SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Unikátne príbehy legendárneho piva

Začiatkom 19. storočia sa pivovarníci kráľovského mesta Plzeň rozhodli najať mladého architekta Martina Stelzera, aby pre nich postavil ten najlepší pivovar na svete.

Začiatkom 19. storočia sa pivovarníci kráľovského mesta Plzeň rozhodli najať mladého architekta Martina Stelzera, aby pre nich postavil ten najlepší pivovar na svete. Na svoju stavbu vybral pozemok na brehu rieky Radbuzy. Pieskovcové podložie umožnilo vyhĺbiť dlhé tunely na skladovanie piva v chlade. Ešte hlbšie pod povrchom boli pramene, zdroje sladkej vody, ktoré neskôr zabezpečili jedinečnosť plzenského piva. Najdôležitejším Stelzerovým objavom však bol výnimočný mladík z Bavorska, ktorý mal zmeniť celý dovtedajší spôsob varenia piva.

Josef Groll 5. októbra 1842 skombinoval bavorský spôsob spodného kvasenia s miestnymi unikátnymi ingredienciami, označovanými ako "genius loci": s mäkkou vodou, so svetlým sladom vyrobeným vo vlastnej sladovni a so žateckým chmeľom, ktorý je považovaný za najlepší na svete. V novom pivovare tak vytvoril prvé zlaté, iskrivo priezračné pivo na svete!

josefgrollprvydielnew.jpg

Pivo Pilsner Urquell sa dodnes vyrába podľa pôvodnej receptúry, rovnakým varným postupom. Kľúčové tajomstvá výnimočnosti piva Pilsner Urquell spočívajú v unikátnych surovinách a v jedinečnom spôsobe výroby.

„Väčšina pivovarov nakupuje slad od externých dodávateľov, ale my si ho vyrábame sami, aby mal požadované vlastnosti. Proces sladovania pomáha získať výnimočné zlaté sfarbenie Pilsner Urquell,“ uvádza dôležitú informáciu Václav Berka, starší obchodný sládok Plzeňského Prazdroja.

„Bežne sa pri výrobe piva používa jednormutový, prípadne dvojrmutový varný postup. Pivo Pilsner Urquell sa však výnimočne vyrába až trojrmutovým varným postupom. Kým ostatné pivovary používajú elektrický alebo parný ohrev, my pracujeme s vyhrievaním priamym ohňom, ktorý pomáha rozvinúť zlatú farbu, dáva pivu vôňu sladových zŕn a vyváženú karamelovú chuť,“ prezrádza ďalšie z tajomstiev Pilsner Urquell Václav Berka.

fotopuprvydielnew.jpg

Pilsner Urquell je preto viac ako len pivo – je to legenda, nositeľ pravého bohatstva. Spája v sebe to pravé bohatstvo unikátnych surovín a majstrovstva pivných sládkov. Aj preto je značkou ľudí, ktorí sú schopní rozpoznať a vážiť si veci so skutočnou hodnotou.

Čo predstavuje pravé bohatstvo v živote Petra Michalicu?

petermichalicanew.jpg

prof. Peter Michalica, husľový virtuóz

„Ten, kto dostal možnosť ponoriť sa do intímnych tajov zázraku hudby, ľahko zistí, že hudobná reč je oveľa presnejšia než verbálna. Toto poznanie umožní človeku získať voči verbálnemu prejavu istý nadhľad či odstup. Potom sa aj pojem bohatstvo javí dosť abstraktne. Kľúčom k jeho pochopeniu však môžu byť prvé tri písmená tohto slova, ktoré sa nie náhodou vyskytujú vo väčšine slovanských jazykov.

Stvoriteľ obdaril ľudí neskutočným bohatstvom možností, ako existovať na tejto planéte, či dokonca i mimo nej. No asi najväčším bohatstvom je vesmír ľudskej duše. Ten nemožno ani ukradnúť, ani stratiť. Myšlienky, skutky, celá sieť emocionálnych zážitkov, no najmä láska, nech by už bola akokoľvek trpká, zanecháva svoj nezmazateľný odtlačok na duši ako punc na drahých kovoch. A toto spolu s takmer neobmedzenými možnosťami ľudskej kreativity svedčí veľkým hlasom, že najväčším bohatstvom človeka je to, o čom sa píše v jednej prastarej knihe: že sme boli stvorení na obraz Boží.“

www.pilsner-urquell.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 3 h

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 17 h

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


18 h
SkryťZatvoriť reklamu