SME
Piatok, 13. december, 2019 | Meniny má Lucia
INZERCIA

Parfumy - čo ste o nich ešte nevedeli

Parfumy sa stali našou každodennou súčasťou a používa ich už takmer každý z nás. Parfumy si prešli dlhú cestu naprieč históriou a dnes ich máme omnoho lacnejšie než boli kedysi vďaka umelým esenciám.

Parfumy sa stali našou každodennou súčasťou a používa ich už takmer každý z nás. Parfumy si prešli dlhú cestu naprieč históriou a dnes ich máme omnoho lacnejšie než boli kedysi vďaka umelým esenciám.

Štipka histórie

Parfumy majú svoj začiatok v Egypte kde boli používané spočiatku na balzamovanie ľudí. Neskôr sa obetovali božstvám a až tak si ich dávali vyrábať samotní panovníci. Svoje by o tom vedela povedať nielen božská Kleopatra ktorá dokázala vôňami očariť mužov, ale napríklad aj Nefertiti. Tá si pravidelne natierala telo vonnými olejmi zo vzácnych kvetov a santalového dreva.

Gréci neskôr vylepšili egyptské recepty – začali pridávať korenie a keďže dokázali odlievať sklo vznikali rozličné flakóny (najčastejšie v tvaroch zvierat). Zlatú éru zažili parfumy najmä v časoch smotánky. V tom čase sa síce kráľovské dvory prehýbali pod plnými stolmi, no hygiena bola podstatne zanedbaná. Šľachta si tak voňavú pokožku kupovala formou voňaviek ktoré boli v niektorých oblastiach hodnotnejšie než samotné zlato.

Vraví sa, že dvor kráľa Ľudovíta XV. bol dvorom parfumov. V jeho dome údajne nevoňali len obliečky, všetko oblečenie či kúpeľňa, ale dokonca i služobníctvo, nábytok a záhradný nábytok. Viacej o histórii parfumov si môžete prečítať na webe www.najparfumy.sk

Priemyselná revolúcia a dnešok

Priemyselná revolúcia priniesla zmeny aj v parfumoch aj kozmetike. Drahé prírodné látky nahradili umelé esencie čo rapídne znížilo ceny parfumov.

V súčasnosti poznáme mnoho vôní a je skutočne náročné vybrať si tú správnu. Do parfumérie by ste sa však nemali vyberať ráno – čuch sa ešte „nezobudil“, a tak by ste nemuseli správne ucítiť všetky tóny parfumu.

Zopár rád a zaujímavostí

Parfum by ste mali nanášať na miesta kde máte pod kožou najviac krvných vlásočníc pretože iba tak vydrží na pokožke najdlhšie a všetky zložky parfumu sa môžu plne rozvinúť. Ide napríklad o miesta ako zápästie, lakťová jamka, krk alebo pokožka tesne pri vlasoch.

Toaletná voda by sa správne mala nanášať na oblečenie lebo na pokožke obvykle dlho nevydrží. Pokiaľ chcete byť neprehliadnuteľná a sexy mali by ste si podľa odborníkov na vône zaobstarať parfum obsahujúci pižmo. Táto látka údajne pôsobí na mužov ako afrodiziakum.
Nezabúdajte, že rovnaký parfum môže na každom voňať odlišne pretože sa zmiešava s individuálnou vôňou pokožky každého jedného z nás.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 miliónov čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Kam na výlet so svojimi známymi

Darovať možete aj kúsok Slovenska.

Tlačové správy

First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely

First moment zľavy do Turecka očakáva veľa dovolenkárov. Ušetrite za top hotely.

Tlačové správy

Slovenské Vianoce kedysi a dnes

Aké boli a aké sú Vianoce dnes.