SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Oplatí sa čakať s kúpou bytu?

Kúpiť či nekúpiť byt. Ak aj vy si kladiete takúto otázku, potom vedzte, že je zrejmé najvyšší čas. Pozrite sa, čo na to hovorí trh s realitami.

Pokles ceny štvorcového metra bytu, či už v rámci novostavieb, alebo starších bytov, predstavuje oproti roku 2008 zlacnenie o 322 eur. Teda 2% pokles cien. Podľa odborníkov by do konca roku v už spomínaných krajoch (Bratislava, Košice) mohlo dôjsť až k poklesu do 5%.

Tu je však dôležité podotknúť, že kým v hlavnom meste sa ceny nehnuteľností pohybujú okolo 1 600 eur za štvorcový meter, v metropole východu je to o čosi menej než 954 eur za štvorcový meter. Na reality a teda i stavebné pozemky výrazne vplýva vývoj dlhodobej krízy v eurozóne.

V médiách sa však objavili aj prognózy na možný nárast cien nehnuteľností. V strednodobom horizonte možno očakávať mierny nárast cien v súlade s rastom príjmov obyvateľstva. Ďalším faktorom, ktorý by v budúcich rokoch mohol tlačiť na rast, je pokles výstavby nových domov a bytov, ktorá je asi o polovicu nižšia ako v roku 2008.

Kedy kúpiť byt?

Ak by ste radi investovali do vlastného bývania, je na to zrejme ten správny čas. V prípade, že plánujete nehnuteľnosť kúpiť k účelom prenajímania, môžete ešte chvíľu počkať.

Ceny bytov (vzhľadom k aktuálnym informáciám z realitného trhu) každým mesiacom mierne klesajú. K tomu je základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky na historickom minime. Úrokové sadzby hypoték by tak podľa odhadov nemali už ďalej klesať.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

22 h

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan

Tropické pláže, more, pamiatky, africké safari. Kde hľadať skvosty Zanzibaru?

22. jan