SME

Avanade je miesto pre ITčkárov, ktorí chcú rásť

Kto je tajomná stálica technologického sveta a čo v nej ľudia vlastne robia?

Počuli ste už niekedy o IT spoločnosti Avanade? Pravdepodobne nie. Nejde o značku, ktorá by bola v technologickom svete v našej zemepisnej šírke príliš viditeľná. Napriek tomu pre túto firmu, ktorá vznikla v roku 2000, pracuje po celom svete 15 tisíc ľudí. Podľa časopisu Computerworld patrí Avanade medzi najlepších globálnych zamestnávateľov v IT odvetví. Málokto vie, že k tejto „tajomnej“ firme patrí aj 135 ľudí, ktorí sedia v priestoroch bratislavskej pobočky spoločnosti Accenture. Do leta by k nim mali pribudnúť desiatky ďalších. Čo vlastne ľudia v Avanade robia a ako sa vo firme pracuje, priblížil senior manažér Milan Krajňák.

Prečo nie je značka Avanade u nás veľmi známa?

Avanade je spoločný podnik firiem Accenture a Microsoft, ktorý vznikol s cieľom skombinovať silné technologické portfólio Microsoftu a výborné schopnosti Accenture poskytovať služby, vrátane vývoja softvéru, aplikačného outsourcingu a biznis poradenstva. Avanade možno u nás nie je taký známy brand, lebo hoci z Bratislavy poskytujeme služby už skoro desať rokov, firma na Slovensku nemá právnu formu. Všetci patríme pod slovenskú pobočku Accenture. Ďalší dôvod môže byť, že sa v rámci Avanade špecializujeme výlučne na technológie Microsoftu a robíme zväčša pre zahraničných zákazníkov. Venujeme sa napríklad riešeniam pre riadenie vzťahov so zákazníkmi, pre biznis inteligenciu, pre obchodnú spoluprácu a komunikáciu, robíme aj integráciu aplikácií, ale najviac vyvíjame softvér na zákazku. V poslednom čase napríklad aj pre mobilné zariadenia.

Znamená to, že Avanade má v Bratislave výlučne developerov a testerov, ktorí vyvíjajú pre zahraničie to, čo dostanú nalinajkované z centrály?

Určite nie, sú medzi nami takisto technologickí architekti, máme biznis analytikov, ktorí sa bavia s klientmi o funkčných stránkach softvéru a samozrejme, máme aj projektových manažérov, ktorí zodpovedajú za celkovú dodávku, prípadne aj aktívne spolupracujú na získavaní nových projektových príležitostí.

Avanade má veľké delivery centrá v Indii a na Filipínach. Ako sa vám vo vnútornej konkurencii darí?

Naša odlišnosť a zároveň aj prednosť je geografická a kultúrna blízkosť v európskom kontexte, a s tým spojená vyššia agilita a flexibilita. Ak treba, nemáme problém byť na druhý deň povedzme v Londýne, alebo v Amsterdame. Ako som hovoril, naši ľudia sú zapojení aj do obchodných príležitosti a do návrhu riešení, ktoré vyvíjame, preto je užitočné, ak sa vedia podľa potreby s klientmi aj stretnúť. Darí sa nám dobre, o čom svedčí aj náš rast. Za ostatného poldruha roka sme počet zamestnancov zdvojnásobili a naďalej hľadáme desiatky nových kolegov.

Takáto expanzia nie v dnešnej ekonomickej klíme typická.

To je pravda, ale my sa na nedostatok práce rozhodne nesťažujeme. Robíme pre zaujímavé zahraničné firmy, napríklad pre nadnárodný papierenský koncern, ktorý má fabriku aj na Slovensku, alebo pre veľkého medzinárodného telekomunikačného operátora.  No hoci sa nám darí, hľadáme príležitosti a oblasti aj pre budúci rast. V súčasnosti napríklad v rámci pilotného projektu s popredným globálnym výrobcom mobilných telefónov vyvíjame a testujeme aplikácie pre platformu Windows Phone 8.

Nie je dizajn a vývoj firemného softvéru nudný?

