SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Ultrabook – ďalší návrat k autentickej mobilite

V poslednom čase nám do počítačového názvoslovia nenápadne pribudol nový pojem ultrabook. Čím sa táto odnož notebookov vyznačuje?

V poslednom čase nám do počítačového názvoslovia nenápadne pribudol nový pojem ultrabook. Prvýkrát toto slovo pred niekoľkými rokmi použili v spoločnosti Apple ako marketingovo efektné označenie svojho MacBooku Air, ale postupne sa pretransformovalo na označenie samostatnej odnože notebookov. Čím sa táto skupina vyznačuje?

V prvom rade procesorom Intel so špecifikáciou ULV, teda Ultra Low Voltage. K tejto špecifikácii doviedli Intel požiadavky spoločnosti Apple na čo najúspornejší a najvýkonnejší mikroprocesor. Tak vznikla architektúra Sandy Bridge, ktorú čoskoro vystrieda architektúra Ivy Bridge. Konkrétne ide o procesory Intel Core i3, i5 a i7. RAM je DDR3, minimálne 2GB.

Prenos dát sprostredkúva WiFi 802.11 b/g/n alebo g/n. BlueTooth 3.0 nie je podmienkou, zato rýchle rozhranie Intel ThunderBolt je nevyhnutnosťou.

Disk má byť SSD, no nie je to pravidlom. Výrobcovia však predávajú modely vybavené 20 až 40 GB jednotkou SSD na základnej doske, ktorá slúži na operačný systém a softvér, plus klasickým 2,5 palcovým HDD na ukladanie dát.

Samozrejmosťou v kategórii ultrabookov je rozhranie USB 3.0 spätne kompatibilné s USB 2.0. Ďalšou podmienkou je HDMI alebo Display Port. Audio a video zabezpečujú zabudované reproduktory a 3,5-milimetrový slúchadlový jack, samozrejmosťou je integrovaná webkamera. Pri väčších modeloch sa očakáva prítomnosť slotu pre SD karty. Márne by ste na ultrabooku hľadali Ethernet, VGA a optickú mechaniku. Ani s podporou pre externú grafickú kartu sa neráta.

TDP procesora činí maximálne 35 wattov, v režime z batérie by hodnota nemala presiahnuť 20 wattov, pri Core i5 dokonca 17 wattov. Minimálna výdrž batérie pri väčších modeloch je 5 hodín, pri menších 7 hodín.

Hrúbka ultrabooku pritom nesmie presiahnuť 21 mm a jeho hmotnosť musí byť menšia ako 1,5 kg. Uhlopriečka ultrabooku má byť medzi 28 a 34 cm.

Posledným kritériom je štartovacia predajná cena. Podľa špecifikácii pre kategóriu ultrabookov by cena za jeden exemplár v základnej konfigurácii nemala prekročiť magickú hranicu 1 000,- USD. To znie rozumne.

Hoci ultrabooky sa vyznačujú mimoriadne pokročilými technológiami, svojou koncepciou sa v podstate vracajú tam, kde pred zhruba dvoma desaťročiami začínal celý notebookový a netbookový segment – k mobilite pri zachovaní optimálneho výkonu. Preto ultrabooky neobsahujú nič navyše. Základný strategický cieľ ultrabookov je nad slnko jasnejší: stať sa alternatívou k notebookom Apple. Posolstvo je jasné: ak chcete nejaké špeciálne „fičúrie“ alebo sloty, siahnite po klasickom notebooku alebo stolovom „compe“. Ultrabooky sú dedikované mobilné počítače, s dôrazom na slovo „mobilné“. Teda nielen, že ich môžete ľahko prenášať z bodu A do bodu B, ale že cestou z bodu A do bodu B vďaka nim môžete urobiť kus práce alebo zažiť kopec zábavy – každý podľa svojho zamerania.

Prvým modelom formátu ultrabook na našom trhu je model Asus UX21, známy aj ako Zenbook. Je založený na procesoroch Intel Core i3-2367, Core i5-2467 a Core i7-2677 (4GB RAM). Ukladanie je na SSD - s možnosťou výberu medzi 64, 128 a 256 GB. Displej je o veľkosti 29,5 cm (11,6 palca) s maximálnym rozlíšením 1366 x 768 pixelov. Zenbook je vybavený šiestimi portami (USB 2.0 a 3.0, miniHDMI, microVGA, audio a pripojenie k nabíjačke). K ďalšej výbave patrí Bluetooth 4.0 a 0,3-megapixelová kamera na videokonferencie. Výdrž batérie je, ako sme už uviedli, vyše päť hodín.

Takže záverečná otázka znie: Stretol MacBook Air konečne svojho hrobára? Vyzerá to tak, že Zenbook ešte nie je jednoznačnou odpoveďou na túto otázku. Prinajmenšom nie hneď teraz. Zenbook si kúpi zákazník túžiaci po ultramobilnom notebooku, ktorý bude vyzerať ako MacBook Air, no „pofrčí“ na platforme Windows. Na to, poraziť Apple s jeho dokonalými a vypointovanými koncepciami, sa to však zdá málo. MacBook Air totiž nie je len kombináciou dokonale zladených hardvérových komponentov a softvéru, ale niečím viac: postojom, kusom filozofie, kusom umenia a kusom životného štýlu. To je veľmi ťažký oriešok na rozlúsknutie a prekonanie, no ak má niekto jednoznačnú šancu, je to práve Zenbook od Asusu.

 

Produkt je k dispozícii na okamžitý odber v internetovom obchode elektro.sme.sk, ktorý prevádzkuje spoločnosť Gratex International v spolupráci s vydavateľstvom Petit Press.

Ak máte otázky, na ktoré ste nenašli na stránkach elektro.sme.sk odpoveď, alebo máte tip ako zlepšiť stránky elektro.sme.sk, kontaktujte nás vyplnením on-line formulára.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu