INZERCIA

Lyžiarske okuliare – na čo treba myslieť pri výbere.

Predajcovia na slovenskom a zahraničnom trhu dnes disponujú širokou ponukou lyžiarskych okuliarov. Výber lyžiarskych okuliarov by malo ovplyvňovať niekoľko základných faktov.

Predajcovia na slovenskom a zahraničnom trhu dnes disponujú širokou ponukou lyžiarskych okuliarov  v najrôznejších cenových kategóriách, farebných prevedeniach šošoviek aj rámov a s rôznym stupňom funkčnosti. Ponuka je doslova obrovská a preto je namieste otázka, ako si z nej správne vybrať.

Výber lyžiarskych okuliarov by malo ovplyvňovať niekoľko základných faktov:

 1. Okuliare by mali spĺňať normy. Znamená to, že okuliare vyhoveli v testoch podľa platných európskych smerníc a noriem. O tejto skutočnosti musí spotrebiteľa informovať príbalový leták, prípadne štítok na okuliaroch. Modely renomovaných výrobcov by so splnením tejto podmienky nemali mať problém.                                                                                                                                 
 2. V akom prostredí budú okuliare používané. Tento fakt ovplyvňuje výber šošovky okuliarov. Ak majú byť okuliare používané v prostredí, v ktorom často sneží alebo býva nepriaznivé počasie, je vhodnejšie zvoliť svetlé odtiene (číre alebo žlté šošovky). Naopak do slnečného prostredia sú vhodnejšie tmavšie odtiene a šošovky so zrkadlovou povrchovou úpravou. Z uvedeného vyplýva, že do každého prostredia sú vhodné iné okuliare. Existujú však šošovky, ktoré sa prispôsobujú meniacim sa svetelným podmienkam. Disponujú tzv.fotochromatickou funkciou. Táto zabezpečuje, že šošovka lyžiarskych okuliarov v slnečnom prostredí automaticky stmavne. Naopak, keď sa svetelné podmienky zhoršia, odtieň šošovky sa stane svetlejší. Každý výrobca túto funkčnú vlastnosť nazýva inak (Modulator – Bollé, Variomatic – Uvex atď.), preto je pri výbere najjednoduchšie dopytovať okuliare s fotochromatickou funkciou.                                                                                                     
  bod_2_modulator-r271_res.jpg              
  Šošovky MODULATOR značky Bollé sa automaticky prispôsobujú meniacim sa svetelným podmienkam.                                                                                                                                                                                                                                                                                                
 3. Rosenie šošoviek lyžiarskych okuliarov. Spôsobuje zhoršenú viditeľnosť a znižuje komfort používania okuliarov. Tu platí pravidlo voliť ideálne okuliare s dvojvrstvovou šošovkou. Jej konštrukcia si s prípadnou tvorbou vlhkosti dokáže lepšie poradiť, ako je tomu pri jednovrstvových šošovkách. Rosenie tiež ovplyvňuje dizajn rámu okuliarov. Mal by vďaka otvorom na svojom povrchu umožňovať dostatočnú ventiláciu, ktorá odvádza vlhkosť. Na šošovke by navyše mala byť aplikovaná tzv. antifog vrstva, ktorá eliminuje rosenie.
  bod_3_ventilácia-r230_res.jpg        
  Rosenie šošovky vo výraznej miere znižuje prúdenie vzduchu cez ventilačné otvory v ráme.
                                                                                                                                                                                                                                                                          
 4. Budú okuliare používané s lyžiarskou prilbou? Vzhľadom na skutočnosť, že prilba nás nechráni iba pred následkami vlastných chýb, ale aj pred následkami chýb okolitých lyžiarov, malo by byť jej používanie na svahu samozrejmosťou. Ak už prilbu máte, je dobré ju mať so sebou aj pri nákupe lyžiarskych okuliarov. Okuliare a prilba by mali byť ľudovo povedané „kompatibilné“. Tzn. prilba by nemala okuliare tlačiť príliš na nos, prípadne by okuliare nemali odtláčať prilbu. Šošovka okuliarov by sa nemala po ich navlečení  na povrch prilby deformovať. Ideálne preto je, ak majú okuliare na ráme odsadené úchyty okuliarového popruhu. Pre najlepšiu kompatibilitu je vhodné voliť okuliare aj prilbu od toho istého výrobcu.
  bod_4_odsadený_úchyt-r821_res.jpg
  Odsadený úchyt okuliarového popruhu.

 5. Nutnosť používať dioptrické okuliare. Výrobcovia dnes ponúkajú niekoľko riešení pre tých, ktorí musia nosiť dioptrické okuliare. Prvým je špeciálna úprava rámu lyžiarskych okuliarov, ktorá umožňuje ich nosenie spolu s dioptrickými okuliarmi. Ďalším riešením je možnosť vložiť do rámu lyžiarskych okuliarov tzv. dioptrický adaptér. Ide o rámik so zabrúsenými dioptrickými šošovkami , ktorý je umiestnený medzi šošovkou lyžiarskych okuliarov a očami.

         bod_5_sos_dapter-r716_res.jpg
Dioptrický adaptér v ráme lyžiarskych okuliarov

Viac na www.okuliare-online.sk 

Máte otázky? Píšte na kontakt@okuliare-online.sk

  

 

 

 

 

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Prihláste sa a vložte PR článok

Najčítanejšie tlačové správy


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky

Už ich dostanete dokonca aj v Kauflande.

Tlačové správy

Nová michalovská nemocnica otvorí brány: toto musíte vidieť!

Nová nemocnica je na svete a len dni ostávajú do jej otvorenia.

Tlačové správy

Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba

Všestranná funkčnosť, nadčasovosť a dizajn - atribúty projektu, aký nemá v Bratislave obdobu. Vzniká komplexný priestor na žitie.

Tlačové správy

Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik

Vaše auto stojí pred domom a vy striehnete, pretože ste videli na ulici podivné indivíduá.