SME
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Kvalitná káva, naučme sa ju rozoznávať

Pili ste už tú najkvalitnejšiu kávu? Viete ako chutia kávy z jednotlivých krajín, napríklad z Guatemaly, Kostariky alebo Brazílie? Zopár informácií o káve sa dozviete aj v tomto článku!

Tento článok vznikol na základe rozhovoru s majiteľkou firmy FRAU, s. r. o., ktorej poslaním je učiť ľudí pripravovať tú najkvalitnejšiu kávu, poradiť im ktorú kávu si kúpiť a ktorá je pre koho najvhodnejšia. Za niekoľko rokov  naučili mnoho ľudí, ako sa správne pripravuje Espresso, Cappuccino, Caffe latte a pomohli  im nájsť „tú ich“ značku kávy z ich širokého sortimentu. Káva, ktorú predávajú, patrí k najlepším na svete - sú to nielen  odrodové kávy, ktoré pochádzajú vždy len z jednej krajiny alebo len z jednej plantáže, ale sú to aj rôzne výberové zmesi káv tých najlepších svetových značiek. Tie sú zložené buď iba z kávových zŕn Arabica alebo v kombinácii so zrnom Robusta. Rozdiel medzi kávovým zrnom Arabica a Robusta je hlavne v náročnosti na pestovanie. Arabica sa častejšie pestuje vo vyšších nadmorských výškach ako Robusta, je potrebné sa o ňu viac starať a je chúlostivejšia. Chuť oboch odrôd je tiež rozdielna:  Arabica je silnejšia, je to chuťovo výraznejšia káva, s miernym náznakom kyslosti a niekedy aj s vôňou čokolády. Robusta má vyšší obsah kofeínu ako Arabica, paradoxne však zjemňuje chuť kávy a pridáva navyše espresso káve aj vysokú krásnu penu. Znakom kvalitnej kávy sú starostlivo vyberané kávy so zárukou kvality a aj rovnomerne pražené zrná, neprepálené, majú byť celé, neporušené a bez rôznych nečistôt. Nekvalitné a lacné kávy sú kávy druhej a tretej  kategórie, zrnká sú prepražené, prepálené, s prídavkom kamienkov, drievok a iných nečistôt.  Zrnká sú aj neúplné a dolámané. Takáto nekvalitná a prepálená káva vôbec nie je zdraviu prospešná a nečistoty  v nej často pokazia aj ten najlepší kávovar alebo mlynček na kávu.

caffe vergnano

Zo širokého sortimentu káv Vám odporúčame:

Brazília

Brazílska káva je orechová, sladká, s nízkym obsahom kyslosti, vytvára neobyčajné horkosladké a čokoládové chute.  Charakteristická je bohatou penou a mohutným telom. Na jazyku chutí sladkasto, harmonicky, je s orechovým nádychom. Brazília sa zaraďuje medzi kávové giganty. Je to kráľovná káv, vhodná na pitie aj ráno na prázdny žalúdok.

Guatemala

Je to intenzívna káva s nádherne plným telom. Lahodne sladká vôňa výrazne pripomína karamel. V chuti cítiť sladkú čokoládu s náznakom jemnej trpkosti. Celkovo silný dojem vyvažujú jemné tóny zrelého bobuľového ovocia. Nakoniec ostáva v ústach limetková, čistá a vyvážená chuť. Vyšší obsah kyselín pomáha tráveniu, preto je Guatemala vynikajúca po jedle.


Nicaragua 

Nicaragujská káva patrí medzi najjemnejšie na svete. Je lahodná, chuťovo vyvážená a veľmi aromatická. Najznámejšie produkčné oblasti sú Managua, Matagulpa alebo Jinotega, ale káva sa pestuje aj na miestach ako Madriz alebo Nieva Segovia.

Honduras

Káva z Hondurasu má medovo sladkú arómu, citrusovú chuť, príjemnú aciditu a fantastickú vôňu. Kávy z Hondurasu sú menej známe a vypestované a predávané množstvá honduraskej kávy nie su veľké.