Môže sa to tak javiť, ale nerobíme nudné veci. Napríklad v rámci podnikových portálov sa venujeme aj sociálnemu computingu, čiže umožňujeme, aby portál neslúžil firme iba na manažment a publikovanie obsahu, ale aj pre internú sociálnu komunikáciu a kolaboráciu. Čiže integrujeme do firemných portálov prvky známe zo sociálnych sietí ako je Facebook, či už ide o profily zamestnancov, diskusné fóra, chatovanie, alebo videokonferencie. Takisto začíname robiť aplikácie pre smartphony, takže robíme aj sexi veci.

Konkurencia na trhu práce v oblasti IT je na rozdiel od iných odvetví vysoká. Ako dokážete ľudí udržať vo firme dlhšie ako zopár rokov?

Jeden predpoklad je zaujímavá práca, o ktorej som hovoril. Okrem toho, pre ITčkárov sú v zamestnaní veľmi dôležité možnosti kariérneho rozvoja a dobrá pracovná atmosféra. U nás majú ľudia oveľa lepšie možnosti rásť, či už odborne alebo kariérne, ako v miestnej firme. Môžu si vyskúšať analytické role priamo u klientov v Londýne či v Bruseli. Chodia na kvantá školení, získavajú rôzne certifikáty, pracujú v medzinárodných tímoch na globálnych projektoch, majú prístup k najnovším technológiám – preto napokon Avanade získala vlani od Microsoftu štyri globálne partnerské ocenenia. Okrem toho, ak by ste sa aj mňa spýtali, prečo tu pracujem 8 rokov, tak určite aj kvôli dobrým kolegom a atmosfére, ktorá nie je príliš formálna.

Ako môže kariérne postupovať novic, ktorý príde do Avanade?

Povedzme, že niekto začne na pozícii seniorného programátora. Ak má predpoklady, čiže neovláda len technológie, ale vie aj komunikovať, má „ťah na bránu“, môže mať po roku na starosti okrem technických vecí aj menší tím programátorov. Neskôr má šancu pokročiť na úroveň tímového lídra, , kde už zodpovedá povedzme za 10 až 12 ľudí a okrem technickej práce má na starosti aj aktivity súvisiace s projektovým manažmentom, ako napríklad odhady prácnosti konkrétnych úloh, ich plánovanie a sledovanie, štandardný projektový reporting a podobne. Seniorný systémový analytik môže mať pod sebou väčší tím ľudí a zodpovednosť za kompletný manažment projektu až po dodanie. Máme človeka, ktorý sa v priebehu šiestich rokov postupne prepracoval z juniornej pozície na manažéra a má v Avanade na starosti rozvoj schopností ľudí. Nielen lokálne, ale v oblasti, na ktorú sa špecializuje aj na nadnárodnej úrovni.

Aké predpoklady by mal spĺňať kandidát, ktorý by chcel u vás pracovať?

Sú dva profily ľudí, ktorých hľadáme. Prvá skupina sú seniornejší ITčkári, ktorí majú už skúsenosti s Microsoft technológiami ako sú .Net, SharePoint či MS Dynamics CRM. Ak má niekto dvoj a viacročné skúsenosti, vieme ho do našej pyramídy napasovať na rolu, v ktorej nebude iba vyvíjať softvér. Druhý profil sú juniori, vrátane absolventov niektorej technickej univerzity, ktorí poznajú základné princípy vývoja softvéru a v ideálnom prípade už majú nejakú skúsenosť s Microsoft technológiami. Máme zaujímavý tréningový program, takže vo veľkej miere si vieme ľudí vychovať a vzdelať sami. Ako ďaleko to dotiahnu, záleží už potom iba na nich.

Čo by mal urobiť kandidát, ktorý by mal záujem vyskúšať si kariéru u vás na vlastnej koži?

Všetky informácie o možnostiach IT kariéry, ako aj voľných pozíciách nájdu kandidáti na www.accenture.sk/avanade. Nevyhnutným minimom je samozrejme zaslanie životopisu na adresu recruitment.ba@accenture.com, na ktorú môžu smerovať aj akékoľvek otázky týkajúce sa zamestnania v našej firme. Tí, ktorí sú na facebooku môžu tiež kliknúť na “Accenture na Slovensku”.  

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vydajte do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vyryté do kameňa.


INZERCIA 7 h

Elektronický predpis liekov predstavuje významný krok v oblasti digitalizácie zdravotníctva.


INZERCIA 7 h

Pláže biele a jemné ako múka a miesta, kde sa mieša vôňa mora s arómou miestnych plodov.


INZERCIA 18 h
SkryťZatvoriť reklamu