SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

SPP: Zákazníkom máme čo ponúknuť

Aj keď domácnosti majú možnosť zvoliť si svojho dodávateľa plynu od júla 2007, až dnes vstupujú na trh alternatívni hráči, ktorí využívajú aktuálnu priaznivú situáciu na trhu s plynom.

Aj keď domácnosti majú možnosť zvoliť si svojho dodávateľa plynu od júla 2007, až dnes vstupujú na trh alternatívni hráči, ktorí využívajú aktuálnu priaznivú situáciu na trhu s plynom. Podľa riaditeľa Divízie obchodu s plynom SPP Dušana Randušku, ceny jednotlivých dodávateľov sa v čase menia, a to, že je dnes cena jedného nižšia, neznamená, že to tak bude aj v budúcnosti. Preto by cena nemala byť jediným kritériom pri hodnotení kvality jednotlivých ponúk.

Na prvý pohľad vyzerá ponuka alternatívnych dodávateľov atraktívne. Prečo by mali odberatelia váhať, keď im ponúkajú plyn za lepšiu cenu?

Vstup alternatívnych dodávateľov do segmentu domácností je dôsledkom momentálnej situácie na trhu s plynom, kedy je v dôsledku prebytku ponuky na dopytom možné nakúpiť plyn na spotových trhoch za výhodnejšie ceny. Ceny na spotových trhoch sa však dynamicky menia, a preto nikto nevie odhadnúť, ako dlho bude tento priaznivý trend trvať. Alternatívni dodávatelia svoju ponuku zvyčajne stavajú na garantovanej zľave oproti cene tradičného dodávateľa, teda SPP. To však tiež nemusí platiť, pretože nepoznajú a ani nemôžu predvídať cenovú politiku SPP v budúcnosti. V zmluvách si títo dodávatelia navyše často uplatňujú právo, že môžu kedykoľvek jednostranne cenu upraviť, takže garancia zľavy je v tomto prípade iba vo všeobecnej rovine.

Prečo SPP nenakupuje celý objem plynu na spotových trhoch?

Ako dodávateľ, ktorý zásobuje plynom viac ako 1,4 milióna zákazníkov po celom Slovensku, si nemôžeme dovoliť spoliehať sa len na spotové trhy, ktorých vývoj je nepredvídateľný. Jedinou zárukou sú preto dlhodobé kontrakty, ktoré využívajú všetci veľkí dodávatelia plynu v Európe.

Ako si môže bežná domácnosť porovnať jednotlivé ponuky na dodávku plynu?

Pri porovnávaní cenových ponúk je potrebné si overiť, na ktorú časť ceny sa vzťahuje zľava, či na celú výšku faktúry alebo iba na komoditu, aby zákazník poznal výslednú cenu, ktorú zaplatí. Férovosť ponuky definuje napríklad aj nastavenie obchodných podmienok, poplatkov súvisiacich napríklad s obsluhou zákazníka alebo zmluvných pokút pri predčasnom ukončení zmluvy, vo svetle ktorých už ponuka nemusí byť taká atraktívna. V neposlednom rade, komfort pre odberateľa vytvára aj dostupnosť dodávateľa a úroveň zákazníckej obsluhy. A práve v týchto parametroch je ponuka SPP bezkonkurenčná.

V minulom roku SPP vôbec po prvýkrát predstavil svoje produkty pre malých podnikateľov a organizácie. Aká je ponuka najväčšieho dodávateľa pre zákazníkov z tohto segmentu?

Pri zákazníkoch z radov malých a stredných podnikateľov do veľkej miery záleží na tom, na aký účel plyn využívajú. Preto máme pre nich v SPP niekoľko produktov, ako sú produkty s časovou viazanosťou alebo ročným fixovaním ceny. Miera cenového zvýhodnenia potom závisí od toho, ako presne vie zákazník predvídať svoju spotrebu, pri čom im vedia naši špecialisti pomôcť.

pekaobrazoknew.jpg

S produktmi SPP môžu podnikatelia ušetriť až 10 %

SPP ponúka malým a stredným firmám výhodné cenové produkty. Špecialisti SPP každému záujemcovi pomôžu odhadnúť spotrebu na dané obdobie tak, aby im produkty priniesli čo najväčšie výhody. Pri správne zvolenom produkte môžu podnikatelia ušetriť až 10 % oproti cenníkovej cene.

PRODUKTY VÝHODNE A VÝHODNE EXTRA

Je určený pre zákazníkov, ktorí:

- chcú mať istotu, že za zemný plyn zaplatia vždy výhodnejšiu cenu v porovnaní so štandardným cenníkom,

- dohodnú si odber zemného plynu na 12 prípadne 24 mesiacov.

Zákazník získa:

- garantovanú úsporu nákladov na dodávku plynu podľa vybraného produktu na 12 alebo 24 mesiacov,

- vysokú toleranciu na odobratie zmluvne dohodnutého množstva zemného plynu na úrovni 50 % (pri produkte VÝHODNE EXTRA je tolerancia 20 %),

- možnosť uzatvoriť bezplatne zmluvu kedykoľvek počas roka (ak už nemá zákazník iný produkt).

Vypočítajte si svoju úsporu s produktom Výhodne Extra 24

Tarifa a odber

Produkt

Celková úspora

Regionálna pekáreň

M4 : 669 400 kWh/rok

Výhodne Extra 24

2 200 €/rok

Väčší penzión

M3: 160 900 kWh/rok

Výhodne Extra 24

530 €/rok

Stredne veľký penzión

M2: 67 900 KWh/rok

Výhodne Extra 24

220 €/rok

Výpočty uvedené v tabuľke sú orientačné, keďže zľava sa odvíja od cenníkových cien, ktoré sa môžu v čase meniť. Pre získanie presnej výšky vašej úspory kontaktujte SPP.

PRODUKT FIXNÁ CENA 12

Je určený pre zákazníkov, ktorí:

- chcú mať istotu, že cena za dodávku plynu sa nezmení počas obdobia 12-tich mesiacov bez ohľadu na prípadné zmeny cenníkovej ceny plynu,

- majú legislatívnu povinnosť plánovať náklady na dlhšie obdobie (12 mesiacov).

Zákazník získa:

- možnosť presnejšie plánovať náklady za dodávku plynu na celé obdobie 12-tich mesiacov,

- garanciu uplatnenia nemennej ceny na celú spotrebu plynu až do výšky 633 tis. kWh na jednotlivom odbernom mieste bez záväzku odobrať vopred stanovené množstvo plynu,

- prenesenie rizika vyplývajúceho z možných negatívnych výkyvov cien zemného plynu na SPP.

Ako získať nové produkty SPP

  • na www.spp.sk v časti Malé podnikanie a organizácie,
  • osobne na jednom z 19 Zákazníckych centier SPP,
  • telefonicky na Biznis linke SPP 0850 111 565 (počas pracovných dní od 7.00 do 20.00 h), na faxovom čísle 02/ 58 69 90 10, prípadne na e-mailovej adrese biznislinka@spp.sk.


Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu