SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Užite si kráľovský piatok

Vedeli ste, že najstaršia historická zmienka o výrobe syra pochádza z obdobia zhruba 2800 rokov pred naším letopočtom, a že taký modrý syr z Roquefortu ochutnal dokonca už sám Caesar ?

Historické dedičstvo, národná hrdosť a dôvod na nekonečné medzinárodné spory o pôvod. No predovšetkým – absolútna lahôdka na mnoho spôsobov, plná nekonečných chutí a rozmanitých vôní. Určite by bolo zaujímavé zistiť, či sa vám teraz zbiehajú slinky na pohár skvelého vínka alebo na kúsok lahodného syra. Dobrá správa je, že vďaka vino.sme.sk si nemusíte vyberať. Doprajte si jedno aj druhé a aby to stálo za to, tak v naozaj exkluzívnych kombináciách.

Áno, je mnoho spôsobov, ako si môžete spríjemniť koniec šialeného pracovného týždňa, no posledný septembrový piatok si rozhodne zaslúži niečo špeciálne. Dokonalým receptom na oslavu babieho leta je určite degustácia vo Vinotéke svätého Urbana. Najskôr však nevyhnutné varovanie – mali by ste totiž vedieť, že zmyselný svet vína a syrov je nebezpečne návykový, a keď raz podľahnete čaru ich kombinovania, je to už láska na celý život.

Vedeli ste, že aj syr môže mať terroir a tiež potrebuje konkrétnu teplotu na to, aby ste si ho mohli naozaj vychutnať? Je síce pravda, že pri kombinovaní vína a syrov takmer neexistujú žiadne striktné pravidlá, čo je veľmi dobrá správa pre tých, ktorí sa boja nejakého faux pas, no jeden, a poriadne rozšírený predsudok predsalen existuje. Nie, syry vôbec nepatria automaticky k červenému. Skôr naopak – to najlepšie v nich často objavíte práve vďaka kombinácii s bielym vínom. Aj keď teda platí, že najdôležitejšia je tá vaša chuť, naša degustácia vás naučí, ako nemiešať hrušky s jablkami, a že je dobré kombinovať víno a syry z rovnakej oblasti. Ochutnáte nielen dvojice, ktoré spolu harmonicky ladia, ale aj sladko-slané protiklady, ktoré sa prekvapujúco dokonale dopľňajú. Syr, ktorý počas zrenia omývajú slaným roztokom s Calvadosom, jeden z najostrejších francúzskych syrov, ale aj kozí syr, ktorý ospevoval už Honoré de Balzac.

wine-cheese.jpg

Nielen syry, ale aj víno patria už takmer 5 tisíc rokov doslova k základným pokrmom. Je to symbol jednoduchého života, ale aj toho najvyššieho luxusu. Proste, dokonalá labužnícka harmónia, ktorá v sebe spája zázraky prírody a tvrdú prácu človeka. Je to veda a umenie zároveň. Dnes sa syry vyrábajú takmer na celom svete a zo všetkých druhov mlieka, vrátane sobieho, byvolieho alebo mlieka jakov, no najstaršia historická zmienka o výrobe tejto delikatesy pochádza z obdobia zhruba 2800 rokov pred naším letopočtom. Obrovský rozmach a prínos k zdokonaleniu výrobných procesov sa aj v tejto oblasti pripisuje labužníkom zo starovekého Ríma. Taký modrý syr z Roquefortu ochutnal dokonca už sám Caesar a je to jedna z ôsmich starostlivo vybratých lahôdok, ktoré vás čakajú na tejto výnimočnej degustácii. Samozrejme, ku každému syru patrí aj rovnako starostlivo vybraté kvalitné víno. 

Majstri tohto umenia sa po dlhých rokoch prepracovali k jednoduchej pravde. Tým najlepším a vlastne jediným spôsobom ako zistiť, čo s čím chutí najlepšie, je postupne, vytrvalo a s láskou ochutnať čo najviac vín, syrov a samozrejme aj ich kombinácií. A je skvelé vedieť, že sa do toho môžete pustiť už tento piatok v bratislavskej Vinotéke svätého Urbana.

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu