Dňa 7. júna 2012 sa na Súkromnom gymnáziu FUTURUM uskutočnilo stretnutie študentov, pedagógov a milovníkov ruskej kultúry s vynikajúcou lektorkou, zástupcom riaditeľa Puškinovho múzea v Moskve, doktorkou filologických vied, akademičkou Nataliou Ivanovnou Michajlovou a kandidátom filologických vied Dmitrijom Nikolajevičom Vaščenkom. Hostí srdečne privítala riaditeľka gymnázia Mgr. Eleonóra Kochanová. Na prednáške - Puškin v ruskej kultúre - Natalia Ivanovna veľmi pútavo porozprávala o živote a tvorbe ruského básnika, prozaika a dramatika, zakladateľa novodobej ruskej literatúry, o menej známych stránkach jeho biografie, o jeho rodine, detstve a záľubách.
Alexander Sergejevič Puškin sa narodil 6. júna v roku 1799 ako druhé dieťa ruského šľachtica Sergeja Ľvoviča a Anny Osipovnej, ktorá bola vnučkou černocha Ibrahima Hannibala, krstného syna a obľúbenca cára Petra Veľkého. Zomrel v roku 1837, keď zaslepený žiarlivosťou a intrigami, vyprovokoval súboj s Georgesom d´Anthésom.
Knihy tohto autora spájajú ľudí rôznych vekových skupín, vierovyznaní i národov. V sovietskych časoch sa 6. jún slávil ako Puškinov sviatok poézie. V súčasnosti nesie názov Puškinov deň Ruska. Nový sviatok sa oficiálne začal sláviť v roku 1998.
Študenti a hostia so záujmom počúvali vynikajúcu lektorku, ktorá už 45 rokov pracuje v múzeu A.S. Puškina a skúma život a tvorbu majstra ruského slova. Publikácie Natalie Ivanovny sú výsledkom jej vedecko-výskumnej práce. Jej knihu o vrcholnom diele Puškina - „Eugen Onegin“ aj s autogramom dostalo gymnázium ako dar do knižnice.
V tom istom čase sa uskutočnil aj odborný seminár pre učiteľov ruského jazyka - „ Nové slová v ruskom jazyku.“ Prednášal na ňom kandidát filologických vied, vedecký pracovník Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave, Dmitrij Nikolajevič Vaščenko. Učitelia ohodnotili seminár veľmi pozitívne a dohodli sa na ďalšej spolupráci.
Po ukončení seminára a prednášky sa hostia so skupinou študentov a učiteľkou ruského jazyka vybrali na exkurziu po Trenčíne. Po prehliadke historických budov, múzea, kostolov a pamiatok sa Dmitrij Nikolajevič a Natalia Ivanovna rozlúčili so slovami: „Aké je to krásne a útulné mesto a akí sú tu milí ľudia!