Pred siedmimi rokmi, konkrétne 19. marca 2005, sa v obchodnom registri Okresného súdu v Žiline zaregistrovala firma SLCP Consulting, s.r.o. Základnou víziou jej zakladateľov bolo založiť prestížnu a uznávanú spoločnosť, ktorá určuje smer a spôsoby konkurencieschopnosti a prosperitu svojich partnerov. Ako svoje poslanie si firma vytýčila zabezpečovať služby a podporu pre priemyselné podniky. Predmetom činnosti SLCP Consulting, s.r.o. sú vzdelávacie, konzultačné a inžinierske činnosti a súvisiaca technická podpora v oblasti zlepšovania podnikových procesov. SLCP Consulting, s.r.o. má akreditáciu na viacero vzdelávacích kurzov. Na realizáciu svojich zámerov spoločnosť vypracovala projekt s dlhým názvom, ale jasným a zrozumiteľným obsahom. Presný názov projektu znie: Konkurencieschopnosť slovenských výrobných podnikov prostredníctvom zvyšovania efektívnosti inovačných procesov a inovačnej výkonnosti.
Bližšie informácie o projekte sme si vypýtali od riadiaceho pracovníka SLCP Consulting, s.r.o., Ing. Mariána Kupku, PhD. a Ing. Miloša Bugana, PhD., ktorým sme položili niekoľko otázok.
Predstavte nám bližšie spomínaný projekt...
Strategickým cieľom projektu je zvyšovanie kvalifikácie zamestnancov slovenských výrobných podnikov v oblasti efektívnosti podnikových procesov a inovačnej výkonnosti. Okrem strategického cieľa však máme rozpracované aj špecifické, medzi ktoré patrí rozvíjanie zručností a schopností zamestnancov prostredníctvom tréningov zameraných na zvyšovanie efektívnosti obchodných činností. Poskytujeme aj tréningy na zvyšovanie efektívnosti vnútropodnikových činností či inovačnej výkonnosti.
Aká je cieľová skupina projektu?
Sú ňou osoby zúčastňujúce sa na aktivitách podnikového vzdelávania v stavebnom, textilnom, elektrotechnickom, strojárskom či chemickom sektore. Máme už viaceré skúsenosti s týmito sektormi. Naša spoločnosť realizovala vzdelávacie aktivity v takých podnikoch, ako je VOLKSWAGEN SLOVAKIA, a.s., Sapa Profily, a.s., SPP – distribúcia, a.s., PSL, a.s., KIA Motors Slovakia, s.r.o., Kinex Bearings, s.r.o., Whirlpool Slovakia, s.r.o., a iné významné podniky.
Kto sa v spomínaných podnikoch zúčastňoval vašich vzdelávacích kurzov?
Boli to napríklad zamestnanci personálnych oddelení, ďalej zamestnanci oddelení priemyselného inžinierstva či oddelení plánovania a riadenia výroby, riadenia kvality, oddelení logistiky, ale aj majstri a tím lídri, ako aj zamestnanci výrobných prevádzok. Ale výstupy z aktivít, ktoré sme zrealizovali, sú použiteľné aj pre širšiu verejnosť. V tomto projekte sme zhrnuli a aplikovali svoje skúsenosti z predchádzajúcich projektov podporených z Európskeho sociálneho fondu.
Kto poskytuje služby podnikom v prípade záujmu?
Naši zamestnanci majú praktické skúsenosti s aktivitami zlepšovania podnikových procesov, vrátane publikačnej činnosti. Niekoľko rokov spolupracujú na projektoch s významnými spoločnosťami. Vyhľadávajú inovačné prístupy tak, aby efekt pre slovenské spoločnosti bol čo najvyšší. Pripravili sme napríklad osnovy akreditovaného vzdelávacieho kurzu ,,Podpora efektívnosti obchodného úseku“ – táto aktivita je zameraná na vytvorenie otvoreného inovatívneho celoživotného vzdelávania vo vzťahu k novým technológiám, inovačným procesom a ich použitiu v praxi. Pre potenciálnych zákazníkov, ktorí by chceli využiť naše služby, máme aj inú, ďaleko rozsiahlejšiu projektovú ponuku, ktorú nájdu na webovej stránke www.slcpconsulting.sk.
Zaujímavými pre podniky by mohli byť aj vaše ďalšie vzdelávacie kurzy z tohto projektu. Spomeňte niektoré z nich...
Je to napríklad vzdelávacia aktivita pod názvom ,,Sedem nástrojov zlepšovania podnikových procesov“ zameraná na analýzu úzkych miest a definovaniu radikálnych návrhov na zlepšenie alebo ,,Zvyšovanie inovačných výkonností podniku“ s definovaním nového prístupu k inováciám procesov.
Aký dopad môže mať podľa vás projekt na tie podniky, ktoré sa doňho zapoja?
Určite bude pozitívny, pretože dôjde k vyškoleniu zamestnancov, čím bude podnik schopný zvýšiť objem nových zákaziek, ale aj zlepšiť svoj vzťah s klientmi. Zapojené podniky získajú najnovšie know-how v oblasti zlepšovania podnikových procesov aj v inovačnej výkonnosti.
Ďakujem za rozhovor. Zuzana Kuglerová
Rozhovor vznikol za účelom zabezpečenia informovanosti a publicity dopytovo – orientovaného projektu: „Konkurencieschopnosť slovenských výrobných podnikov prostredníctvom zvyšovania efektívnosti podnikových procesov a inovačnej výkonnosti,
„Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ“