SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

IKEA je zelenšia aj vďaka ZSE Energia

Bratislava 14. novembra (TASR-OTS) - Jana Hrubcová, PR manažérka IKEA Bratislava, o ekologických víziách ikony bytového dizajnu Ingvar Kamprad, zakladateľ IKEA, otvoril svoju prvú ...

Bratislava 14. novembra (TASR-OTS) - Jana Hrubcová, PR manažérka IKEA Bratislava, o ekologických víziách ikony bytového dizajnu

Ingvar Kamprad, zakladateľ IKEA, otvoril svoju prvú predvádzaciu miestnosť takmer pred 60 rokmi. Ako sa zrodil nápad vyrábať a predávať nábytok?

Ingvar Kamprad už ako päťročný začal predávať susedom zápalky. Keď mal 17 rokov, použil svoje prvé peniaze na založenie firmy. IKEA pôvodne predávala perá, peňaženky, rámy na obrazy, stolové prestieranie, hodinky, bižutériu a nylónové pančuchy. V roku 1948 zaradila do sortimentu nábytok. O tri roky neskôr Ingvar Kamprad vydal prvý IKEA katalóg, v ktorom videl príležitosť predávať nábytok vo veľkom. V roku 1953 otvoril vo švédskom Älmhulte prvú predajnú výstavu nábytku, čo bol pre IKEA zlomový moment. Dnes je na svete 338 obchodných domov IKEA.

Ako je to s energetickou náročnosťou obchodného domu v Bratislave?

Snažíme sa maximálne znižovať vplyv našej činnosti na životné prostredie. Pri rozširovaní obchodného domu IKEA sme napríklad zlepšili jeho tepelnú izoláciu, čo prinesie až 30-percentnú úsporu energií. Vyhrievanie a chladenie budovy zabezpečuje tepelné čerpadlo, na splachovanie toaliet využívame podzemnú vodu, osvetlenie zabezpečujú LED zdroje, osvetlenie parkoviska riadi inteligentný digitálny systém.

Ako hodnotíte spoluprácu so ZSE Energia? Je pre vás ekológia rovnako dôležitá aj pri dodávke elektriny?

So ZSE spolupracujeme od roku 1991, keď v Bratislave vyrástol prvý obchodný dom IKEA. Od ZSE Energia odoberáme elektrinu, ktorá je vyrobená aj z obnoviteľných zdrojov. Rovnako ako ekológia je pre nás dôležitá spoľahlivosť. A tu sa naše postoje so ZSE Energia stretli.

ZSE Energia ponúka na trhu už aj plyn. Čo hovoríte na združenú dodávku elektriny a plynu?

Tento rok ZSE Energia zvíťazila vo výberovom konaní na dodávku plynu pre IKEA na rok 2013. Dala najlepšiu ponuku, a preto veríme, že sme sa rozhodli správne.

www.zse-energia.skUPOZORNENIE:Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.mš glTento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


20 h

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.


INZERCIA 1. júl

Letná kupónová a SMS súťaž o 3 letecké zájazdy v celkovej hodnote 10 000 €.


INZERCIA 1. júl
SkryťZatvoriť reklamu