SME
Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Posteľné obliečky

Alebo ako si usteliete, tak budete spať. Takmer polovicu svojho života strávime v posteli a preto je dôležité klásť dôraz na prostredie, ktoré okolo seba máme.

Takmer polovicu svojho života strávime v posteli a preto je dôležité klásť dôraz na prostredie, ktoré okolo seba máme. Nielen kvalitné postele a matrace sú dôležité, nezabúdajme ani na posteľné obliečky, vankúše a paplóny! Neveríte?

Dávame dôraz na vzhľad a praktický materiál ale to nie je všetko.
Pred kúpou porozmýšľajme, čo od kvalitnej posteľnej bielizne, vankúšov a paplónov očakávame.

Posteľné obliečky a ich design
Vyberte si farbu a vzor, tak aby posteľné prádlo ladilo s interiérom.  Moderné spálne vyžadujú jednoduché vzory s geometrickými krivkami ale aj jednoduché kvetinové línie, ktoré navodzujú harmóniu a jednoduchosť. Posteľné obliečky by mali byť vhodne zladené aj s rámom postele.

postelne.obliecky-r196_res.jpg
Posteľné obliečky a ich rozmer
Ani tento moment určite nepodceňujte. Štandardný rozmer paplónov je 135 až 140x200cm. Tí dlhší určite ocenia predĺžené paplóny 220cm a nebudú sa už viac trápiť s nohami vytŕčajúcimi spod periny. V predaji nájdete aj tzv. francúzsky paplón na francúzsku posteľ, väčšinou v rozmere 200x240cm. Túto kúpu si však dobre premyslite vopred, aby ste oň s partnerom v noci zbytočne nezápasili. Vankúše, tak ako bolo u nás zvykom,  majú štandardný rozmer 90x70cm. Väčšina slovenských aj českých výrobcov ponúka obliečky na vankúše práve s týmto rozmerom. Zahraniční výrobcovia ale ponúkajú väčšinou oveľa menšie rozmery, prípadne až 2 návliečky na vankúš. Pred kúpou si preto dobre overte rozmery, aby vás doma pri rozbaľovaní novej posteľnej bielizne nečakalo nepríjemné prekvapenie.

Posteľné obliečky a kvalita materiálu
Materiálové zloženie posteľnej bielizne je jedným z najdôležitejších faktorov. Dbajte na to, aby ste si vždy dôkladne prečítali všetky symboly na obale. Nekupujte veľmi lacné obliečky, pretože sa vám to nemusí oplatiť zvlášť z dôvodu, že veľa polyesterových návliečok sa tvári ako bavlna. Polyester je umelý materiál, ktorý nedýcha a nesaje pot, čo spôsobí, že sa budete pod nimi cítim nepríjemne.
Veľmi vhodné sú preto klasické bavlnené obliečky, obliečky z bavlneného saténu, damaškové obliečky, krepové a flanelové obliečky.


Bavlnené posteľné obliečky  sú jemné, savé, hrejivé, odolajú aj vyšším teplotám prania. Sú viac krčivé ale ak nepoužijete príliš vysoké otáčky a poriadne ich pri sušení vystriete, nebudete mať s ich údržbou žiadny problém.
Posteľné obliečky z bavlneného saténu  sú veľmi kvalitné až luxusné obliečky z čistej bavlny s vysokým leskom, ktorý sa získava špeciálnym mercerovaním - vyhladením bavlny. Sú veľmi jemné, nešmýkajú sa a nechladia ako klasický umelý satén a nie je potrebné ich žehliť. Spĺňajú tie najnáročnejšie požiadavky.
Krepové posteľné obliečky sú obľúbené vďaka svojej špeciálnej úprave a nie je tak potrebné ich žehliť.
Flanelové posteľné obliečky sú zase ideálne do chladnejších miestností na zimu, pretože vás príjemne zahrejú.

Mýty a pravdy o paplónoch a vankúšoch
Radi vetráte periny na slniečku?
Chyba, radšej ich vyperte. Vďaka slniečku zostanú síce nadýchané a pekne voňavé ale zároveň sa stávajú ideálnym miestom pre roztoče. V noci počas spánku totiž vypotíme priemerne pol litra až jeden liter potu a ten vsiakne všade okolo nás: do obliečok, posteľnej plachty, perín a matraca. Vhodné je preto používať matracové chrániče, ktoré ho ochránia, existujú tiež chrániče na vankúš. Najjednoduchšiu údržbu majú paplóny a vankúše z dutého vlákna, ktoré rýchlo a ľahko operiete, minimálne však na 60°C aby sa zničili baktérie a roztoče. Vyberajte tiež vankúše so zapínaním na zips, budete tak môcť náplň jednoducho vymeniť.vankus.dute.vlakno-r816_res.jpgPerové paplóny a vankúše spôsobujú alergie
Nie je to tak, moderné páperové periny splnia aj tie najnáročnejšie požiadavky. Perie je uzatvorené vo veľmi hustej až zdvojenej sýpkovine, ktorá prach neprepustí a práve ten je spúšťačom alergií. Dajú sa dokonca už aj vyprať,  je treba však mať perové paplóny a perové vankúše na to určené, práčku s dostatočným objemom a špeciálnym programom. Zapamätajte si, perie je prírodný materiál, ktorý sa vám pri spaní prispôsobí, duté vlákno bolo a vždy zostane umelé.
perovy.vankus.paplon-r710_res.jpgViac informácií nájdete na stránke www.bytovytextilvesna.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Investovať môžete aj vy. Od nízkej sumy.


7 h

Realizáciou rozšírenia sa Eperia zaradí medzi top regionálne obchodné centrá.


7 h

Viete, čo sa od vás očakáva toto leto? Stopercentne exkluzívny letný oddych.


7 h