SME
Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Pupočníková krv sa používa pri liečbe viac ako 80 ochorení

Budúci rodičia často riešia dilemu, či si nechať odobrať a uskladniť pupočníkovú krv alebo nie. Má naozaj význam, alebo ide len o akúsi módnu záležitosť?

Budúci rodičia často riešia dilemu, či si nechať odobrať a uskladniť pupočníkovú krv alebo nie. O pupočníkovej krvi koluje veľa protichodných informácií. Má naozaj význam, alebo ide len o akúsi módnu záležitosť? Rozprávali sme sa s gynekológom MUDr. Jozefom Tholtom zo súkromnej gynekologickej ambulancie z Dolného Kubína.

Čo to vlastne pupočníková krv je?
Pupočníková krv je krv, ktorá sa počas pôrodu dieťaťa nachádza v pupočníku a placente rodičky. Táto krv sa po pôrode likviduje ako tzv. biologický odpad. Pupočníková krv obsahuje dospelé krvotvorné kmeňové bunky s úžasnými vlastnosťami. Dokážu nahradiť krvné bunky poškodené určitými ochoreniami, okrem toho poškodené bunky iných orgánov.  

Je záujem o odber pupočníkovej krvi? Môžete to porovnať s minulými rokmi?
Záujem o odber pretrváva. Nemám k dispozícii presné štatistiky, ale mierny pokles  reálneho počtu odberov v našej oblasti je možný. Myslím si, že dôvodom je najmä finančná kríza a vysoká nezamestnanosť v oblasti Oravy. Dôvodom však môžu byť aj rôzne skreslené, resp. čiastkové informácie, ktoré sa objavujú v médiách. Po nich prichádza nová vlna otázok od rodičov, ktorých je potrebné opakovane objektívne informovať .

Na čo sa najčastejšie pýtajú?
Na aktuálnu využiteľnosť odobratej a zamrazenej pupočníkovej krvi, na skúsenosti s odbermi, resp., či bola už aj u nás použitá odobratá pupočníková krv. Mnohé otázky sa týkajú možnosti využitia v dospelosti a rovnako aj bezpečnosti odberu. 

Čo im odpovedáte? Ak začneme hneď prvou otázkou a síce jej využiteľnosťou.
Ide približne o 80 ochorení, v ktorých môže pupočníková krv pomôcť. Dnes je najčastejšie využitie kmeňových buniek pri nádorových ochoreniach krvotvorného systému, pri vrodených a získaných poruchách krvotvorby a metabolizmu, liečbe po chemoterapii rôznych nádorov a autoimunitných ochoreniach. Novú možnosť využitia predstavuje tzv. regeneratívna medicína. Počas rôznych výskumov sa z kmeňových buniek podarilo vypestovať bunky rôznych orgánových systémov, ktoré v budúcnosti bude možné využiť na regeneráciu poškodených tkanív. Napríklad u srdcového svalu, pri liečbe diabetickej nohy, vredov predkolenia, liečbe stavov po cievnych mozgových príhodách, rôznych defektov u chýbajúcich častí kostí, je toho veľa.

Rodičov zaujíma aj situácia na Slovensku. Bola už pupočníková krv použitá aj u nás?
Poznám dokonca príbeh z našej oblasti, keď jedno z troch detí malo leukémiu. Matka si pri pôrode u nás nechala odobrať pupočníkovú krv a tá chorému chlapčekovi pomohla. Rovnako bola vlastná pupočníková krv podaná v USA v rámci klinickej štúdie 2-ročnému chlapcovi zo Slovenska pri liečbe neurologického ochorenia. Máme tu tiež 5 súrodeneckých transplantácií. Okrem toho podľa mojich informácií odišlo zo Slovenska, z našej verejnej banky, 16 transplantátov do zahraničia.

Je odobrané množstvo pupočníkovej krvi dostačujúce na využitie aj pre dospelého človeka?
Veľkosť odberu závisí od viacerých faktorov, napríklad od hmotnosti dieťaťa. Približne 40 % odberov v súčasnosti je však vhodných aj pre dospelých. Počet kmeňových buniek môže ovplyvniť aj technológia a typ odberu.  Ak by bol odber menší, pupočníkovú krv možno „dokombinovať“ napr. kmeňovými bunkami z kostnej drene.

Darovanie pupočníkovej krvi má prísnejšie kritériá ako uskladnenie pre vlastné potreby. Prečo? Kritériá pre darovanie musia byť prísnejšie, lebo pupočníková krv ide do verejného registra, teda je určená pre akéhokoľvek vhodného pacienta vo svete. Garantuje určitú kvalitu a kvantitu transplantátu.

Prečo by ju budúci rodičia mali uchovať pre svoje dieťa?
Pôrod je jedinečnou príležitosťou na bezbolestné a nerizikové získanie kmeňových buniek. Odobrané tkanivá nebudú nikomu, novorodencovi ani matke, chýbať! Tieto bunky sú prípadne použiteľné aj pre vlastných súrodencov darcu, pretože je tu veľká pravdepodobnosť  zhody v potrebných tkanivových znakoch, až 25%.

Kde sa môžu ženy v prípade záujmu dozvedieť viac informácií?
Napríklad pri rozhovore s ich gynekológom, alebo môžu navštíviť aj nový webový portál www.pupocnikovakrv.sk . Tam sa dozvedia všetko, čo potrebujú.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Povedie aj cez tunel, skráti cestu o takmer dvadsať minút.


1 h

Chceli by sme mať slušné úspory, ale chýba nám väčší záujem o riešenia pre zhodnotenie vlastných peňazí.


4 h

Sladké plody brusnice si okrem lahodného koláča spájame i s liečbou ochorení vylučovacej sústavy. Právom.


8 h
Skryť Zatvoriť reklamu