SME
Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

Dovolenka na internete - individuálne alebo cez cestovku?

Niektorí cestovatelia alebo dovolenkári sa zvyknú dušovať, že nikdy necestujú cez cestovku, ale výlučne individuálne.

Niektorí cestovatelia alebo dovolenkári sa zvyknú dušovať, že nikdy necestujú cez cestovku, ale výlučne individuálne. Je ale dovolenka organizovaná individuálne vždy výhodnejšia ako cez cestovnú kanceláriu? Individuálne zloženie pobytu letenka + hotel môže byť výhodné v niektorých prípadoch, napr. ak do danej lokality existuje spojenie nízkonákladovými leteckými spoločnosťami. Častokrát je však paušálny pobyt touroperátora zahŕňajúci všetky služby (dopravu, ubytovanie, stravu, transfery a pod.) cenovo výhodnejší, niekedy sú dokonca všetky tieto služby spolu lacnejšie ako samotná cena letenky u leteckého dopravcu rezervovaná individuálne. Ako to spoznám?

pr-verne-490x90-r449.jpg

Doporučujeme aj pri individuálnom cestovaní a skladaní pobytu porovnať tiež aktuálnu cenu touroperátora (CK). Netreba sa pritom báť, že pobyt cez cestovku musí byť niečo organizované. Vo väčšine prípadov môže rezervácia letenky alebo pobytu cez CK ušetriť aj individuálnemu cestujúcemu zaujímavé sumy. A najmä netreba zabudnúť, že cestovnú kanceláriu ako individuálny cestujúci nepotrebujeme kvôli tomu aby nám niečo organizovala, ale z jednoduchého dôvodu – môže to byť pre nás výhodný zdroj rezervácie leteniek alebo hotela, výhodnejší ako napr. samotná letecká spoločnosť. Napríklad charterové letenky touroperátorov z Viedne na Kanárske ostrovy bývajú bežne aj o 100-300 eur lacnejšie ako tie isté letenky kupované prostredníctvom leteckej spoločnosti. Najmä ak sa chce cestovka zbaviť posledných voľných leteniek, ktoré musí leteckej spoločnosti tak či tak zaplatiť ak má u nej garantovanú kapacitu.

Do krajín, kde je napríklad ťažšia alebo žiadna dostupnosť nízkonákladovými leteckými spoločnosťami ako je napríklad Egypt, Maroko či Tunisko, môže byť kompletný pobyt CK cenovo výhodnejší ako samotná letenka na pravidelnej linke. Pri iných destináciách, vrátane exotických krajín, majú zasa CK aj na pravidelných linkách ceny leteniek v neverejnej, tzv. nego, IT alebo touroperatorskej tarifnej triede, ku ktorým bežný cestujúci nemá prístup a môžu byť viazané napr. podmienkou leteckej spoločnosti na kúpu letenky spolu s hotelom. Rozdiel v cene takejto letenky oproti verejne dostupným triedam sa môže pohybovať rádovo v desiatkach ale aj stovkách eur.

pr-prasa-300x200-r837.jpg

“Niekedy sa trošku usmievam pri kategorickom tvrdení niektorých kamarátov, ktorí si nevedeli predstaviť kúpu pobytu cez cestovnú kanceláriu a všetky dovolenky si riešili individuálne sami na internete“, uvádza Pavol Mladý, riaditeľ online dovolenkového portálu www.verne.sk. “Keď som im ukázal niektoré príklady z ich konkrétnych ciest ako ušetriť peniaze a pritom sa nijako cestovke neviazať, objavili tiež čaro možností, ktoré majú cestovky na internete k dispozícii. Takže teraz naďalej cestujú individuálne, sami si online pobyty rezervujú, ale vyberajú si letenky, hotely alebo celé pobyty podľa aktuálnej výhodnosti a bez obáv, ak je najvýhodnejšia možnosť práve od cestovky a nie priamo od hotela alebo leteckej spoločnosti”.

Výhodou rezervácie hotela cez cestovku aj pri individuálnej ceste môžu byť nielen špeciálne touroperátorske ceny, ale tiež ďalšie zľavy, ktoré CK bežne ponúkajú. Okrem klasických zliav typu last minute alebo first moment, ktoré sú dostupné okrem dovolenkových pobytov aj pre rezerváciu samotného hotela z balíka služieb CK, sú pre vybrané termíny častokrát k dispozícii bonusy typu 7=6, 14=12, 12=10 a pod., ktorými poskytujú cestovky niekoľko nocí na hoteli zdarma. Tieto zľavy môžu byť zvlášť výhodné pri kratších, napr. víkendových  pobytoch v európskych metropolách ako Paríž, Barcelona či Londýn, kde zľava typu 4=3 alebo 3=2 znamená nielen 1 noc zadarmo, ale aj zaujímajú dodatočnú zľavu 25-33% z ceny hotela, ktorú mala cestovka už aj tak výhodnú.

pr-otaznik-300x300-r633.jpgVýhodou pre individuálneho cestujúceho sú tiež skladačky typu tzv. dynamic packaging, ktorými cestovné kancelárie dávajú automatizovane dohromady aktuálne najvýhodnejšie ceny leteniek a hotelov na dennej báze bez ohľadu na to, či sú to neverejné alebo verejne dostupné ceny. Funguje to na podobnom princípe ako napríklad rybí trh kde je každé ráno čerstvá ponuka práve vylovená rybármi. Dynamic packaging môže byť skladačkou letenky a hotela, ale tiež kompletným dovolenkovým balíkom vrátane transferu z letiska na hotel, služieb delegáta a podobne. Pobyt, ktorý by si takto (zvyčajne časovo náročne) individuálny cestujúci sám skladal, zvládne počítač za niekoľko sekúnd a okamžite ponúkne dostupné možnosti. “Online dovolenka na internete poskytuje množstvo výhod a netreba sa obávať, že pobyt rezervovaný cez cestovku znamená nejaké organizované šialenstvo. Samozrejme, aj tu si treba uvedomiť, že dovolenka na internete neznamená automaticky tiež dovolenku online. Väčšinu z uvedených výhod nájdeme a využijeme pri porovnaní najvýhodnejších možností len na stránkach, ktoré poskytujú online rezervácie v reálnom čase, ako je napríklad www.verne.sk”, dodáva Pavol Mladý.

 

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Shell predstavil svoju stratégiu rozvoja Powering Progress, ktorá v sebe spája enviromentálne aj spoločenské ciele.


10 h

Sladké, extra veľké maliny či melóny bez jadierok nájdete v BILLA.


12 h

Jesenné cesty do exotiky sa oplatia teraz. Pomôžeme vám ich získať so zľavou.


INZERCIA 23 h
SkryťZatvoriť reklamu