SME
Piatok, 23. august, 2019 | Meniny má Filip
INZERCIA

Oplatí sa čakať s kúpou bytu?

Kúpiť či nekúpiť byt. Ak aj vy si kladiete takúto otázku, potom vedzte, že je zrejmé najvyšší čas. Pozrite sa, čo na to hovorí trh s realitami.

Pokles ceny štvorcového metra bytu, či už v rámci novostavieb, alebo starších bytov, predstavuje oproti roku 2008 zlacnenie o 322 eur. Teda 2% pokles cien. Podľa odborníkov by do konca roku v už spomínaných krajoch (Bratislava, Košice) mohlo dôjsť až k poklesu do 5%.

Tu je však dôležité podotknúť, že kým v hlavnom meste sa ceny nehnuteľností pohybujú okolo 1 600 eur za štvorcový meter, v metropole východu je to o čosi menej než 954 eur za štvorcový meter. Na reality a teda i stavebné pozemky výrazne vplýva vývoj dlhodobej krízy v eurozóne.

V médiách sa však objavili aj prognózy na možný nárast cien nehnuteľností. V strednodobom horizonte možno očakávať mierny nárast cien v súlade s rastom príjmov obyvateľstva. Ďalším faktorom, ktorý by v budúcich rokoch mohol tlačiť na rast, je pokles výstavby nových domov a bytov, ktorá je asi o polovicu nižšia ako v roku 2008.

Kedy kúpiť byt?

Ak by ste radi investovali do vlastného bývania, je na to zrejme ten správny čas. V prípade, že plánujete nehnuteľnosť kúpiť k účelom prenajímania, môžete ešte chvíľu počkať.

Ceny bytov (vzhľadom k aktuálnym informáciám z realitného trhu) každým mesiacom mierne klesajú. K tomu je základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky na historickom minime. Úrokové sadzby hypoték by tak podľa odhadov nemali už ďalej klesať.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta

Nestihli ste ešte dovolenku? Vyberajte si z lákavých ponúk na konci sezóny.

Tlačové správy

Mimoriadny úspech na medzinárodnej súťaži v Číne

Slovenská technická univerzita v Bratislave opäť dokázala, že vie konkurovať univerzitám na svetovej úrovni.

Tlačové správy

Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami

Podľa psychológov patria spomienky na jedlo medzi tie najsilnejšie.