INZERCIA

Na Slovensku žije s rodičmi viac ako polovica mladých

Slovensko patrí medzi krajiny s vyššou mierou preľudnenosti.

Na základe medzinárodných porovnaní patrí Slovensko medzi krajiny s vyššou mierou preľudnenosti. Za preľudnenú sa podľa hodnotenia EÚ považuje domácnosť, v ktorej pripadá na 1 obytnú miestnosť viac ako 1 osoba. Na Slovensku miera preľudnenosti dosahuje 40% z celkovej populácie, čo je v porovnaní s priemerom krajín EÚ dvojnásobne viac (20%).

V tomto ukazovateli sú na tom lepšie aj susedia z Českej republiky (cca 23%). "Zaujímavosťou tiež je, že s rodičmi žije až 2-krát viac mladých Slovákov, ako je tomu v krajinách EÚ(27,5%) alebo v krajinách Eurozóny (26,5%)," dodáva Marek Gábriš analytik ČSOB. Vo veku 25-34 rokov žije s rodičmi totiž na Slovensku až 52% ľudí.

Na Slovensku na tom nie sme najlepšie ani v rámci porovnania počtu bytov na 1000 obyvateľov. U nás pripadá na 1000 obyvateľov 326 bytov, v Poľsku je to 348 bytov, v Maďarsku 429 bytov a v Rakúsku 436 bytov. Opačným extrémom je napríklad Španielsko, kde v jednom obydlí bývajú v priemere len dvaja obyvatelia. Podobne je na tom Portugalsko, Fínsko či Francúzsko.

Demografická krivka Slovenska tiež ukazuje, že skupina ľudí vo veku 25-39 rokov, teda potenciálni záujemcovia o bývanie, je veľmi početná a takmer historicky najvyššia (asi 1,3 mil. osôb). Otázkou teda zostáva, či budú Slováci ochotní riešiť otázku svojho bývania a ako to prípadne ovplyvní realitný trh v budúcnosti.

"Pre oživenie záujmu by bol zrejme potrebný trvalejší solídny ekonomický rast, zlepšenie situácie na trhu práce, priaznivejšie hodnotenie budúcnosti obyvateľmi (sentiment) a ochota zadlžiťsa pri riešení bytovej otázky," dodáva analytik.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku

S kartu Mastercard World od VÚB Banky nezačnete dovolenku na preplnenom letisku, ale v pohodlí letiskových VIP salónikov.

Tlačové správy

Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne

Útulný domov je výsledkom správnej teploty a vlhkosti.

Tlačové správy

Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť

Nový prípravok Cys-Control Fort spája viaceré účinné látky a pomáha aj pri chronických ťažkostiach.