SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Michal Uher - Obrazy z cyklu g=9,81

Bratislava 20. októbra (TASR-OTS) – V Galérii SPP sa dnes začala výstava obrazov slovenského výtvarníka Michala Uhra. Výstava „Obrazy z cyklu g=9,81“ potrvá do 10. novembra 2011. Výstavu ...

Bratislava 20. októbra (TASR-OTS) – V Galérii SPP sa dnes začala výstava obrazov slovenského výtvarníka Michala Uhra. Výstava „Obrazy z cyklu g=9,81“ potrvá do 10. novembra 2011.


Výstavu s nezvyčajným názvom „Obrazy z cyklu g=9,81“, tvoria obrazy, ktoré namaľoval Michal Uher prevažne v tomto roku. Svoj najnovší maliarsky cyklus nazval autor g = 9,81. Je to totiž matematické vyjadrenie zemskej príťažlivosti. Kým zemská príťažlivosť je daná prírodnými zákonitosťami a pôsobí na každého bez rozdielu, príťažlivosť umenia nepôsobí na každého rovnako. Celý tvorivý proces je založený na práci s formou a farbou na princípe pridávania a uberania ako formy (jej hmotnosti), tak aj farby.


„Názov tohto cyklu nie je ani provokáciou, ani snahou o výstrednosť. Je pre mňa symbolom sily, ktorú musí prekonať strom, aby rástol, vták, aby vzlietol, a človek, aby mohol vstať a vztýčiť kameň," uvádza autor ako motto svojej výstavy.


Kurátorka výstavy Eva Trojanová dodáva: „V Uhrovom ponímaní by sme mohli dielo považovať za druh umeleckej planéty, ktorá disponuje vlastnou gravitáciou a vlastným poľom príťažlivosti, ktorých sila však, na rozdiel od zemskej príťažlivosti, nezávisí od geografickej polohy vyjadrenej vzorcom, ale od schopností umelca umocniť umeleckú formu na koncentrovaný zdroj energie. Možno by umelec chcel dosiahnuť, aby sa aj príťažlivosť umenia stala pre ľudí takou samozrejmou a každodennou, akou je zemská gravitácia. Potrebou nevyhnutnou pre život.“


Michal Uher sa narodil sa 27. apríla 1945 v Trenčíne. Je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (ateliér prof. D. Kuzmu). Po štúdiu sa zameral prevažne na výtvarno-priestorové návrhy komerčných a kultúrnych výstav, grafický design a design funkčných artefaktov. Od roku 1970 pracuje v slobodnom povolaní. V rokoch 1995 - 1998 pôsobil ako vedúci Ateliéru tvorby prostredia na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe. Od roku 2004 je ako jediný Slovák v súčasnosti riadnym členom Výtvarného odboru Umeleckej besedy v Prahe, najstaršieho umeleckého spolku v Česku (založeného v roku 1863) a nadväzuje tak na členstvo takých významných slovenských výtvarníkov, akými boli L. Fulla, M. Galanda, C. Majernik a iní. Svojimi dielami sa pravidelne zúčastňuje na kolektívnych výstavách Umeleckej besedy. Jeho diela sú zastúpené vo verejných a súkromných zbierkach v tuzemsku i zahraničí. V posledných dvoch dekádach kladie vo svojej práci dôraz najmä na maľbu, ktorej sa priebežne venoval celý život.


Výber z individuálnych výstav:


1965 Galéria mladých, Bratislava (s L. Borodáčom) 2001 Galéria Marat Art, Bratislava 2002 Galéria Mason, Zlín 2003 Galéria SPP, Bratislava (spolu s R. Uhrom) 2004 Galéria Studio Paměť, Praha 2005 MG centrum, Katowice 2008 Galéria Petra Matejku, Nové mesto n/V (spolu s R. Uhrom) 2009 Velký foyer, Městské divadlo Zlín 2009 Galéria Fontána, Piešťany (spolu s R. Uhrom) 2009 Výstavné priestory SVÚ, Bratislava 2009 Galéria M. A. Bazovského, Trenčín (spolu s R. Uhrom)


Galéria SPP bola otvorená v roku 2000 na Drevenej ulici v Bratislave. Od roku 2009 Galéria SPP pôsobí na Mlynských nivách. Za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo takmer 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov (maliarov, sochárov, fotografov, ale aj výtvarníkov pracujúcich so sklom, keramikou či textilom). Medzi najúspešnejšie výstavy patrili výstavy Andyho Warhola, Rudolfa Filu či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP sídli na ulici Mlynské nivy 44/c a je otvorená denne v pondelok až piatok (okrem víkendu) od 12.00 do 17.00 h.


Patricia Kubicová špecialista externej komunikácie SPP


Upozornenie:


Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.


mš gl

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu