SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

Starý zlatý štandard a tri zlaté mince – Protected Noble Metals

„Kto má zlato, má vždy peniaze," hovorí Sir Alan Greenspan, bývalý šéf centrálnej banky USA FED.

„Kto má zlato, má vždy peniaze," hovorí Sir Alan Greenspan, bývalý šéf centrálnej banky USA FED.

 

Zlato nezmenilo svoju hodnotu, reálna cena je taká istá.

Predstavte si, že v roku 2001 by ste zdedili tri zlaté mince. Prvú miniete hneď a niečo si za ňu kúpite. Druhú rozmeníte na koruny a peniaze uložíte do banky. Po prechode na euro za ňu dostanete približne 400 €. Tretiu si necháte v zásuvke a vytiahnete ju dnes, aby ste ju minuli. Dostanete za ňu 1600 €. Za tých 1600 € si dnes kúpite približne to isté, čo v roku 2001 za tú prvú zlatú mincu, kým za tú druhú, ktorú ste v roku 2001 rozmenili na papierové peniaze, dostanete štyri krát menej tovaru a služieb.

Pointa spočíva v tom, že papierové peniaze stratili časom svoju reálnu kúpnu silu, kým zlato si ju držalo. „Ak by ste si poslednú zlatú mincu nechali ďalších 10 rokov, som si istý, že by ste si o tých 10 rokov kúpili za ňu to isté, čo dnes, ako aj to, čo pred desiatimi rokmi. A v tom práve spočíva čaro zlata," vysvetľuje Ing. Christian Florio, finančný analytik spoločnosti protected Noble Metals.

 

Starý dobrý zlatý štandard

Prečo je zlato také výnimočné a slúžilo počas celej histórie ako platidlo? Odpoveď je veľmi jednoduchá, zlato sa totiž nedá nedá vyrábať umelým spôsobom ani tlačiť donekonečna ako peniaze. Cenu zlata neovplyvňujú vlády ani politici, ale zdravý nákup a predaj. „Množstvo zlata je vždy rovnaké. Ale dopyt po ňom sa mení,“ dopĺňa, Ing. Martin Mardeus, obchodný riaditeľ spoločnosti protected Noble Metals.

Celosvetový dopyt po zlate stúpol medzi rokmi 2001 až 2007 o 158%. Zásoba novo objavených nálezísk dnes vystačí už iba na najbližších 18 rokov. To isté platí aj pre peniaze. Čím je ich viac v obehu, tým je ich hodnota nižšia. A práve ich vyšší objem v posledných rokoch vyvolal určité anomálie trhu, ktoré viedli k vzniku enormných dlhov a destabilizácie ekonomiky. To všetko sa začalo po roku 1971, kedy zanikol zlatý štandard.

 

Môže byť zlato bublinou?

Politici, bankári a správcovia fondov sa voči zlatu stavajú nepriateľsky. Táto propaganda prebieha už niekoľko desiatok rokov. V dnešnej dobe im neostáva nič iné, len sa neochotne prizerať. Aj napriek tomu, že zlato zvýšilo svoju hodnotu od roku 2001 viac ako 5-násobne, môžeme povedať, že rozhodne nie je bublinou. Jeden z kritických faktorov nárastu je skutočnosť, že za posledných päť rokov sa náklady ťažobných spoločnosti zvýšili až 10-násobne.

Ak chceme hovoriť o nejakej bubline, tak by sme mali porovnať cenu zlata s infláciou. V januári 1980 sa cena zlata vyšplhala na vyše 800 dolárov za uncu. Ak prihliadneme na infláciu k jeho dnešnej cene, malo by to byť 2400 dolárov. Zhruba od tejto úrovne vyššie sa môžeme začať podľa niektorých investorov baviť o tom, či je cena zlata umelo nafúknutá. Rovnako ako na všetkých býčích trhoch aj tu platí, že väčšina cenového nárastu prichádza pred koncom cyklu, tesne pred vrcholom. No od tejto záverečnej mánie sme vzdialení niekoľko rokov.

 

Prečo bude zlato rásť?

