SME
Nedeľa, 15. december, 2019 | Meniny má Ivica
INZERCIA

Spoločný účet partnerov je IN

Prieskum medzi partnermi: Ako riešite rodinné financie?

Slovenské domácnosti majú rady kompromisy - 58 % respondentov si myslí, že v rozhodovaní o financiách majú doma obaja rovnako silné slovo. Ak by sme sa pozreli na vec iba z pohľadu žien, tak 31 % z nich si myslí, že rozhoduje hlavne ona a 56 % že spoločne. Z pohľadu mužov je to trochu inak, pretože iba 24 % z nich si myslí, že má doma hlavné slovo a 60 % z nich tvrdí, že sa rozhodujú spoločne.

• Teóriu o kompromisnom správaní slovenských domácností potvrdzuje aj fakt, že až 70 % z nich má zriadenú spoločnú kasu. Iba 30 % si drží svoje prostriedky separátne.

„Spoločné kasy majú najmä domácnosti vo veku od približne 30 rokov. V tom čase väčšinou prichádzajú deti, manželky strácajú príjem a zriadenie spoločného rozpočtu je takmer nevyhnutné. Zvyk následne v domácnostiach pretrváva i v ďalších rokoch. K separátnemu riadeniu financií sa už partneri vrátia len málokedy,“ povedal Marek Tomeš, špecialista na prieskumy Prima banky.

• Spoločné riadenie financií najmenej funguje v domácnostiach v BA kraji, kde ho má iba 56 % respondentov a 44 % sa stará o financie samostatne.

• Najčastejším spôsobom riadenia spoločných financií je účet v banke. 65 % domácností, ktoré majú spoločnú kasu, má zriadený spoločný účet v banke. 16 % ďalších domácností využíva účet niektorého z partnerov na riadenie spoločných financií. Hotovosť používa približne 14 % dopytovaných domácností.

• Najčastejšie sa partneri spoločne rovnakým dielom podieľajú na rozhodnutí o výdavkoch na zábavu (ktorá logicky musí baviť oboch) – 84 %, ďalej o výbere dovolenky (81 %) a celkovo pri väčších výdavkoch (elektronika, bývanie a pod). Najmenej spoločných rozhodnutí sa realizuje pri výdavkoch na potraviny, len 48 % - tie sú doménou žien.

• Z pohľadu mužov majú oni väčšie slovo v porovnaní so ženami pri rozhodovaní o poistení (36 %), telekomunikačných službách (28 %), nákupe spotrebičov a elektroniky (21 %), ukladanie úspor do banky (21 %) a pri riešení záležitostí týkajúcich sa bývania (18 %).
• Z pohľadu ženy rozhodujú ony suverénne viac o potravinách (55 %), výdavkoch na deti (33 %) a zariaďovaní domácnosti (26 %).

• Najviac sa partneri v slovenských domácnostiach vedia zhodnúť vo výdavkoch na potraviny. Až v 54 % domácností nevznikajú kvôli výdavkom na tento druh tovarov konflikty. Pravdepodobne preto, že muži nechávajú túto oblasť najmä na partnerky a samozrejme aj vzhľadom na výšku jednorazových výdavkov, ktoré sú v porovnaní s tovarmi dlhodobej spotreby nižšie. Podpriemerný počet konfliktov vzniká aj pri ukladaní peňazí do banky.
• Najkonfliktnejšou oblasťou z pohľadu slovenských partnerov je zariaďovanie domácností. Konflikty však našťastie aj podľa odpovedí respondentov vznikajú skôr zriedkavo. V zásade ani zariaďovanie domácnosti nerealizujeme až tak často.

Výsledky vyplývajú z telefonického prieskumu, ktorý pre Prima banku zrealizovala agentúra 2Muse na vzorke 800 respondentov.

Prima banka Slovensko, a.s., pôsobí na trhu od roku 1993. Je jednotkou na trhu v poskytovaní služieb pre mestá a obce. V súčasnosti sa zameriava najmä na rozvoj retailového bankovníctva. V súlade s touto dlhodobou stratégiou zvyšuje dostupnosť služieb pre klientov rozširovaním siete pobočiek a bankomatov. S počtom obchodných miest 81 je piatou najväčšou bankou na Slovensku. Jej klienti majú k dispozícii 137 bankomatov. Pri svojich produktoch a procesoch sa zameriava najmä na jednoduchosť, rýchlosť a výhodnosť.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 miliónov čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Lámete si hlavu nad vianočným darčekom?

Prekvapte obsahom. Darujte čítanie od SME.sk na celý rok.

Tlačové správy

Kam na výlet so svojimi známymi

Darovať možete aj kúsok Slovenska.

Tlačové správy

First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely

First moment zľavy do Turecka očakáva veľa dovolenkárov. Ušetrite za top hotely.