondov kleslo 62. V roku 2009 sa trend obrátil: 50 fondov dosiahlo dokonca dvojciferný vynos a vlani sa na rastovej vlne nieslo 42 akciových fondov. Dosiahnuť také zhodnotenie nemožno bez vyššieho rizika. Napriek tomu, že vás môžu lákať vysoké výnosy, aj tak rozdeľte svoje financie do dvoch rôznych misiek. Najväčšiu časť portfólia investujte do dlhopisových a peňažných fondov a fondov celkového výnosu. Dynamická zložka portfólia by mala tvoriť len menšiu časť, napr. od 15 do 30 %, vášho investičného majetku.

6. Strach má veľké oči: na trhu sa v roku 2011 vystriedajú periódy eufórie a paniky.

Náš hlavný scenár odhaduje, že súčasným rokom preplávate na hojdavých vlnách. Finančné trhy majú teraz tendenciu zveličovať riziká, či už ide o domnienky o rýchlom rozpade eurozóny, uzavretie Suezského prieplavu kvôli líbyjskej alebo egyptskej kríze či bankrot municipalít v USA. Aj tento rok bude veľa investorov pri pohľade na svet pravidelne meniť čierne a ružové okuliare. Zvoľte si dlhodobú stratégiu a nenechajte sa znepokojiť náhlymi výkyvmi.

7. Nenaskakujte do rozbehnutého vlaku.

Nakúpili ste investíciu, ktorá neprináša výnos podľa vašich predstáv? Nejeden investor sa v takom prípade rozhliadne okolo a investuje tam, kde v poslednom čase zaznamenal vysoký rast. A to je práve chyba. Mimoriadne zhodnotenia sa musia niekedy skončiť. a je veľmi pravdepodobné, že po silnom raste bude nasledovať korekcia. Ak chcete investovať úspešne, zvoľte radšej také tituly/odvetvia, ktorých cena v poslednom čase príliš nerástla, hoci podnik alebo odvetvie dlhodobo vykazuje dobre výsledky.

8. Začnite si v roku 2011 budovať súkromné dôchodkové financie.

V neskoršom veku by ste mali sedieť na stabilnej finančnej stoličke aspoň s tromi nohami: Popri štátnom dôchodku a dôchodkovom pripoistení si budujte vlastné úspory. Skúsenosti ukazujú, že v penzii budete potrebovať príjem na úrovni 70 až 80 % svojej poslednej mesačnej výplaty. Uvedomte si pritom, že keď necháte v banke 50-tisíc eur na 3 % úrok a budete z neho čerpať 500 eur mesačne, minú sa vám peniaze už za 9 rokov. Aký objem úspor potrebujete? Pozrite sa na výpočet na webových stránkach www.ingfondy.sk.

9. Navyšujte svoj kapitál pravidelne a dlhodobo.

Pravidelné investície majú dve veľké výhody. Robia z investovania dobrý zvyk a eliminujú riziko, že nakúpite na vrchole rastúceho trhu. Ak chcete pritom svoj majetok dlhodobo navyšovať, treba isť do akcií, investovať do akciových fondov.

10. Vzdelávajte sa v oblasti investícií.

Poraďte sa s investičným poradcom o možnostiach investovania. Alebo si kúpte dobrú knihu o investíciách, ktorá vás prinúti myslieť v inom rytme ako noviny. Novinári v snahe o aktuálnosť bývajú „posadnutí“ sledovaním krátkodobých pohybov búrz. Je vhodnejšie sledovať dlhodobé trendy. Nájdite si skúsených finančných analytikov ktorým veríte. Zdravý sedliacky rozum a úsudok budú najmocnejšími zbraňami aj v tomto roku.

ING Investment Management patri k najväčším svetovým správcom investícií. Na Slovensku a v Českej republike spravuje aktíva v hodnote presahujúcej 4 miliardy eur. Fondy ING si dlhodobo udržujú kvalitný rating Morningstar a umiestňujú sa na popredných priečkach rôznych súťaží a hodnotení. Napríklad fond ING (L) Prestige & Luxe dostal ocenenie Investícia roku 2010 v konkurencii 1 500 fondov na Slovensku aj v Čechách.

Tento článok v plnom znení a informácie o podielových fondoch a distribučných miestach nájdete na www.ingfondy.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Už tak dynamický trh s prenájmami sa vplyvom príchodu utečencov z Ukrajiny stal ešte aktívnejším.


8 h

O víťazovi sa rozhodne koncom leta.


10 h

Masážne kreslo je vhodné pre celú rodinu a umožní vám užívať si dokonalé uvoľnenie a relax kedykoľvek potrebujete.


INZERCIA 22 h
SkryťZatvoriť reklamu