Keňa

Káva z Kene je aromatická, má plnú a bohatú chuť. Objavujú s a v nej ovocné, mierne korenisté a vínne tóny. Má krásnu vôňu a  príjemnú chuť. Je to špičková, najjemnejšia a najlepšia káva pestovaná na východoafrickom pobreží. Vysoko je hodnotená aj u odbornej verejnosti.

Afrika

Afrika dáva svetu veľmi zaujímavé kávy nevšedných chutí. Africké kávy sú považované za najdivokejšie a chuťovo najbohatšie. Kávu, hlavne Arabiku,  produkuje Jemen, Etiópia, Keňa, Uganda, Burundi, Rwanda, Tanzánia, Malawi, Zambia a Zimbabwe na východnom pobreží a Robustu produkujú viac krajiny na západnom pobreží Afriky, ako Namíbia, Angola, Sierra Leone.

Costa Rica

Káva sa pestuje na Centrálnej planine pri San José, hlavného mesta Kostariky. Produkuje sa tu len odroda Arabika v nadmorských výškach nad 1500 m nad morom. Rozvíja sa do ozajstnej chuťovej plnosti, má jemnú, hodvábnu a pritom bohatú, jemne kyselkavú chuť s robustným výzorom a čokoládovým nádychom.

Kolumbia

Kolumbijská káva je známa po celom svete svojou jemnosťou a príjemnou miernou chuťou. Má stredné telo a harmonickú chuť a horkosť (anglicky bright). Kolumbijská káva je ručne zbieraná a spracovávaná vždy mokrou cestou, a aj preto sa vyznačuje svojou jemnosťou.

fantinoV predajni FRAU nájdete aj  taliansku kávu značky FANTINO,  vždy ručne praženú, ktorá je doslova „ovešaná“ zlatými medajlami z najrôznejších súťaží káv v Taliansku. Sú veľkými podporovateľmi štýlu SLOW FOOD (opak FAST FOOD) a preto ju ponúkajú v mnohých typických reštauráciách a v špeciálnych gastronomických obchodoch v Taliansku. Fantino pripravuje a balí rôzne, veľmi vydarené zmesi v baleniach od 250 g až po 1000 g.

Fantino zmes Gusto Antico

Je to najlepšia a najkvalitnejšia káva značky Fantino, zmes 100% zŕn typu Arabica z rôznych plantáží sveta, táto káva je sladká a veľmi aromatická. Má nízky obsah kyselín, preto je vhodná na pitie na prázdny žalúdok.

Fantino zmes Super Bar

Je to veľmi obľúbená káva, zložená z káv z viacerých plantáží sveta. Má plnú a vyrovnanú chuť, je krásne aromatická, s nízkym obsahom kyselín. Pomer zŕn: Arabica 80% a Robusta 20%.

Fantino zmes Extra Bar

Najpredávanejšia káva značky Fantino, určená je hlavne pre bary a kaviarne, ale môžete si ju vychutnať aj u Vás doma alebo vo firme. Má hustú penu, výraznú ale jemnú arómu, vyhrala niekoľko medzinárodných súťaží kávy, je vyrovnaná a má lahodnú nerušivú chuť. Pomer zŕn: 90% Arabica a 10% Robusta.

Fantino zmes Miscela Espresso

Má trvácnu a silnú vôňu a vyšší obsah kofeínu, preto je vhodná hlavne na ráno, prebudí a „nakopne“ Vás. To všetko pri jemnej chuti a takmer žiadnej kyseline. Obsah zŕn: 80% Arabica a 20% Robusta.

V krásnej špecializovanej predajni FRAU Bratislava nájdete v sortimente aj svetoznámu kávu značky Vergnano. Caffe Vergnano je firma s dlhou a vzácnou históriou.  Je to najstaršia talianska značka kávy. Vznikla ešte v roku 1882, založil ju Domenico Vergnano - starý otec dnešných majiteľov, keď založil malú drogériu v stredovekom mestečku Chieri, nachádzajúcom sa na úpätí turínskych hôr.  V širokom sortimente značky Vergnano sa nachádza zrnková káva, mletá káva, do vankúšikov balená „E.S.E.“, (pods) vhodná do pákových kávovarov a taktiež rôzne druhy kapsúl s kávou a s čajmi,  do kávovarov značky Vergnano.

