SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Vyberáme GPS navigáciu (nielen) pod stromček

GPS navigácie patria dlhodobo medzi najpopulárnejšie vianočné darčeky pre mužov. Vybrať z množstva rôznych modelov, ktoré sú dnes na trhu, nie je vôbec jednoduché, preto vám prinášame niekoľko rád, ktoré vám uľahčia výber GPS navigácie ako darček pod vianočný stromček.

GPS navigácie patria dlhodobo medzi najpopulárnejšie vianočné darčeky pre mužov. Vybrať z množstva rôznych modelov, ktoré sú dnes na trhu, nie je vôbec jednoduché, preto vám prinášame niekoľko rád, ktoré vám uľahčia výber GPS navigácie ako darček (nielen) pod vianočný stromček.

Osvedčené značky

Navigačné GPS prístroje odporúčame vyberať z ponuky osvedčených značiek, za ktorými stoja spoločnosti špecializujúce sa mnoho rokov len na túto jednu oblasť trhu. Ak si vyberiete model z portfólia značiek Garmin, TomTom, Navigon či Mio, okrem kvalitnej GPS navigácie získate aj istotu, že aktualizácia máp vo vašej navigácii bude možná aj o niekoľko rokov a v prípade núdze sa budete môcť kedykoľvek obrátiť na kvalifikovanú technickú podporu výrobcu.

Okrem značky navigácie je dôležitý aj predajca, u ktorého sa rozhodnete prístroj zakúpiť. GPS navigácie nie sú rýchlovarné kanvice, nakupujte ich preto v špecializovaných obchodoch, ušetríte si tým mnoho starostí. V internetovom obchode navigacie.sme.sk si vyberiete zo širokej ponuky GPS navigácií a príslušenstva k nim, školení predajcovia vám pri výbere odborne poradia a neskôr bezplatne pomôžu aj s aktualizáciou máp.

Mapy a ich aktualizácia

Pred kúpou navigácie je dobré zamyslieť sa nad tým, kam bude jej budúci majiteľ najčastejšie cestovať. Na trhu nájdete navigácie s mapami celej Európy obsahujúce zväčša viac ako 40 máp európskych krajín, navigácie s regionálnymi mapami krajín západnej alebo východnej časti nášho kontinentu, ale aj niekoľko modelov, ktoré obsahujú okrem celej Európy aj mapy USA a Kanady. V zásade platí, že čím menej máp v navigácii je, tým je lacnejšia. Nevypláca sa však v tomto smere zbytočne šetriť, pretože dodatočný upgrade máp o ďalšie krajiny je síce možný, ale často aj neúmerne drahší.

Aktualizácie máp pre GPS navigácie sú štandardné produkty, ktorých cena často krát dosahuje hodnotu lacnejších modelov GPS navigácií. Renomovaní výrobcovia GPS navigácií preto poskytujú ku všetkým svojim modelom záruku najnovších máp, čo znamená, že do určitej doby (30 - 60 dní, podľa výrobcu) od prvého použitia prístroja si môžete celkom bezplatne stiahnuť a nainštalovať do svojej GPS navigácie najaktuálnejšie dostupné mapy. Okrem tejto možnosti nájdete na trhu aj niekoľko modelov GPS navigácií, ktoré zakúpite s bezplatnou aktualizáciou máp na obdobie 2 rokov, ako napríklad TomTom GO 750. Vybrané navigácie značky Garmin je dokonca možné zakúpiť s doživotnou aktualizáciou máp, ktorá je viazaná na životnosť prístroja. Znamená to, že napríklad mapy navigácie Garmin nüvi 1390T s označením nuMaps Lifetime budete môcť bezplatne aktualizovať pokojne aj po 10 rokoch od zakúpenia.

Užitočné funkcie

Okrem navigovania z bodu A do bodu B dokážu dnešné navigácie i mnoho ďalších užitočných vecí. Modely vybavené Bluetooth rozhraním môžete využívať v aute ako handsfree sadu pre bezpečné telefonovanie počas jazdy, stačí, ak ich spárujete s mobilným telefónom. TMC prijímač dopravných informácií umožní majiteľovi GPS navigácie mať neustále prehľad o dopravnej situácii na ceste pred ním, vďaka čomu sa môže včas vyhnúť zápcham a dopravným obmedzeniam. Táto služba je však podmienená dostupnosťou vysielania TMC správ a využijete ju skôr v krajinách západnej Európy. Asistent pre radenie do jazdných pruhov pomôže na komplikovaných križovatkách a diaľničných exitoch so zaradením sa do správneho jazdného pruhu a funkcia IQ routes, ktorou sú vybavené navigácie TomTom, dokáže pomerne inteligentne vyhodnotiť, ktorá trasa je v danú hodinu konkrétneho dňa najvhodnejšia.

Niekoľko typov

Kvalitná navigácia sa dá dnes kúpiť aj za menej ako 100 €. Dôkazom tohto tvrdenia je Garmin nüvi 1200 EE, ktorý kúpite už za 98 € spolu s nainštalovanými mapami 9 krajín strednej Európy. Z hľadiska pomeru ceny a výkonu je veľmi zaujímavou voľbou navigácia Prestigio Geovision 4120BT, ktorá za sumu mierne nad 100 € ponúka širokouhlý displej, Bluetooth rozhranie, kvalitný navigačný softvér iGO Amigo s mapami celej Európy a ich aktualizáciu na obdobie 1 roka zdarma.

Z drahších modelov v kategórii do 200 € patrí medzi najzaujímavejšie navigácie TomTom XXL s veľkým displejom s uhlopriečkou 12,7 cm alebo Navigon 70 Plus so skvelou funkciou Active Lane Assist, ktorá zobrazuje asistenta pre radenie do jazdných pruhov v príťažlivej dynamickej animácii.

Medzi absolútnu špičku na trhu patria GPS navigácie TomTom 750T s dvojročnou aktualizáciou máp zdarma, Bluetooth rozhraním, TMC prijímačom a mnohými inými užitočnými funkciami, alebo exkluzívny model Garmin nüvi 3790T Lifetime s doživotnou aktualizáciou máp, ktorý je vybavený špičkovým kapacitným displejom a mapy dokáže počas navigácie zobrazovať vo vertikálnom aj horizontálnom režime.

Jednoúčelovú navigáciu dokáže dnes plnohodnotne nahradiť aj navigačný softvér do mobilného telefónu. Jedným z najlepších na trhu je slovenský Sygic Mobile Maps, ktorý sa dodáva s mapami celej Európy a obsahuje hlasovú navigáciu v slovenčine. Jeho obrovskou výhodou je skutočnosť, že všetky dáta potrebné pre navigáciu sú uložené na pamäťovej karte a nie je tak potrebné pri navigácii sťahovať žiadne ďalšie dáta zo siete mobilného operátora.

(pr)

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pobočka spoločnosti Atos je skvelé miesto na prácu. Potvrdil to prieskum medzinárodnej organizácie Great Place to Work.


INZERCIA 1 h
5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 13 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 13 h
SkryťZatvoriť reklamu