SME
Piatok, 13. december, 2019 | Meniny má Lucia
INZERCIA

Kedy prezuť pneumatiky na aute?

Každý majiteľ osobného automobilu pozná povinnú výmenu pneumatík. Tú je nutné urobiť podľa zákona dvakrát ročne – pred zimou a po zime. Kedy je však dezén už opotrebovaný a na konci svojej životnosti?

Každý majiteľ osobného automobilu pozná povinnú výmenu pneumatík. Tú je potrebné urobiť dvakrát ročne – pred zimou a po zime. Kedy je ten najlepší čas? Kedy je však dezén už opotrebovaný a na konci svojej životnosti?


Vhodný čas prezúvania
Pracovníci v pneuservisoch zažívajú každoročne nával vodičov, ktorí si nechali výmenu pneumatík a diskov na poslednú chvíľu. Mnohí totiž čakajú až na prvý napadaný sneh. To však podľa mechanikov nie je to najrozumnejšie riešenie. Okrem toho, že strácate čas v dlhých radoch medzi ostatnými vodičmi, nikdy neviete kedy prvý sneh padne a vás tak môže prekvapiť tesne pred odchodom do práce. Vaša jazda potom bude neistá a zaiste aj plná nervozity. Radšej si výmenu naplánujte a do servisu sa objednajte včas.
Ideálne je meniť letné pneumatiky za zimné v čase, keď sa vonku teplota trvalo drží pod siedmimi stupňami. Zimné potom vymeňte za letné ak bude teplota trvale pri hranici desiatich stupňov.
Výmena je pre vaše auto a bezpečnosť jazdy veľmi dôležitá. Ak si napríklad v lete necháte zimné pneumatiky, na teplom a suchom asfalte budú omnoho skôr opotrebované. Navyše sa zhoršia aj jazdné vlastnosti: predĺži sa brzdná dráha a celkové ovládanie auta bude o čosi ťažšie.


Skratka DOT a životnosť pneumatík
DOT kód označuje ako staré sú kupované pneumatiky. Obvykle je tento údaj vyrazený na bočnici. Prvé dve čísla sú týždeň a zvyšné dve značia rok (napríklad 0609 = šiesty týždeň v roku 2009). Platí nepísané pravidlo, že pneumatiky staršie ako päť rokov by sa nemali používať. Pri kontrole pneumatík nezabudnite tiež skontrolovať svoje disky. Hliníkové disky tu majú výhodu – sú voči korózii odolnejšie ako plechové.


Hĺbka dezénu
Skôr než zájdete do pneuservisu je dobré poznať stav svojich pneumatík. Pokiaľ je dezén opotrebovaný viac než povoľuje norma nezostáva vám nič iné, len zakúpiť nové. Kedy je ale ešte použiteľný a kedy už takáto pneumatika na cesty nepatrí?
Riadiť sa treba podľa zákona a ten vraví, že dezén na letných pneumatikách môže byť ošúchaný do 1,6 milimetra a na zimných do 4 milimetrov. Jazda na viac ojazdených je nebezpečná, a to predovšetkým na mokrej vozovke (vzor na pneumatike už nevie odvádzať vodu vďaka čomu nastávajú šmyky).

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 miliónov čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Kam na výlet so svojimi známymi

Darovať možete aj kúsok Slovenska.

Tlačové správy

First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely

First moment zľavy do Turecka očakáva veľa dovolenkárov. Ušetrite za top hotely.

Tlačové správy

Slovenské Vianoce kedysi a dnes

Aké boli a aké sú Vianoce dnes.