V Banskej Bystrici, v termíne 26.-27. apríla 2012 odštartuje Medzinárodná konferencia pod názvom V4 Fórum inovatívneho učenia svoj druhý ročník priamo na Univerzite Mateja Bela v úzkej spolupráci s fakultou humanitných vied. Tohtoročné fórum s hlavnou témou Podnikavosť ako kľúčová kompetencia pre život má ambíciu pripraviť pôdu pre plodný dialóg medzi zamestnávateľmi a pedagógmi formálneho i neformálneho vzdelávania, nájsť podnety a možnosti na budúcu spoluprácu.
Skutočnosť, že mladí ľudia sú hnacím motorom inšpiratívnych nápadov a myslenia vybočujúceho zo zabehaného stereotypu, je praxou overená. V súčasnosti ale v štatistikách vyskakujú vysoké čísla o nezamestnanosti čerstvých absolventov. Pri hľadaní vinníka sa obraciame na školy, rodinu, málo príležitostí na stáže a prax počas štúdia zo strany zamestnávateľov. Druhý ročník Medzinárodnej konferencie V4 Fórum inovatívneho učenia otvára priestor na diskusiu medzi viacerými sektormi – pozýva pedagógov, firemných vzdelávačov a HR manažérov, pracovníkov neziskového sektora, úspešných podnikateľov i študentov, aby sa vzájomne inšpirovali k proaktivite, ku kreovaniu nových možností a nápadov na aktívnu spoluprácu.
Fórum sa bude vo svojom programe zaoberať témou rozvoja kľúčových kompetencií mladých ľudí pre prax a krokmi zamestnávateľov, ktoré ich na profesijnú prax môžu pripraviť. Očakávame rozprúdenie diskusie o vzájomnom prelínaní subjektov pri príprave mladých ľudí do pracovnej praxe a do života, ako aj o potrebách a možnostiach jednotlivých sektorov v tejto oblasti a ich vzájomnej interakcii. Pokúsime sa tiež odpovedať si na otázku, ako v zamestnancoch podnietiť podnikavosť v už zabehnutom pracovnom procese.
Medzi hosťami z okolitých krajín V4 privítame dlhoročných vysokoškolských pedagógov a HR konzultantov ako sú Gyula Góda z Maďarska či Marek Guzowski z Poľska. Úspešné projekty spolupráce firmy s mladými ľuďmi predstavia HR manažéri Martina Buhlová z T-Systems Slovakia a Jaroslav Grygar z Ceragon Networks Liptovský Hrádok. O osobné príbehy mladých podnikateľov, ocenených na viacerých fórach, sa prídu podeliť Michal Truban zo spoločnosti WebSupport, Michal Meško z kníhkupectva Martinus.sk, ako aj (ne)podnikateľ Marek Adamov, ktorý vdýchol dušu unikátnemu alternatívnemu priestoru Stanica Žilina-Záriečie.
Účastníci sa môžu tešiť na množstvo interaktívnych workshopov vedených zážitkovou metódou. Vo veľkej outdoorovej simulačnej hre Energy Drive sa na pár hodín stanú projektovými manažérmi riadiacimi proces osídľovania planéty Mars a prevetrajú svoje schopnosti pri riadení náročného projektu sprevádzaného permanentnými zmenami. Následne dostanú možnosť analyzovať svoje kroky spolu s odborníkmi na projektový manažment. Ďalšie simulačné hry nám predstavia päť disciplín vysoko výkonných tímov, kreatívny manažment, vytvoria situácie, v ktorých sa bude treba vyrovnať s výzvou a naznačia, akým spôsobom sa dajú odhaliť silné stránky ľudí, na ktorých chce firma stavať.
Maďarskí kolegovia z nadácie Pressley Ridge predstavia zaujímavé skúsenosti s prácou s deťmi vyrastajúcimi v štátnych zariadeniach. Ako pripraviť tieto deti na reálny život v spoločnosti? Učitelia tiež získajú inšpiráciu, ako sa dá s deťmi zaujímavo pracovať aj pri využití cenovo nenáročných pomôcok. Účastníci sa ďalej dozvedia, ako sa vytvárajú a rozvíjajú funkčné partnerstvá medzi vzdelávacími inštitúciami a firmami, zoznámia sa s výsledkami analýz o uplatniteľnosti absolventov v praxi a tiež príkladmi podpory rozvoja mládeže na rôznych úrovniach – štátnej, regionálnej i miestnej, priamo z úst zástupcov Slovenského inštitútu mládeže - IUVENTA.
Odborný program bude doplnený hravými prezentáciami a súťažami. Tímová súťaž University Challenge v réžii združenia Outdoor Institute umožní účastníkom hneď na začiatku zoznámiť sa netradičnou formou medzi sebou, a tiež s univerzitným prostredím. Inovatívny edukačný projekt BIKE LAB nepochybne zaujme každého. Po Londýne, Sydney a New Yorku, bicyklová energia v „cool“ inštaláciách, projektoch a nápadoch dorazila aj k nám. Vyskúšajme si našliapať elektrinu bicyklovaním a ozvučme si sálu, premietnime film či naštartujme ventilátor. Koľko elektrickej energie vieme vyrobiť vlastnými silami, to si budú môcť účastníci konferencie vyskúšať počas jej prvého dňa 26.4. Bike projekt prináša nezisková vzdelávacia organizácia Orbis Institute.
Konferenciu ukončí spoločná diskusia pri okrúhlom stole na tému : „Kompetencie pre prax – kde a ako ich získať?“
Kompletný program konferencie nájdete na www.experiencia.sk