INZERCIA

Puškin na Súkromnom gymnáziu FUTURUM v Trenčíne

Študenti, pedagógovia a milovníci ruskej literatúru sa stretli s akademičkou Nataliou Ivanovnou Michajlovou a kandidátom filologických vied Dmitrijom Nikolajevičom Vaščenkom.

Dňa 7. júna 2012 sa na Súkromnom gymnáziu FUTURUM uskutočnilo stretnutie študentov, pedagógov a milovníkov ruskej kultúry s vynikajúcou lektorkou, zástupcom riaditeľa Puškinovho múzea v Moskve, doktorkou filologických vied, akademičkou  Nataliou Ivanovnou Michajlovou a kandidátom filologických vied Dmitrijom Nikolajevičom Vaščenkom.  Hostí srdečne privítala riaditeľka gymnázia Mgr. Eleonóra Kochanová. Na prednáške - Puškin v ruskej kultúre - Natalia Ivanovna veľmi pútavo porozprávala o živote a tvorbe ruského básnika, prozaika a dramatika, zakladateľa novodobej ruskej literatúry, o menej známych stránkach  jeho biografie, o jeho rodine, detstve a záľubách.                                    

Alexander Sergejevič Puškin sa narodil 6. júna v roku 1799 ako druhé dieťa ruského šľachtica Sergeja Ľvoviča a Anny Osipovnej, ktorá bola vnučkou černocha Ibrahima Hannibala, krstného syna a obľúbenca cára Petra Veľkého. Zomrel v roku 1837, keď zaslepený žiarlivosťou a intrigami, vyprovokoval súboj s Georgesom d´Anthésom.

Knihy tohto autora spájajú ľudí rôznych vekových skupín, vierovyznaní i národov. V sovietskych časoch sa 6. jún slávil ako Puškinov sviatok poézie. V súčasnosti nesie názov Puškinov deň Ruska. Nový sviatok sa oficiálne začal sláviť v roku 1998.

Študenti a hostia so záujmom počúvali vynikajúcu lektorku, ktorá už 45 rokov pracuje v múzeu A.S. Puškina a skúma život a tvorbu majstra ruského slova. Publikácie Natalie Ivanovny sú výsledkom jej vedecko-výskumnej práce. Jej knihu o vrcholnom diele Puškina - „Eugen Onegin“ aj s autogramom dostalo gymnázium ako dar do knižnice.

V tom istom čase sa uskutočnil aj odborný seminár pre učiteľov ruského jazyka - „ Nové slová v ruskom jazyku.“ Prednášal na ňom kandidát filologických vied, vedecký pracovník Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave,  Dmitrij Nikolajevič Vaščenko. Učitelia ohodnotili seminár veľmi pozitívne a dohodli sa na ďalšej spolupráci.

Po ukončení seminára a prednášky sa hostia so skupinou študentov a učiteľkou ruského jazyka vybrali na exkurziu po Trenčíne.  Po prehliadke historických budov, múzea, kostolov a  pamiatok  sa Dmitrij Nikolajevič a Natalia Ivanovna  rozlúčili so slovami: „Aké je to krásne a útulné mesto a akí sú tu milí ľudia!

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Naše finančné družstvo dokončilo rekonštrukciu budovy

Členovia družstva investovali do starej budovy, ktorú zmenili na nepoznanie. Práce na rekonštrukcii sa už skončili.

Tlačové správy

Spoločnosť HB Reavis uzavrela partnerstvo s CIC

Spoločnosť HB Reavis oznámila uzavretie partnerstva s Cambridge Innovation Center (CIC).

Tlačové správy

Bude rok 2018 rokom kryptomien?

Na to sa snažili odpovedať študentom SPU v Nitre známi finanční analytici Martin Vlachynský a Ronald Ižip.

Tlačové správy

Spolupráca SPU v Nitre s Tishreen University v Sýrii

Výskum aridných zón a suchých pôd, ako aj mobility študentov a pedagógov boli predmetom rokovaní sýrskej delegácie na pôde SPU.