SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Koľko stáli nehnuteľnosti v roku 2011?

Ekonomická kríza sa prejavuje v celej EU. Výnimkou nie je ani Slovensko a jeho trh s realitami. Ceny nehnuteľností sa stále orientujú na pomer dopytu a odbytu, čo má za následok, že klesajú.

FAKTY: Ceny nehnuteľností na Slovensku v roku 2011 opäť klesali. Sumárne klesli o 3,1% oproti minulému roku. Po započítaní inflácie klesli ceny realít na Slovensku za rok o 7%.

Kde sa býva za menej?
Veľký boom zažívali v posledných rokoch bytové novostavby v dobre dostupných lokalitách vo väčších mestách. Pravdou je, že byty v daných nehnuteľnostiach nepatria do skupiny „lacné“. Pre ľudí, ktorí majú zálusk na podnájom je vhodnou voľbou starší (zrekonštruovaný) byt v centre.

Ak ale plánujete rodinu, vlastné bývanie je viac než vhodné. V takom prípade prichádza do úvahy ako jedna z možností kúpa resp. stavba domu. Nehnuteľnosti tohto typu postupne stúpajú na popularite.

Ako sú na tom pozemky?

Stavebné pozemky sú v súčasnosti jednou s mála investícií, ktorej cena aspoň výraznejšie neklesá. Čo je dobrá správa pre ich majiteľov, už horšia pre ľudí, ktorí sa chcú presťahovať do domu alebo aspoň zhodnotiť svoje voľné finančné prostriedky.

Kúpiť či nekúpiť?


Ako sa teda zachovať pri ponuke na kúpu pozemku? Ako investícia sú takéto reality vhodné za určitých podmienok. Vždy totiž záleží na cene a konkrétnej lokalite.

Z tohto pohľadu môžu byť zaujímavé reality v blízkosti väčších miest. Napr. ceny v okolí hlavného mesta smerom na Stupavu sa pohybujú od 66 až po 400 eur za m². Trochu menej finančne náročné sú reality v Ružomberku, Zvolene, či Marine, kde sa ceny pozemkov pohybujú v mierne nižšom rozmedzí.

Ako si vyhliadnuť pozemok?

Prvým kľúčovým parametrom je klasifikácia parcely ako stavebného pozemku. Ten má oveľa vyššiu cenu ako bežná orná pôda. Ďalším lákadlom je vybavenosť inžinierskymi sieťami. Najlepšie je mať všetky potrebné siete čo najbližšie k budúcemu obydliu, ich predlžovanie totiž výrazne zvyšuje náklady na výstavbu. Tu možno hovoriť až o 100% rozdiele v cenách medzi dobrými a nepripravenými lokalitami

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

DOXX ako špecialista na stravné prináša stravovanie pre živnostníkov vo forme balíka s najžiadanejšími službami.

22 h

Slovenská investičná skupina pôsobí na trhu od roku 2009.

22. jan

Tropické pláže, more, pamiatky, africké safari. Kde hľadať skvosty Zanzibaru?

22. jan