Francúzska cudzinecká légia operovala na územiach mimo Európy, zväčša vo francúzskych kolóniách. Bola to armáda zahraničných dobrovoľníkov, legionárom sa mohol stať ktokoľvek. Po odslúžení minimálne troch rokov získaval francúzske občianstvo.
Obuv Palladium začala testovať francúzska légia v nehostinných podmienkach severnej Afriky a pohoria Atlas v roku 1947. Topánky sa osvedčili, pričom prešli skúškou v púštnych, horských, ale aj mestských podmienkach. Alžírsko bolo viac ako sto rokov domovom Francúzskej cudzineckej légie a preto sa kvalita obuvi Palladium osvedčila v tých najextrémnejších terénoch.
Čechoslováci v cudzineckej légii
Česi a Slováci masívne vstupovali do francúzskej cudzineckej légie po roku 1938 a neskôr po skončení 2. svetovej vojny. Do légie v ´39 roku vstúpil aj J. Gabčík, ktorý neskôr uskutočnil operáciu Anthropoid a likvidáciu R. Heydricha.Po 2. svetovej vojne slúžilo v légii viac ako 2000 čechoslovákov. Väčšina z nich utiekla pred komunistickým pučom vo februári 1948. Fyzicky zdatných prijali do légie a rovno nasadili do vojny v Indočíne proti Vietnamcom.
Štvrtina z nich v tejto vojne padla. Išlo o najväčší konflikt, kde boli našinci nasadení po 2. svetovej vojne. Francúzi spočiatku na bojovom poli dominovali, avšak neskôr, po úspešnom ťažení komunistov Čínou a ich masívnej materiálnej podpore Vietnamcov sa po roku 1950 situácia obrátila. Vietnamci nakoniec dobyli niektoré Francúzske pevnosti a tí sa z územia stiahli. Bojovať tu zostali Američania. Medzi rokmi 1948-1954 padlo vo Vietname okolo 500 čechoslovákov cudzineckej légie, asi 114 ich padlo do zajatia, pričom asi štvrtina zajatie prežila.
Na boje v roku 1950 neskôr spomínal jeden z účastníkov, Otakar Hašek: „Z pevnosti jsme mezitim dostali rozkaz zaujmout palebne postaveni a držet se až do konce. Francouzove použivali k odraženi utoku Vietnamců všech druhů letadel, což jim nepomohlo a Vietnamci dne 18. zaři 1950 dobyli Dong Khe. Tento boj stal Francouze v Dong Khe 180 mužů mrtvych a 60 jich bylo zajato.
V obraně našeho postu jsme ze 13 zůstali jen čtyři, z nichž dvěma se podařilo uprchnout zpět. V te době jsem si myslil, že již z toho nevyvaznu živ, neboť od francouzskych instruktorů jsme byli informovani, že jak nas Vietnamci dostanou, tak nam uřiznou hlavy. Toto věděl každy z nas, a proto jsme se branili do posledni chvile. Ja sam jsem ještě těsně před zajetim hodil několik granatů v mista, kde jsem se domnival, že jsou Vietnamci.“ Viac o nasadení načich vojakov v Indočíne sa dočátate v knihe a článkoch Ladislava Kudrnu: Bojovali a umírali v Indočíně (2010).
Pôvodne do cudzineckej légie prijímali vrahov, väzňov, odporcov režimu a zločincov rôzneho druhu. Výcvik žoldnierov bol omnoho náročnejší, ako pri najelitnejších jednotkách vojska. Cieľom bolo využiť ľudskú zlobu proti potenciálnemu nepriateľovi.
Slávne heslo cudzineckej légie vystihovalo tvrdosť výcviku a bojové nasadenie: „Francúzom sa legionár stáva nie prijatou krvou, ale krvou, ktorú obetuje!“ Krvi Čechov a Slovákov bolo v légii preliatej nesmierne veľa. Odrzkadluje to túžbu,s akou chceli získať nové občanstvo po nástupe zločineckého režimu v bývalom Československu.
Zdroje: http://kudrnaweb.psm-net.cz/legionari.pdf;
http://www.ustrcr.cz/data/pdf/pamet-dejiny/pad1002/023-043.pdf;
http://www.ustrcr.cz/data/pdf/pamet-dejiny/pad1004/042-058.pdf