SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Kupujete staršie bývanie: počítajte s rekonštrukciou

Chcete si vylepšiť svoje bývanie? Potom je čas na rekonštrukciu. Ešte predtým, než sa navlečiete do pracovného odevu si poriadne premyslite, čo by ste chceli v byte vylepšiť.

V prípade, že ste pri kúpe nehnuteľnosti nepozerali na novostavby či stavebné pozemky, ale dali ste prednosť staršiemu bytu, či domu sa na rekonštrukciu musíte pripraviť o niečo lepšie. Základom je vedieť, čo všetko chcete rekonštruovať a pokiaľ sa jedná o väčšie úpravy, je nutné navštíviť stavebný úrad.

Je dobré vedieť: Pre stavebné a údržbové práce postačí ohlásenie stavebnému úradu. Pokiaľ sa zasahuje do nosných konštrukcií napr. vybúranie otvoru pre dvere je potrebné získať stavebné povolenie. Menší úpravy sa nemusí ani hlásiť (natieranie okien, dverí, výmena dlažieb,…).

Čo priniesť na stavebný úrad?

Stavebný úrad požaduje projektovú dokumentáciu pôvodného a nového stavu. Samotnú realizáciu si môžete urobiť svojpomocne, ale na špecifické práce je lepšie povolať odborníka. S odbornou formou sa uzatvárajú zmluvy o diele, ktoré obsahujú presný rozsah prác a pri nesprávne vykonanej práci je možnosť reklamácie.

Pripravte sa na:

Chystáte sa búrať? V takomto prípade musíte počítať so stavebným odpadom, ktorý musíte odstrániť. V prípade vyšších podlaží je potrebné počítať s odstránením odpadu pomocou sklzu prípadne likvidácii po častiach a ideálne je mať k dispozícii kontajner.

Pri zásahu do nosných stien je dôležitý statický posudok konštrukcie. Po odstránení nevhodných stien môžete začať s budovaním nových priečok.

Náš tip:
Pre rozdelenie priestoru môžete zvoliť dva spôsoby: mokré murovanie alebo suché murovanie.
Mokré murovanie je tradičný spôsob murovanie priečok. Tento spôsob si vyžaduje viac práce a je vhodný v prípade, že chcete inštalovať ťažšie predmety ako napr. WC, či umývadlo.
Suchá výstavba je vhodnou voľbou v prípade malého zaťaženia pôvodnej konštrukcie. Pozitíva tejto techniky je samotná menšia váha priečky, rýchla montáž či ľahšie vedenie inštalácie.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

23 h

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan

Tropické pláže, more, pamiatky, africké safari. Kde hľadať skvosty Zanzibaru?

22. jan