Bratislava 31. októbra (TASR-OTS) - Slovenské národné stredisko pre ľudské práva ostro protestuje proti absurdnému pokusu vicepremiéra uskutočniť na Portáli právnych predpisov medzirezortné pripomienkové konanie k jeho neprofesionálne napísanému Návrhu na vypracovanie celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku.
Škandalóznou je skutočnosť, že po uplynutí 3 týždňov od pádu slovenskej vlády, vicepremiér ešte chce nasilu vnútiť Slovensku záväzok schváliť v septembri budúceho roku systémové a inštitucionálne zmeny strategického a celoštátneho významu pre ďalšie desaťročia. V materiáli uvádza, že chce zasiahnuť do pôsobnosti Verejného ochrancu práv a existencie Strediska, čo predstavuje také zásadné zmeny v právnej a medzinárodnej oblasti, akými sú siahnutie na ústavu, zákony a medzinárodnú zmluvu. Bezprecedentne sa pritom odvoláva na neplatný vládny program, ako aj poverenie získané na porade, ktorú sám viedol, pričom toto povýšil nad poverenie od hlavy štátu. Zároveň všetkých arogantne informuje, že tento materiál predkladá na rokovanie vlády, čím podpredseda neplnohodnotnej vlády, ktorá nedisponuje ani vládnym programom, ani dôverou parlamentu, hrubo ignoruje ústavné limity svojho mandátu.
Navyše, potreba vicepremiéra akademicky uvažovať počas dvoch rokov od 2010 do 2012 o tom, ako dodržiavať ľudské práva a pomáhať ľuďom, vytvára dôvodné pochybnosti o spôsobilosti úradu PPV Chmela plnohodnotne zabezpečovať systémovú ochranu ľudských práv na Slovensku a poukazuje na vyhasnutý potenciál. Potvrdzuje nepripravenosť R. Chmela na výkon jeho funkcie a podčiarkuje opodstatnenosť prezidentského poverenia iba na obmedzený a provizórny mandát. Práve z dôvodu zlyhania vicepremiéra si Stredisko neželá, aby vládna moc podľa jeho politického nápadu, ale bez vládneho programu, bez dôvery parlamentu, bez plnohodnotného mandátu a rovnako bez výslovného súhlasu hlavy štátu, likvidovala najstaršiu inštitúciu na ochranu ľudských práv na Slovensku, ktorou je Stredisko. V kontraste s vicepremiérom nezávislé Stredisko zriadené Organizáciou Spojených národov disponuje plnohodnotným mandátom na kontrolu dodržiavania ľudských práv štátnou mocou s poslaním chrániť človeka pred štátnom mocou.
Obmedzený mandát vicepremiéra na zabezpečenie iba bazálnych funkcií štátu počas provizória podľa poverenia hlavy štátu je nevyhnutné uplatniť na odstránenie prípadného existujúceho porušovania ľudských práv alebo odvrátenie hrozby ich porušovania. Stredisko preto vyzýva vicepremiéra Chmela, aby svoj mandát vykonával výlučne ústavným spôsobom. Dôrazne žiada vicepremiéra, aby výkon svojho provizórneho mandátu uskutočňoval iba podľa poverenia prezidenta Slovenskej republiky a s jeho osobitným súhlasom. Stredisko osobitne vyjadruje presvedčenie, že predseda politickej strany Most-Híd účinne dohliadne na počínanie svojho straníckeho nominanta zodpovedného za stav ochrany ľudských práv na Slovensku. Zároveň sa Stredisko obracia na všetky parlamentné politické strany, aby uplatnili svoj politický vplyv a ústavnú autoritu pri kontrole výkonu limitovaného mandátu v oblasti ľudských práv.
JUDr. Juraj Horváth
výkonný riaditeľ
Slovenského národného strediska pre ľudské práva
lt ed