SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Posteľné obliečky

Alebo ako si usteliete, tak budete spať. Takmer polovicu svojho života strávime v posteli a preto je dôležité klásť dôraz na prostredie, ktoré okolo seba máme.

Takmer polovicu svojho života strávime v posteli a preto je dôležité klásť dôraz na prostredie, ktoré okolo seba máme. Nielen kvalitné postele a matrace sú dôležité, nezabúdajme ani na posteľné obliečky, vankúše a paplóny! Neveríte?

Dávame dôraz na vzhľad a praktický materiál ale to nie je všetko.
Pred kúpou porozmýšľajme, čo od kvalitnej posteľnej bielizne, vankúšov a paplónov očakávame.

Posteľné obliečky a ich design
Vyberte si farbu a vzor, tak aby posteľné prádlo ladilo s interiérom.  Moderné spálne vyžadujú jednoduché vzory s geometrickými krivkami ale aj jednoduché kvetinové línie, ktoré navodzujú harmóniu a jednoduchosť. Posteľné obliečky by mali byť vhodne zladené aj s rámom postele.

postelne.obliecky-r196_res.jpg
Posteľné obliečky a ich rozmer
Ani tento moment určite nepodceňujte. Štandardný rozmer paplónov je 135 až 140x200cm. Tí dlhší určite ocenia predĺžené paplóny 220cm a nebudú sa už viac trápiť s nohami vytŕčajúcimi spod periny. V predaji nájdete aj tzv. francúzsky paplón na francúzsku posteľ, väčšinou v rozmere 200x240cm. Túto kúpu si však dobre premyslite vopred, aby ste oň s partnerom v noci zbytočne nezápasili. Vankúše, tak ako bolo u nás zvykom,  majú štandardný rozmer 90x70cm. Väčšina slovenských aj českých výrobcov ponúka obliečky na vankúše práve s týmto rozmerom. Zahraniční výrobcovia ale ponúkajú väčšinou oveľa menšie rozmery, prípadne až 2 návliečky na vankúš. Pred kúpou si preto dobre overte rozmery, aby vás doma pri rozbaľovaní novej posteľnej bielizne nečakalo nepríjemné prekvapenie.

Posteľné obliečky a kvalita materiálu
Materiálové zloženie posteľnej bielizne je jedným z najdôležitejších faktorov. Dbajte na to, aby ste si vždy dôkladne prečítali všetky symboly na obale. Nekupujte veľmi lacné obliečky, pretože sa vám to nemusí oplatiť zvlášť z dôvodu, že veľa polyesterových návliečok sa tvári ako bavlna. Polyester je umelý materiál, ktorý nedýcha a nesaje pot, čo spôsobí, že sa budete pod nimi cítim nepríjemne.
Veľmi vhodné sú preto klasické bavlnené obliečky, obliečky z bavlneného saténu, damaškové obliečky, krepové a flanelové obliečky.


Bavlnené posteľné obliečky  sú jemné, savé, hrejivé, odolajú aj vyšším teplotám prania. Sú viac krčivé ale ak nepoužijete príliš vysoké otáčky a poriadne ich pri sušení vystriete, nebudete mať s ich údržbou žiadny problém.
Posteľné obliečky z bavlneného saténu  sú veľmi kvalitné až luxusné obliečky z čistej bavlny s vysokým leskom, ktorý sa získava špeciálnym mercerovaním - vyhladením bavlny. Sú veľmi jemné, nešmýkajú sa a nechladia ako klasický umelý satén a nie je potrebné ich žehliť. Spĺňajú tie najnáročnejšie požiadavky.
Krepové posteľné obliečky sú obľúbené vďaka svojej špeciálnej úprave a nie je tak potrebné ich žehliť.
Flanelové posteľné obliečky sú zase ideálne do chladnejších miestností na zimu, pretože vás príjemne zahrejú.

Mýty a pravdy o paplónoch a vankúšoch
Radi vetráte periny na slniečku?
Chyba, radšej ich vyperte. Vďaka slniečku zostanú síce nadýchané a pekne voňavé ale zároveň sa stávajú ideálnym miestom pre roztoče. V noci počas spánku totiž vypotíme priemerne pol litra až jeden liter potu a ten vsiakne všade okolo nás: do obliečok, posteľnej plachty, perín a matraca. Vhodné je preto používať matracové chrániče, ktoré ho ochránia, existujú tiež chrániče na vankúš. Najjednoduchšiu údržbu majú paplóny a vankúše z dutého vlákna, ktoré rýchlo a ľahko operiete, minimálne však na 60°C aby sa zničili baktérie a roztoče. Vyberajte tiež vankúše so zapínaním na zips, budete tak môcť náplň jednoducho vymeniť.vankus.dute.vlakno-r816_res.jpgPerové paplóny a vankúše spôsobujú alergie
Nie je to tak, moderné páperové periny splnia aj tie najnáročnejšie požiadavky. Perie je uzatvorené vo veľmi hustej až zdvojenej sýpkovine, ktorá prach neprepustí a práve ten je spúšťačom alergií. Dajú sa dokonca už aj vyprať,  je treba však mať perové paplóny a perové vankúše na to určené, práčku s dostatočným objemom a špeciálnym programom. Zapamätajte si, perie je prírodný materiál, ktorý sa vám pri spaní prispôsobí, duté vlákno bolo a vždy zostane umelé.
perovy.vankus.paplon-r710_res.jpgViac informácií nájdete na stránke www.bytovytextilvesna.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za architektonickým unikátom Apúlie cestujte do mestečka Alberobello.


INZERCIA 12. aug

Západoslovenská distribučná prinavráti koridoru pod VVN vedení v Pečnianskom lese prírodný charakter


INZERCIA 11. aug

Aký je rozdiel medzi palivami na čerpacích staniciach a tými, ktoré poháňajú monoposty F1?


11. aug
SkryťZatvoriť reklamu