Kým bude inflácia rásť aj cena zlata. Kôš tovaru, ktorý stál 100 dolárov v roku 1800, by v roku 1900 stál 102 dolárov. Počas tohto obdobia bol dolár naviazaný na zlato. Dnes by rovnaký kôš stál viac ako 4000 dolárov. Inými slovami dolár stratil viac ako 90% svojej kúpnej sily. 2% inflácia medzi rokmi 1800 a 1900 bola spôsobená zvýšením množstva zlata v obehu (získané novou ťažbou). Meny strácajú svoju kúpnu silu oproti zlatu z jediného dôvodu: zásoba mien rastie rýchlejšie ako zásoba zlata. Zlatá tehlička je jediná forma peňazí, ktorú nemôže vláda umelo znásobiť.

 

Demografia

Ľudstvo každým rokom starne, čo znamená, že žije dlhšie ako ktorákoľvek predchádzajúca generácia. Ich dopyt, ktorý predtým ťahal rast svetovej ekonomiky, sa otočí. Zníži sa dopyt, zredukujú sa výdavky, zlikvidujú sa investície a vyčerpajú sa penzijné fondy, dôchodky a zdravotné benefity. Toto zníži HDP, zvýši nezamestnanosť, zníži vládne výnosy, zvýši rozpočtový deficit a podnieti väčšiu tvorbu peňazí. Toto všetko zníži istotu, znehodnotí meny a výsledkom bude rast ceny zlata.

 

Včera to bolo ideálne, ale dnes to stojí za to

Jedno staré čínske príslovie hovorí: "Najlepší čas posadiť strom bol pred dvadsiatimi rokmi. Druhý najlepší čas je dnes." Pri zlate to platí dvojnásobne, v neistých časoch dokonca trojnásobne. „Za posledných 10 rokov zlato dosiahlo také zhodnotenie ako takmer žiadne iné aktívum, je však zbytočné plakať nad rozliatym mliekom.

Tie isté fundamenty, ktoré platili posledných 10 rokov a stoja za týmto fenomenálnym rastom, dnes sú silnejšie ako kedykoľvek predtým, čo indikuje ešte väčší nárast v nasledujúcom období.“ vysvetľuje Ing.Martin Mardeus, obchodný riaditeľ spoločnosti protected Noble Metals. Stojíme pred rovnakou a pravdepodobne ešte lepšou investičnou príležitosťou. Dnes je práve druhé najlepšie obdobie, kedy začať. To najlepšie bolo pred desiatymi rokmi. Takže správna otázka v tomto prípade neznie kedy, ale ako.

 

Zlatý depozit – elegantné riešenie pre každého

Pri tvorbe produktu Zlatý depozit spoločnosť protected Noble Metals dbala predovšetkým o to, aby vytvorila produkt, ktorý bude mať maximálny úžitok pre klienta. V prvom rade ide o to, že klient nakupuje zlato za veľmi transparentných podmienok a bez skrytých poplatkov, za takmer kilogramovú cenu prerátanú na gram. Pri tomto systéme klient dokáže získať ročne aj niekoľko gramov zlata navyše oproti priamemu nákupu malých tehličiek počas životnosti zmluvy a tým nadobudnúť reálny majetok v zlate.

Ďalšia pridaná hodnota je profesionálna správa a zázemie silnej spoločnosti, teda bezpečnosť zverených prostriedkov. Netreba zabudnúť na maximálnu flexibilitu produktu, ktorý sa automatický prispôsobuje momentálnej situácií klienta.

 

Protected Noble Metals, Landererová 1, 811 09 Bratislava. Telefón 02/33553041, Web: http://sk.protected-nm.com/

 

Tento článok nepredstavuje informácie o obchodníkovi s drahými kovmi, jeho poskytovaných službách, ochrane majetku zákazníka, rizikách a pod. Má len informatívny charakter a nepredstavuje ponuku investičného zlata. Investícia do zlata obsahuje riziko kolísania aktuálnej hodnoty investovanej čiastky a výnosov z nej a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej čiastky. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pripravte sa na folklórny zážitok s magickým výhľadom.


3 h

S týmto predplatným si odomknete SME.sk až na 6 zariadeniach.


INZERCIA 3 h

Častejšia potreba tankovať môže poukazovať na oveľa vážnejší problém.


5. aug
SkryťZatvoriť reklamu