SME
Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Kríza preverila silu globálnych finančných inštitúcií, AXA zosilnela

Pred viac ako dvoma rokmi sa svetová ekonomika otriasla v základoch. Vypukla bezprecedentná finančná a hospodárska kríza, ktorá vôbec po prvýkrát v histórii zasiahla vďaka globalizácii celý svet. Mnoho finančných inštitúcií sa ocitlo v obrovských problémoch, niektoré z nich skrachovali, iné prežili len vďaka masívnej podpore zo strany štátu. Finančná kríza odhalila veľké nedostatky vo fungovaní niektorých spoločností, o ktorých si dovtedy všetci mysleli, že ich nemôže nič ohroziť. Dôveryhodnosť finančného sektoru v očiach verejnosti dostala tvrdú ranu.

Pred viac ako dvoma rokmi sa svetová ekonomika otriasla v základoch. Vypukla bezprecedentná finančná a hospodárska kríza, ktorá vôbec po prvýkrát v histórii zasiahla vďaka globalizácii celý svet. Mnoho finančných inštitúcií sa ocitlo v obrovských problémoch, niektoré z nich skrachovali, iné prežili len vďaka masívnej podpore zo strany štátu. Finančná kríza odhalila veľké nedostatky vo fungovaní niektorých spoločností, o ktorých si dovtedy všetci mysleli, že ich nemôže nič ohroziť. Dôveryhodnosť finančného sektoru v očiach verejnosti dostala tvrdú ranu.

Finančný dom s pevnými základmi

Až v období turbulencií a paniky na finančných trhoch sa naplno ukázalo, ktoré banky, poisťovne alebo investičné spoločnosti a fondy majú skutočne pevné základy, s ktorými nepohne ani najväčší otras. Jednou z firiem, ktorá prešla krízou bez straty kredibility, je AXA Group, jedna z najväčších svetových finančných skupín.

AXA na rozdiel od niektorých svojich veľkých konkurentov nikdy neopustila základný model svojho podnikania - zameraný predovšetkým na klasické životné a neživotné poistenie, penzijné pripoistenie a súvisiace služby. Ani v období veľkého optimizmu a rastu ešte pred krízou sa nenechala zlákať k riskantným investíciám a peniaze svojich klientov spravovala predovšetkým s ohľadom na ich dlhodobú spokojnosť.

Tento prístup priniesol svoje ovocie. V roku 2008, kedy sa jej konkurenti rúcali a topili v stratách, AXA Group dosiahla čistý zisk dosahujúci takmer 1 mld. EUR. Nepotrebovala pritom žiadnu pomoc od štátu alebo medzinárodných inštitúcií. AXA sa stala dobrým globálnym príkladom toho, že kvalitné riadenie rizík a premyslená dlhodobá stratégia sa v oblasti finančného zabezpečenia naozaj oplatia.

Číslo jedna vo svetovom poisťovníctve

AXA počas krízy nielen obstála, ale dokonca aj posilnila svoju pozíciu na svetovom trhu. Stala sa svetovou jednotkou v poisťovníctve podľa aktuálneho rebríčku Fortune Global 500. AXA Group je v súčasnosti podľa obratu 9. najväčšou svetovou firmou, pre ktorú pracuje viac ako 200 tisíc zamestnancov a celosvetovo skupine AXA dôveruje a jej služby využíva viac ako 90 miliónov klientov vo vyše 50 krajinách na rôznych kontinentoch.

AXA ponúka klientom prvotriedne služby - či už sa chcú poistiť, sporiť alebo investovať. Nezabúda však ani na svoju spoločenskú zodpovednosť, ktorá vyplýva z jej dominantného postavenia na trhu. AXA realizuje alebo financuje dobročinné projekty vo všetkých krajinách, kde pôsobí. Zameriava sa napríklad na prevenciu úrazov či dopravných nehôd, pomoc hendikepovaným či ekologické témy. Jej zamestnanci pomáhajú týmto snahám buď finančne alebo prostredníctvom vlastnej práce ako dobrovoľníci. AXA tiež v tejto súvislosti založila svoj vlastný výskumný fond.

Vedenie spoločnosti stanovilo už v roku 2005 jasný, i keď veľmi ambiciózny cieľ. Do roku 2012 sa AXA mala stať celosvetovo preferovanou spoločnosťou v oblasti finančného zabezpečenia. Tento cieľ už teraz AXA splnila alebo sa tak stane v najbližšom období. Na úplný vrchol medzi svetovými finančnými obrami sa pritom AXA dostala aj vďaka finančnej kríze, ktorá fungovala ako veľmi nepríjemný záťažový test.

 

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII.


18. jún

Odpovedá lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca.


18. jún

Nemusíme dlho bádať, aby sme prišli na to, že strava postavená na čerstvých plodoch je tá najzdravšia.


18. jún