Zo sortimentu značky Vergnano pre Vás vyberáme:

Caffe Vergnano zmes Miscela Oro Bar

Je to výberová zmes kávy typu Arabica (v zložení 100%)  z rôznych plantáží sveta. Je to najznámejšia káva značky Vergnano, používaná aj v gastronómii, varia z nej kávu v slávnych kaviarňach Vergnano po celom svete. Je lahodná, má ale plnú a výraznú chuť, ktorá prekvapí Vaše chuťové bunky svojou celistvosťou a jemnosťou zároveň, má stredný obsah kyselín a nižší obsah kofeínu.

Caffe Vergnano Espresso Bar

Je to jedna z najchutnejších a najvyrovnanejších káv značky Vergnano. Táto výberová zmes káv z rôznych plantáží sveta má jemne korenistú chuť a výraznú arómu. Je to jedna z najobľúbenejších zmesí značky Vergnano. Má mierny obsah kofeínu. Vhodná je pre každého a  na každú príležitosť, vďaka vyváženému obsahu kyselín a výbornému pomeru Arabiky 90% a Robusty 10%.

Caffe Vergnano Gran Aroma Bar

Je to zmes káv z rôznych plantáží sveta. Jej chuť je veľmi ľahká ale aromatická a zmyselná, má vysokú penu a aj vyšší obsah kofeínu, vďaka vyššiemu obsahu Robusty (asi 20%). Uvarená v šálke intenzívne rozvoniava.

Jednou z najnovších v sortimente Vergnano je Vergnano Biologická káva

Je to  zmes BIO káv z rôznych plantáží sveta, vysoko kvalitná, zaručene ekologicky pestovaná, kontrolovaná od výsadby kávovníka až po zber a praženie, bez použitia akýchkoľvek hnojív, pesticídov a iných chemikálií. Má jemnú, mandľovú chuť, rozplýva sa na jazyku svojou ľahkosťou, cítiť chuť čokolády a má nádhernú, exotickú vôňu.

Caffe Vergnano Aromia Mio Delicato

Aroma Mio Delicato je výberová zmes káv, ktorá obsahuje cca 99% kávy odrody Arabiky a štipku Robusty - kvôli vyššej pene. Je to zmes odrôd Arabiky z Guatemaly, Santo Domingo a Brazílie a je určená klientom, ktorí ocenia jej harmonickú a jemnú chuť s akcentmi čokolády a medu a s nízkym obsahom kyselín.

Dúfame, že sme Vám týmto článkom pomohli zorientovať sa vo svete kávy a že vyberiete „tú svoju“. Odborníci z predajne FRAU Vás radi privítajú vo svojom modernom ale útulnom priestore v Apollo Business Centre 1, na Prievozskej ulici v Bratislave.  Kliknite na www.frau.sk a dozviete sa viac. Niektoré naše kávy nájdete aj v predajni CAFFETTERIA na Lenárdovej ulici v Bratislavskej Petržalke. Príďte nás navštíviť a vychutnajte si tie najlepšie kávy sveta, určite si nájdete kávu, ktorá Vám bude naozaj chutiť.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 33 695
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 367
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 743
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 353
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 233
 6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 4 780
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 479
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 3 144
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

CK Wachumba ako prvá prináša revolučnú novinku, ktorá uľahčí prácu animátorom.


INZERCIA 22 h

Úloha zamestnávateľa na kolísavom pracovnom trhu v súvislosti s udržaním si kvalitných pracovníkov je veľmi široká.


31. mar

Prečo sa rozhodli míňať práve teraz?


INZERCIA 31. mar
SkryťZatvoriť reklamu