Predtým, ako začneme, vysvetlite nám, čo to je pupočníková krv? V čom je jej význam?
Je to zbytková krv plodu zostávajúca v placente a pupočníku. Po jeho podviazaní a prestrihnutí nechýba v krvnom obehu. Je vzácnym zdrojom krvotvorných kmeňových buniek, ktoré sú záchranou pre pacientov so zlyhávaním kostnej drene. Jej úlohou je tvorba červených aj bielych krviniek, spolu s krvnými doštičkami. Kmeňové bunky získané komplikovanejším a bolestivým odberom z kostnej drene a periférnej krvi sa používajú na liečbu ochorení asi 50 rokov. Do roku 2002 sa pupočníková krv u nás nevnímala ako biologicky cenný materiál. Neboli možnosti jej dlhodobého uskladnenia, napriek tomu, že odber je úplne bezpečný a nebolestivý pre matku aj dieťa.
Je záujem o odber pupočníkovej krvi? Môžete to porovnať s minulými rokmi?
Nemám presné štatistické údaje v celoslovenskom meradle, na našej G-P klinike vo Fakultnej nemocnici Nitra sa ale vedie presná evidencia odberov. Podľa nej počet evidentne stúpa, v mojej ambulancii je to asi každá piata rodička.
Ktoré informácie zaujímajú ženy/rodičov najviac?
Najčastejšie sa otázky týkajú bezpečnosti odberu, možnosti využitia a ceny za spracovanie a uskladnenie výlučne pre potrebu vlastného dieťaťa alebo rodinného príslušníka. Veľa času zaberie uvádzanie dezinformácií, ktoré neobjektívne a nevyvážene skresľujú realitu, na pravú mieru.
O aké dezinformácie ide?
Údajne sa dá pupočníková krv použiť len do určitého veku alebo váhy dieťaťa. Doposiaľ vraj nebola uskutočnená transplantácia kmeňových buniek z pupočníkovej krvi, alebo sa spomína ich nulové použitie v praxi. Okrem toho dezinformácie evokujúce biznisové vnímanie rodinného uskladnenia pupočníkovej krvi a zároveň spochybňujúce verejnú banku a spoluprácu s medzinárodnou výmennou sieťou darcov kostnej drene a pupočníkovej krvi.
Ako je to teda s odobratým množstvom? Postačuje aj pre dospelého človeka?
Priemerná jednotka v slovenskej rodinnej banke v roku 2010 je použiteľná pre pacienta s hmotnosťou viac ako 70 kg. Okrem toho ďalšími zdrojmi krvotvorných kmeňových buniek je kostná dreň a periférna krv. Tieto zdroje sa dajú kombinovať. Technológie odberov a ich výťažnosť sa stále zdokonaľujú, slovenské odbery patria dlhodobo k svetovej špičke.
Čo ďalšia námietka, nulová využiteľnosť v praxi?
Nulové využitie naozaj nie je pravda, štatistiky a prípady využitia pupočníkovej krvi sú verejne dostupné, každý sa s nimi môže oboznámiť a urobiť si vlastný názor. Prvá transplantácia na svete prebehla v roku 1988, odvtedy sa tak stalo vyše 20 000 krát. Vlastná pupočníková krv je poistkou nielen pre dieťa, ale aj pre jeho súrodencov, keďže tam je najvyššia zhoda potrebných tkanivových znakov až 25%.
Bola pupočníková krv použitá aj na Slovensku?
Áno, máme 2 prípady použitia vlastnej pupočníkovej krvi, 5 prípadov použitia pre súrodenca a 16 prípadov, kedy náš verejný register poslal pupočníkovú krv konkrétnemu pacientovi vo svete.
Spomínali ste tiež silnú biznis optiku uskladnenia vlastnej pupočníkovej krvi.
Vo svete sa v 55-65% prípadov využíva transplantácia vlastných kmeňových buniek. Ide o širokú paletu viac ako 80 ochorení, kde môže pomôcť. Nejde len o leukémie, aplastické anémie, lymfómy, neuroblastómy, mozgové nádory, ale aj o nenádorové ochorenia ako sú autoimúnne procesy, cukrovka, mozgová obrna. V novej oblasti, tzv. regeneratívnej medicíne, sa dosahujú v rámci experimentálnej liečby pozoruhodné výsledky. Odber a uskladnenie je finančne náročný proces, na ktorom sa nepodieľajú verejné zdroje. Je to spoplatňovaná služba, ktorá uznávam, nestojí málo, ale neviem, či otázka biznisu je v tomto prípade zmysluplnou otázkou.
Kde sa môžu ženy v prípade záujmu dozvedieť viac informácií?
Samozrejme u svojho gynekológa. Existuje aj nový portál o pupočníkovej krvi www.pupocnikovakrv.sk, kde nájdu všetky potrebné informácie.