INZERCIA

DNA testy plodu z krvi matky

Testy DNA sú dnes všeobecne známe: hádam každý vie, že DNA testami sa identifikujú páchatelia (prípadne obete) závažných trestných činov, že sa využívajú na spoľahlivé určenie sporného otcovstva.

Testy DNA sú dnes všeobecne známe:  hádam každý vie, že DNA testami sa identifikujú páchatelia (prípadne obete) závažných trestných činov, že sa využívajú na spoľahlivé určenie sporného otcovstva, že majú nezastupiteľnú úlohu pri diagnostike genetických ochorení, a využívajú sa aj v mnohých iných súvislostiach.

Menej známe je, že testy DNA možno vykonať aj u ešte nenarodeného dieťaťa. Treba však získať jeho DNA. Donedávna existovali iba invazívne metódy ako DNA plodu získať: odber plodovej vody (amniocentéza), alebo odber tzv. chóriových klkov, súčasti placenty. Lenže tieto procedúry nie sú každej tehotnej matke po vôli, a navyše sú spojené s istým – hoci veľmi nízkym – rizikom potratu.

dna test

Už takmer 15 rokov je známe, že DNA plodu sa nachádza aj v krvi tehotnej matky, a to vo forme krátkych fragmentov, plávajúcich voľne v plazme, teda nie vnútri buniek (kde sa DNA zvyčajne nachádza). Lenže donedávna neboli k dispozícii metódy, ktoré by umožňovali túto DNA odlíšiť od DNA samotnej matky a využiť ju na genetický test. Zvrat nastal až keď genetika vyvinula nové revolučné postupy, založené zväčša na metódach, umožňujúcich nesmierne rýchle čítanie genetickej informácie v DNA, ktoré sa súborne nazývajú „sekvenovanie novej generácie“. Tieto metódy zrýchlili v priebehu posledných niekoľkých rokov „čítanie“ DNA viac ako tisícnásobne.

Nedávno sa v Olomouci konalo medzinárodné vedecké sympózium o možnostiach využitia voľnej DNA plodu v krvi matky na neinvazívne prenatálne DNA testy. Zúčastnil sa na ňom aj objaviteľ voľnej DNA plodu v krvnom obehu matky, profesor Dennis Lo z univerzity v Hongkongu, spolu s väčšinou popredných svetových odborníkov v tejto problematike. Ukázali, že po odbornej stránke je problém genetického testovania plodu pomocou analýzy DNA, získanej z krvi tehotnej matky v zásade vyriešený. Metódy sa postupne zavádzajú do praxe. Mnohé pracoviská ich už bežne vykonávajú, a niektoré ich ponúkajú aj na komerčnej báze.

dna testy

Prekvapujúco veľký záujem je o prenatálny DNA test otcovstva z krvi matky. Jeho spoľahlivosť sa dnes už blíži spoľahlivosti testu, založeného na odbere plodovej vody. Veľmi rýchlo rastie aj úspešnosť DNA testov, odhaľujúcich chromozómové poruchy plodu (napr. Downov syndróm) pomocou analýzy krvi matky, a to už vo veľmi včasných štádiách tehotnosti. Iné typy genetických porúch plodu sa zatiaľ z krvi matky diagnostikovať zväčša nedajú, ale aj v tejto oblasti je rýchly pokrok.

Je potešiteľné, že tieto revolučné metódy prichádzajú aj na Slovensko. Bratislavské pracovisko DNAtest, s.r.o., ktoré už mnoho rokov vykonáva DNA testy otcovstva a iných typov príbuznosti, DNA testy chromozómových porúch a iné testy DNA, zaviedlo v spolupráci s kalifornskou firmou NATERA prenatálny DNA test otcovstva z krvi tehotnej matky, a pripravuje sa podobný DNA test na odhalenie chromozómových porúch plodu.

dnatest

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Prihláste sa a vložte PR článok

Najčítanejšie tlačové správy


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Moskva alebo Petrohrad?

Nezameniteľná atmosféra a lákavé atrakcie. Ktoré mesto zláka na spoznávanie vás?

Tlačové správy

Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?

Väčšina motoristov si nekupuje úplne nové autá, ale rozhodne sa pre lacnejšie, už jazdené vozidlá

Tlačové správy

Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni

Krátko po otvorení formátu KOCKA mini v Prešove otvára slovenská investičná skupina M-MARKET obchodné centrum aj v Starej Ľubovni.

Tlačové správy

Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu

HB Reavis, medzinárodný developer slovenského pôvodu, predstavuje svoj najnovší viacúčelový komplex Stanica Nivy na veľtrhu MAPIC.