SME
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Majú odbery pupočníkovej krvi význam?

O faktoch a mýtoch, týkajúcich sa pupočníkovej krvi, sme sa rozprávali s MUDr. Jozefom Ravingerom PhD., gynekológom Fakultnej nemocnice v Nitre.

Predtým, ako začneme, vysvetlite nám, čo to je pupočníková krv? V čom je jej význam?
Je to zbytková krv plodu zostávajúca v placente a pupočníku. Po jeho podviazaní a prestrihnutí nechýba v krvnom obehu. Je vzácnym zdrojom krvotvorných kmeňových buniek, ktoré sú záchranou pre pacientov so zlyhávaním kostnej drene. Jej úlohou je tvorba červených aj bielych krviniek, spolu s krvnými doštičkami.  Kmeňové bunky získané  komplikovanejším a bolestivým odberom z kostnej  drene a periférnej krvi sa používajú na liečbu ochorení asi 50 rokov.  Do roku 2002 sa pupočníková krv u nás nevnímala ako biologicky cenný materiál. Neboli možnosti jej dlhodobého uskladnenia, napriek tomu, že odber je úplne bezpečný a nebolestivý pre matku aj dieťa. 

Je záujem o odber pupočníkovej krvi?  Môžete to porovnať s minulými rokmi?
Nemám presné štatistické údaje v celoslovenskom meradle, na našej  G-P klinike vo Fakultnej nemocnici  Nitra  sa ale vedie presná evidencia odberov. Podľa nej počet  evidentne stúpa, v mojej ambulancii je to asi každá piata rodička.

Ktoré informácie zaujímajú ženy/rodičov najviac?
Najčastejšie sa otázky týkajú bezpečnosti odberu,  možnosti využitia  a ceny za spracovanie a uskladnenie výlučne pre potrebu  vlastného dieťaťa  alebo rodinného príslušníka. Veľa času zaberie uvádzanie dezinformácií, ktoré neobjektívne a nevyvážene skresľujú realitu, na pravú mieru.

O aké dezinformácie ide?
Údajne  sa dá pupočníková krv použiť  len do určitého veku alebo váhy dieťaťa.  Doposiaľ vraj nebola   uskutočnená  transplantácia kmeňových buniek z pupočníkovej krvi, alebo sa spomína ich nulové použitie v praxi. Okrem toho dezinformácie evokujúce biznisové vnímanie rodinného uskladnenia pupočníkovej krvi a zároveň  spochybňujúce verejnú banku a spoluprácu s medzinárodnou výmennou sieťou darcov kostnej drene a pupočníkovej krvi.

Ako je to teda s odobratým množstvom? Postačuje aj pre dospelého človeka?
Priemerná jednotka v slovenskej rodinnej banke v roku 2010 je použiteľná pre pacienta s hmotnosťou viac ako 70 kg. Okrem toho ďalšími zdrojmi krvotvorných kmeňových buniek je kostná dreň a periférna krv. Tieto zdroje sa dajú kombinovať. Technológie odberov a ich výťažnosť sa stále zdokonaľujú, slovenské odbery patria dlhodobo k svetovej špičke.

Čo ďalšia námietka, nulová využiteľnosť v praxi?
Nulové využitie naozaj nie je pravda, štatistiky a prípady využitia pupočníkovej krvi sú verejne dostupné, každý sa s nimi môže oboznámiť a urobiť si vlastný názor. Prvá transplantácia na svete prebehla v roku 1988, odvtedy sa tak stalo vyše 20 000 krát. Vlastná pupočníková krv je poistkou nielen pre dieťa, ale aj pre jeho súrodencov, keďže tam je najvyššia zhoda potrebných tkanivových znakov až 25%.

Bola pupočníková krv použitá aj na Slovensku?
Áno, máme 2 prípady použitia vlastnej pupočníkovej krvi, 5 prípadov použitia pre súrodenca a 16 prípadov, kedy náš verejný register poslal pupočníkovú krv konkrétnemu pacientovi vo svete.

Spomínali ste tiež silnú biznis optiku uskladnenia vlastnej pupočníkovej krvi.
Vo svete sa v 55-65% prípadov využíva transplantácia vlastných kmeňových buniek.  Ide o širokú paletu viac ako 80 ochorení, kde môže pomôcť.  Nejde len o leukémie, aplastické anémie, lymfómy, neuroblastómy, mozgové nádory,  ale aj o nenádorové ochorenia ako sú autoimúnne procesy, cukrovka, mozgová obrna.  V novej oblasti, tzv. regeneratívnej medicíne, sa dosahujú v rámci experimentálnej liečby pozoruhodné výsledky. Odber a uskladnenie je finančne náročný proces, na ktorom sa nepodieľajú verejné zdroje. Je to spoplatňovaná služba, ktorá uznávam, nestojí málo, ale neviem, či otázka biznisu je v tomto prípade zmysluplnou otázkou.

Kde sa môžu ženy v prípade záujmu dozvedieť viac informácií?
Samozrejme u  svojho gynekológa. Existuje aj nový portál o pupočníkovej krvi www.pupocnikovakrv.sk, kde nájdu všetky potrebné informácie.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  3. Super zábava, super deň
  4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  6. Čo priznali rodičia?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 447
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 158
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 749
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 873
  5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 149
  6. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 128
  7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 964
  8. Ako znížiť vysoký cholesterol? 3 874
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vyšlo júnové číslo Doma v záhrade.


INZERCIA 24 h
Vďaka inovatívnej technológii Rodenstock meria niekoľko tisíc údajov každého oka. (Zdroj: Rodenstock)

Spoločnosť Rodenstock vyvinula novú technológiu okuliarových šošoviek, ktorá ponúka ostré videnie v každom uhle pohľadu.


INZERCIA 24 h

Na otvorení nového K Parku v Starej Ľubovni a v Kežmarku zaspieva aj raper Vec.


7. jún
SkryťZatvoriť reklamu