SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Bratislava bude opäť centrom diania V4

Bratislava 18. novembra (TASR-OTS) - V pondelok 21. novembra sa v Bratislave uskutoční medzinárodná konferencia "SMART SECURITY: Regional Cooperation in the Time of Austerity," ktorá ...

Bratislava 18. novembra (TASR-OTS) - V pondelok 21. novembra sa v Bratislave uskutoční medzinárodná konferencia "SMART SECURITY: Regional Cooperation in the Time of Austerity," ktorá ponúkne nové impulzy v oblasti regionálnej obrannej spolupráce a bezpečnostnej politiky. Fórum, ktoré organizuje Slovenská atlantická komisia (SAC) v spolupráci s Centrom pre európske štúdie (CES), prinesie diskusiu expertov európskych think tankov, odborníkov z NATO, predstaviteľov ministerstiev z krajín V4 a ďalších profesionálov.
Hlavnou témou konferencie je globálny trend redukovania výdavkov na obranu a bezpečnosť, ako aj dosah takýchto rozpočtových škrtov na bojaschopnosť a efektívnosť armád. "Overeným riešením ako prekonať výpadky vo financovaní obrany a bezpečnosti je regionálna bezpečnostná spolupráca. Podobné iniciatívy už úspešne fungujú vo viacerých európskych regiónoch," uvádza Viktor Škulec zo SAC. "Experti V4 budú v pondelok v Bratislave diskutovať o víziách a možnosti krátkodobej a dlhodobej spolupráce v stredoeurópskom regióne," doplnil Škulec.
V rámci konferencie sa uskutoční aj prvé stretnutie medzinárodnej expertnej skupiny krajín V4. Projekt s názvom DAV4 vznikol z iniciatívy Slovenskej atlantickej komisie a jeho cieľom je podpora regionálnej bezpečnostnej spolupráce. Skupina, tvorená z dvanástich expertov vyšehradských krajín, už v prvej polovici budúceho roka ponúkne vládam V4 konkrétne odporúčania pre regionálnu spoluprácu v oblasti bezpečnosti a obrany.
Konferencia sa uskutoční s podporou Divízie verejnej diplomacie NATO, Medzinárodného vyšehradského fondu a Ministerstva zahraničných vecí SR. Partnermi konferencie sú Jagello 2000, Medzinárodné centrum pre demokratickú tranzíciu (ICDT), Poľský inštitút medzinárodných vzťahov (PISM), George C. Marshall European Center for Security Studies a Národná rada SR. Mediálnymi partnermi podujatia sú agentúra TASR a odborné magazíny Obrana a strategie a EAQ.
Slovenská atlantická komisia (SAC) je nezávislá mimovládna organizácia aktívna v oblasti domácej a medzinárodnej politiky a bezpečnosti. Usiluje sa o aktívnu a konštruktívnu angažovanosť Slovenskej republiky v medzinárodných vzťahoch. Dôraz kladie na spoluprácu vo vybraných regiónoch a problematikách, kde skúsenosti a expertíza stredoeurópskej krajiny môžu priniesť značnú pridanú hodnotu. Prostredníctvom projektov, asociovaných expertov a spolupráce so štátnymi a mimovládnymi inštitúciami, ako aj súkromnými subjektmi, usiluje o efektívny rast mladých profesionálov. SAC vznikla v roku 1993, kedy sa zároveň stala členom medzinárodnej mimovládnej organizácie Atlantic Treaty Association (ATA). Vďaka silnému medzinárodnému postaveniu majú aktivity SAC reálny dosah nielen na Slovensko, ale aj na región strednej Európy či transatlantické vzťahy.
Medzi vlajkové aktivity SAC patria:
- GLOBSEC – Jedna z piatich strategických konferencií, ktorá formuje transatlantickú zahraničnopolitickú a bezpečnostnú agendu s dôrazom na stredoeurópsky región.
- Central European Policy Institute (CEPI) – Vznikajúce analytické centrum združuje expertov viacerých krajín stredoeurópskeho regiónu. CEPI sa zameriava predovšetkým na otázky zahraničnej politiky, bezpečnosti, obrany, ekonomiky či energetiky. Sídlom organizácie bude Bratislava.
- Transfer of Know-How Programme – Program je zameraný na prenos slovenských skúseností z transformačného procesu a prístupových procesov do NATO a EÚ. Destináciou slovenského know-how sú najmä krajiny západného Balkánu a Východného partnerstva.
- Youth Leadership Programme – Program umožňuje študentom a mladým profesionálom prehlbovať svoje znalosti a praktické skúsenosti v rámci projektov, výskumných pobytov, štipendií a stáži doma i v zahraničí.
Viac informácií nájdete na webstránkach www.ata-sac.org. Informácie médiám: Viktor Škulec PR Director Slovenská atlantická komisia e-mail: viktor.skulec@ata-sac.org Mobil: 0917 654 602
ji vs

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 24. jún

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu